Diagnozuoti Alzheimerio ligą ankstyvoje stadijoje nėra paprasta. Kol kas nėra sukurtas vienas testas, leidžiantis tiksliai nustatyti ar žmogus serga Alzheimerio liga, ar kokia nors kita demencijos forma. Neseniai publikuotame pranešime mokslininkai iš Floridos Universiteto McKnight instituto (JAV), kuriame tiriama su uosle ir skoniu susijusi smegenų veikla, teigia, kad labai tikėtina, jog jiems pavyko atrasti paprastą būdą, leisiantį nustatyti Alzheimerio ligą ankstyvoje jos stadijoje. Tai padaryti bus galima naudojant riešutų sviestą.
Susirgus Alzheimerio liga pirmiausia paveikiama priekinė smilkininės skilties smegenų dalis, kuri yra atsakinga už uoslę bei naujų atsiminimų formavimą. Ligos vystymasis lemia būtent šių žmogaus gebėjimų susilpnėjimą. Yra nustatyta, kad dažniausiai Alzheimeris kairiąją smegenų pusę veikia labiau nei dešiniąją. Remiantis šiais faktais Floridos universiteto absolventė Jennifer Stamps sukūrė paprastą metodą, leidžiantį nustatyti pacientų uoslės stiprumą. Atlikdama bandymą su riešutų sviestu žmonių, atvykusių į McKnight kliniką, Jennifer Stamps paprašė užsikimšti vieną šnervę, užsimerkti ir pasakyti kada jie užuodžia riešutų sviestą, po to tą patį pakartoti užsikimšus kitą nosies šnervę.
Tyrimo rezultatai parodė, kad pacientų, kuriems vėliau buvo diagnozuota Alzheimerio liga, kairioji nosies šnervė, kuri siejama su kairiąja smegenų dalimi, daug sunkiau užuodžia riešutų sviestą, nei dešinioji. Vidutiniškai riešutų sviestas turėjo būti dešimčia centimetrų arčiau kairiosios šnervės, kad pacientas jį užuostų, – tai leidžia daryti prielaidą apie tam tikrą kairiojo smegenų pusrutulio veiklos suprastėjimą.
Jennifer Stamps teigia, kad šiuo metu testas tinka tik diagnozei patvirtinti, tačiau ateityje planuojama atlikti bandymus su pacientais, turinčiais įvairius smegenų sutrikimus, ir patikrinti ar šis metodas gali padėti nustatyti Alzheimerio ligą ankstyvoje jos stadijoje.
Šiuo metu Alzheimerio ligai diagnozuoti yra naudojami įvairūs testai, dalis jų – fiziologiniai, atliekami siekiant nustatyti ar pacientas neturi auglių ar insulto požymių, kurių simptomai gali būti labai panašūs. Šiems testams atlikti naudojami magnetinio rezonanso bei kiti skaneriai, kurių tam tikros klinikos gali neturėti, dėl to naujasis metodas galėtų tapti svarbia Alzhaimerio ligos diagnozavimo dalimi.
Straipsnis parengtas įgyvendinant Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos NVO fondo remiamą paprojektį „NVO, veikiančių mokslo sklaidos srityje, tinklo stiprinimas, plėtojant jo institucinius gebėjimus“.
Parengta pagal: http://www.livescience.com/40305-peanut-butter-smell-early-alzheimers-dementia.html
Informacija iš:
Image: FreeDigitalPhotos.net