Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras prisidėdamas prie Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitės, kuri šiais metais minima sausio 19–25 d., kviečia atkreipti dėmesį į šią daugybę moterų gyvybių nusinešančią ligą.
Visoje Europoje apie 60 000 moterų suserga ir 30 000 miršta nuo gimdos kaklelio vėžio. Lietuvoje, palyginti su kitomis Europos šalimis, sergamumas ir mirtingumas nuo šios ligos vienas didžiausių (1pav.).
Kasmet Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys diagnozuojamas 400-500 moterų, beveik pusė jų miršta. Tačiau laiku nustatyta diagnozė užtikrina sėkmingą ankstyvų gimdos kaklelio vėžio stadijų gydymą.
Gimdos kaklelio vėžio padeda išvengti ne tik reguliariai atliekamas gimdos kaklelio citologinis tyrimas, bet ir skiepai. Nuo šį vėžį sukeliančio žmogaus papilomos viruso (ŽPV) rekomenduojama paskiepyti mergaites, kurios dar neturi lytinių santykių. Manoma, kad ši vakcina taip pat efektyvi net ir tada, kai moteris jau yra užsikrėtusi ŽP virusu. Dėl skiepų reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.
1 pav. Sergamumas ir mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio, 2012 m.
ŽPV plinta kontaktiniu būdu, per odą ir gleivinių mikrotraumas, lytiniu būdu, gimdymo metu. Didžioji dauguma užsikrėtusiųjų tampa besimptomiais virusų nešiotojais. Daliai infekuotųjų liga pasireiškia kliniškai. Infekuotumas priklauso nuo lytinių partnerių skaičiaus, ir didėja didėjant partnerių skaičiui.
Daugiau informacijos apie gimdos kaklelio vėžį skaitykite čia.
Šaltiniai:
www.ulac.lt
http://www.ecca.info/
http://eco.iarc.fr/eucan/Default.aspx
http://www.cancer.gov
Parengė Joana Tamkevičiūtė
Švietimo ir komunikacijos skyriaus specialistė
Image: FreeDigitalPhotos.net