eurovaistine-top-202501.gif
cscpharma-tantumverde-202311.jpg
blog image

Veido chirurgija - nuo jauninimo operacijų iki paralyžiaus gydymo

Veidas – žmogaus tapatybės atspindys. Bendraujant, mūsų žvilgsnis pirmiausia krypsta į jį. Kai žmogaus veide kyla problemos, susijusios su funkcija, sveikata ar estetika, joms spręsti reikalingas išskirtinis profesionalumas ir kruopštumas. Veido ir žandikaulių bei veido estetinės chirurgijos gydytoja Otilija Kutanovaitė – viena iš nedaugelio specialistų Lietuvoje, gebančių derinti rekonstrukcinės ir estetinės chirurgijos principus, padedančius sugrąžinti pacientams ne tik estetinį grožį bei pasitikėjimą savimi, bet ir gyvenimo kokybę.

Ilgametė patirtis Nacionaliniame vėžio institute suteikė gydytojai unikalios patirties dirbant su sudėtingais onkologiniais atvejais, veido ir kaklo srities rekonstrukcijomis bei veidinio nervo paralyžiaus gydymu. Šios žinios leidžia pasiekti nepaprastai tikslių ir natūralių rezultatų atliekant estetinės chirurgijos operacijas, tokias kaip veido ir kaklo patempimas, vokų plastika, antakių pakėlimas ar ausų korekcija.

Medicinos centre „Northway“ Vilniuje ir Klaipėdoje dirbanti gydytoja pasakoja apie savo profesijos iššūkius, darbo filosofiją ir tikslą padėti žmonėms jaustis geriau tiek viduje, tiek išoriškai. Ji kviečia pažvelgti į plastinę chirurgiją ne kaip į būdą sustabdyti laiką, bet kaip į galimybę atkurti harmoniją ir pasitikėjimą savimi.

 

Esate veido ir žandikaulių chirurgė. Kas paskatino Jus specializuotis funkcinėje ir veido estetinėje chirurgijoje?

Veido chirurgija yra nepaprastai įdomi ir sudėtinga sritis. Šią profesiją dažniausiai renkasi norintys spręsti sudėtingus atvejus, kadangi jiems reikalingas itin gilus estetikos, funkcijos ir anatomijos išmanymas. Veido ir žandikaulių chirurgija leidžia dirbti su minkštosiomis ir kaulinėmis struktūromis, suprasti sudėtingą jų sandarą ir dermę – šios žinios suteikia galimybes spręsti sudėtingiausius pacientų atvejus.

Pagrindinė mano darbo sritis yra galvos, veido, kaklo chirurgija onkologinio gydymo etape. Ilgą laiką Lietuvoje nebuvo specialistų, kurie po rezekcinių operacijų tos pačios operacijos metu galėtų atkurti prarastą kūno dalį, estetiką ir funkciją. Tai mane labai traukė, todėl ir pasirinkau šį kelią. Mano specialybė net ir itin sudėtingais atvejais leidžia padėti pacientams jaustis geriau tiek fiziškai, tiek psichologiškai.

 

Papasakokite apie savo patirtį dirbant Nacionaliniame vėžio institute. Kokias problemas dažniausiai tenka spręsti?

Viena dažniausių operacijų galvos, veido ir kaklo srityje – odos navikų šalinimas. Kai navikas yra veido srityje tai gali tapti iššūkiu tiek pacientui, tiek chirurgui. Pavyzdžiui, jeigu navikas yra ant nosies galiuko, skruosto, prie akies ar lūpos, operacijos metu reikia ne tik radikaliai jį pašalinti, bet ir atkurti estetiką bei funkciją. Tokiais atvejais svarbu užtikrinti, kad pacientas galėtų užmerkti akis, šypsotis, išlaikyti simetrišką veido išvaizdą.

Sudėtingiausi atvejai yra didelių navikų, pavyzdžiui, burnos, liežuvio ar seilių liaukų, operacijos. Tokios intervencijos dažnai pažeidžia ne tik estetiką, bet ir funkciją – žmogui sunku kalbėti, valgyti ar net normaliai kvėpuoti. Čia prireikia rekonstrukcinių metodų – transplantacijos, kai audiniai su kraujagyslėmis iš kažkurios kūno dalies perkeliami į kaklo ar galvos sritį, kad būtų atkurtas prarastas organas ir jo funkcija. Pavyzdžiui, tenka iš rankos ar kojos audinių sukurti naują liežuvį, nosį arba atkurti nupjautą veidinį nervą, kad pacientas galėtų šypsotis, kalbėti ar užsimerkti, kad jam nereikėtų kvėpuoti per tracheostomą. Šios operacijos yra itin sudėtingos, bet kartu ir labai reikšmingos pacientų gyvenimui.

 

Kokia yra Jūsų darbo patirtis su veidinio nervo paralyžiumi?

Veidinio nervo paralyžiaus chirurginis gydymas yra kita mano domėjimosi sritis. Chirurginių technikų mokiausi Milane pas vieną geriausių šios srities specialistų – profesorių Federico Biglioli. Veido paralyžius gali kilti dėl neurovirusinių infekcijų, neurochirurginių operacijų, traumų ar onkologinio gydymo. Priklausomai nuo proceso trukmės, galima taikyti įvairias atkuriamąsias technikas: nervų transplantaciją, jų sujungimą su kitais nervais ar šypsenai atkurti panaudoti kramtymui skirtus raumenis. Taip pat pasitelkiamos ir mažos chirurginės procedūros, tokios kaip riebalų transplantacija, siekiant atkurti veido simetriją ramybėje, pagerinti akies užmerkimą. Nors visiškai atkurti prieš nervo pažeidimą buvusių natūralių judesių dar nepavyksta, galime reikšmingai pagerinti žmogaus gyvenimo kokybę, atkurdami veido simetriją ramybėje, grąžindami žmogui šypseną, pagerindami kalbos ir valgymo funkcijas.

Šios operacijos reikalauja daug laiko ir preciziškumo, tačiau jų nauda pacientams yra neįkainojama. Kiekvienas žingsnis link normalaus gyvenimo – didžiulis laimėjimas.

 

Kaip rekonstrukcinės chirurgijos patirtis Jums padeda atliekant veido estetinės chirurgijos operacijas?

Patirtis vis didėja atliekant sudėtingas rekonstrukcines operacijas, nes nuolat gilinamos anatomijos žinios, tik praktikoje atrandami reti unikalūs atvejai. Nuolat atlieku veidinio nervo rekonstrukcijas, seilių liaukų operacijas, dirbu su kaulinėmis struktūromis. Dėl šios patirties puikiai išmanau veido sluoksnius ir nervų bei kaulų anatomiją. Esu susikoncentravusi tik į galvos ir kaklo sritį, todėl esu gerai įvaldžiusi tiek estetikos, tiek funkcijos atkūrimą būtent šioje srityje. Ši specializacija man leidžia pasiekti preciziškų ir natūralių rezultatų, kas yra itin svarbu atliekant estetinės chirurgijos operacijas.

 

Kokias veido estetines operacijas atliekate dažniausiai?

Dažniausiai pacientai kreipiasi dėl veido ir kaklo patempimo, vokų plastikos, antakių pakėlimo. Vaikams dažnai atlieku atlėpusių ausų korekciją. Taip pat šalinu įvairius veido darinius.

 

Kaip atliekama veido patempimo operacija ir kokių rezultatų galima tikėtis?

Pagrindinis pacientų skundas – nukaręs veido kontūras, raukšlėtumas ar atsiradęs pagurklis. Veido patempimo operacija trunka apie 4–5 valandas ir atliekama bendrinėje nejautroje. Pjūviai paslepiami natūraliose raukšlėse, prie plaukų linijos ar už ausų, todėl po gijimo jų beveik nesimato. Operacijos metu patempiami gilieji veido audiniai, raiščių sistema ir pašalinamas odos perteklius.

Gijimas trunka apie 2 savaites, o galutinis rezultatas matomas po 2–3 mėnesių.

 

Kokius patarimus duotumėte pacientams, svarstantiems apie veido estetinės chirurgijos operaciją?

Svarbiausia – realistiški lūkesčiai. Operacija gali pagerinti gyvenimo kokybę, atkurti harmoniją veide, tačiau ji nesustabdo laiko. Svarbu suprasti, kad galutinis rezultatas ir ilgalaikiškumas priklauso ir nuo paciento gyvenimo būdo, sveikatos būklės bei požiūrio. Rinkitės natūralumą, stenkitės išsaugoti asmeninius veido bruožus, pabrėžiančius Jūsų unikalumą.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

Informacija iš:

Vakarų Lietuvos medicina 

Nuotrauka: www.freepik.com

Gydymas
Skaityti daugiau
masks
Tulžies pūslės akmenligė: operuoti ar palaukti?
masks
Burnos chirurgas įspėja, kokios sveikatos problemos gresia neatkuriant prarastų dantų
masks
Varikocelės embolizacija: pažangus sprendimas vyrų nevaisingumo gydyme