Helicobacter pylori yra vienas pagrindinių skrandžio opų sukėlėjų, ši bakterija taip pat padidina riziką susirgti skrandžio vėžiu. Šiuo metu naudojamos įvairios antibiotikų schemos gydant Helicobacter pylori sukeltą skrandžio uždegimą. Pagrindinė problema lieka nepakankamas gydymo efektyvumas: ne visiems pacientams, gaunantiems antibiotikus, pavyksta šią bakteriją nugalėti.
Probiotikai padeda nugalėti bakteriją
Kita dažna problema yra nemažas nepageidaujamų poveikių dažnis skiriant antibiotikų kombinacijas. Lenkijos mokslininkų atlikta analizė parodė, kad gydymo schemą papildžius Saccharomyces boulardii – mielėmis, kurios yra natūrali žmogaus žarnyno flora – padidėja tikimybė pasiekti bakterijos eradikaciją, taip pat ženkliai sumažėja nepageidaujamų poveikių dažnis.
Į analizę įtraukti randomizuoti klinikiniai tyrimai, kuriuose dalyvavo daugiau nei 1300 ligonių. Pacientams skirtas gydymas antibiotikais su papildais, turinčiais Saccharomyces boulardii, ir be jų.
Tyrimų duomenimis, papildomas probiotiko skyrimas ligoniams ženkliai padidino Helicobacter pylori eradikacijos tikimybę ir sumažino nepageidaujamų poveikių dažnį ir intensyvumą. Ypač ženkliai sumažėjo viduriavimo tikimybė.
Užsikrėtę apie 50 proc. planetos gyventojų
„Helicobacter pylori yra spiralės formos gramneigiamos bakterijos, kolonizuojančios skrandžio gleivinę. Ši bakterija gyvena keletą tūkstančių metų žmogaus skrandžio gleivinėje. Tačiau pirmą kartą H. pylori bakterija aptikta 1983 m. Helicobacter pylori atradimo medicinoje svarbą rodo tai, kad už Helicobacter pylori bakterijos atradimą ir jos etiopatogenezės tyrimus 2005 metais B. Maršalui ir R. Vorenui buvo paskirta Nobelio premija“, – „Vakarų Lietuvos medicinai“ papasakojo gydytojas gastroenterologas, endoskopuotojas, echoskopuotojas Albinas Vilčiauskis.
Jo pateiktais duomenimis, Helicobacter pylori bakterija užsikrėtę apie 50 proc. planetos gyventojų. Besivystančiose šalyse užkrėstumas didesnis – 70-90 proc. populiacijos, o ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse – nuo 15 iki 30 proc. Dažniausiai užsikrečia vaikai iki 5 metų amžiaus. Suaugusiesiems naujos infekcijos tikimybė yra 1-2 proc. per metus. Vyrauja fekalinis-oralinis arba oralinis užsikrėtimo būdai, gali būti užkrėsti ir geriamojo vandens telkiniai.
Kaip gydoma
Gydytojas A. Vilčiauskis paaiškino, kad norint išvengti uždegimų, opų susidarymo skrandyje, dvylikapirštėje žarnoje, kai kuriais atvejais – skrandžio vėžio, reikalingas Helicobacter pylori bakterijos naikinimas antibiotikais.
„Kartu su antibiotikais skiriant probiotikus yra sumažinamas nepageidaujamų poveikių žarnynui dažnis bei intensyvumas“, – teigia A. Vilčiauskis.
Jo manymu, prielaidą, kad Saccharomyces boulardii didina bakterijos naikinimo tikimybę, reikia tikslinti tolesniais moksliniais tyrimais.
Šaltinis
Szajewska et al. Meta-analysis: the effects of Sachcharomyces boulardii supplementation on Helicobacter pylori eradication rates and side effects during treatment. Aliment. Pharmacol. Ther. 32, 1069-1079 (2010)
Informacija iš:
Image: FreeDigitalPhotos.net