Su amžiumi keičiasi ne tik žmogaus požiūris į gyvenimą, bet ir jo akies parametrai. Jam vis sunkiau įskaityti smulkų šriftą ant maisto pakuočių, lankstinukų, vaizdas atrodo neryškus. Jaučiamas akių nuovargis ir blogas matymas daugeliui sukelia diskomfortą. Tuomet kaltiname blogą apšvietimą, gamintojus (kurie tyčia naudoja smulkų šriftą), nuolatinį darbą prie kompiuterio ir retas iš mūsų nori pripažinti tiesą. Regėjimo problemos yra natūralus mūsų kūno senėjimo procesas ir visi, sulaukę daugiau nei 40 metų, susiduria su problemomis skaitant. Apima toks jausmas, kad rankos, kuriose laikoma knyga ar meniu, darosi per trumpos. Visi šie požymiai rodo presbiopijos atsiradimą.
Taigi kas nutinka, sulaukus daugiau nei 40 metų?
Laikui bėgant akis praranda savo natūralų gebėjimą prisitaikyti prie gero matymo bet kokiu atstumu. Regėjimo pablogėjimas, kuris sukelia blogą matymą iš arti, vadinamas presbiopija. Presbiopija pasireiškia apie 40-45 žmogaus gyvenimo metus ir yra su žmogaus amžiumi susijęs procesas. Ji atsiranda dėl lęšiuko, esančio akies viduje, laipsniško standėjimo bei vis mažėjančio lankstumo. Lęšiukas praranda gebėjimą prisitaikyti ryškiai matyti artimu atstumu. Tai yra natūralus procesas, todėl neturi būti sutapatinamas su kokios nors ligos požymiais. Šis procesas palies visus – tuos, kurie visą gyvenimą nešiojo akinius, ir tuos, kurie apsiėjo be akinių.
Yra siūloma keletas būdų, leidžiančių presbiopams vėl mėgautis skaitymu. Vienas jų – skaitymo akiniai. Kaip bebūtų, toks sprendimas sąlygos tai, jog negalėsite su jais gerai matyti į tolį. Jeigu Jūs jau turite akinius, skirtus žiūrėti tolimu atstumu, Jums paprasčiausiai kils nepatogumų kai kaskart turėsite užsidėti vis kitus akinius, priklausomai nuo atstumo. O tai yra labai nepatogu, ypač jei esate aktyvus žmogus.
Anksčiau buvo siūloma naudoti akinius su Bifokiniais lęšiais. Bifokiniai lęšiai turi dvi matymo zonas: viršutinė dalis skirta žiūrėti į tolį, apatinė – skaityti. Kadangi lęšyje yra tik dvi zonos, tolumui ir artumui, nešiotojas netoleruos vaizdo, esančio 1-3 m. atstumu. Žvelgiant nuo viršaus į apačią ir atvirkščiai jausis staigus dioptrijų šuolis, o ryški juosta, kuri skiria šias zonas, nesuteikia estetinio vaizdo.
Šiandien, tai labai erzina, nes kiekvieną dieną mes nemažai laiko praleidžiame dirbdami prie kompiuterio ir tuo pačiu metu bendraudami su žmonėmis, skaitydami GPS rodmenis ar kitus kasdienius objektus, kurie būna 0,5-2,0 metrų atstumu.
Šiuolaikinės technologijos jau senokai siūlo kitą, geresnį sprendimą – progresinius akinių lęšius. Jie užtikrins gerą matymą įvairiais atstumais: į tolį, vidutiniu atstumu ir iš arti. Šie skirtingi atstumai tarpusavyje sujungti, vadinamu, progreso koridoriumi, kuris suteikia švelnų dioptrijų perėjimą nuo viršutinio iki apatinio taško.
Progresiniai akiniai rekomenduojami:
- tiems, kas naudoja kelis akinius tuo pačiu metu (į tolį ir iš arti);
- tiems, kas turi gerą regėjimą vienoje zonoje, bet nenori kas kartą nusiimti ir užsidėti akinių, keičiant veiklos pobūdį;
- tiems, kas naudojo bifokinius akinius;
- tiems, kas nori ryškiai matyti pasaulį bet kokioje situacijoje.
Yra tiesioginių įrodymų, kada ir kodėl rekomenduojami progresiniai akiniai. Tačiau, mes vis tiek labiau pasitikime kitų žmonių patirtimi ir atsiliepimais. Nemaža visuomenės dalis vis dar abejoja progresinių akinių privalumais. Žmonėms iškyla tas pats klausimas: ar aš priprasiu, ar galėsiu su jais vaikščioti? Tarp gyventojų vis dar sklinda pasakojimai iš lūpų į lūpas apie progresinius akinius. Žmonės nesąmoningai kartoja: „man sakė bendradarbės kaimynė, kad prie jų neįmanoma priprasti“; „mano draugų draugas negalėjo su jais vaikščioti“ ir pan. Šios istorijos turi savo genezę prieš mažiausiai 10 metų ir šiandien jos gali būti laikomos praeities legendomis. Tuometinės technologijos neleido sukurti „tobulos vizijos“ progresinių lęšių. Tokie klasikiniai (senos kartos) progresiniai lęšiai turi siauresnį matymo lauką, ypač vidutinę ir artumo zoną, lęšio šonuose yra iškraipymai, todėl prie jų tenka priprasti. Klasikiniai progresiniai akiniai yra prieinami ir šiandien. Jų dizainas nepasikeitęs metų metus.
Šiuolaikiniai progresiniai lęšiai gaminami naudojant skaitmenines technologijas, todėl juos galime maksimaliai pritaikyti individualiai kiekvienam vartotojui. Šie progresiniai lęšiai pasižymi plačia skaitymo zona, bei plačiu progresijos kanalu. O tai užtikrina lengvą adaptaciją ir komfortą.
Progresinių akinių vartotojai gali pamiršti apie daugelį ankstesnių trūkumų:
- nereikia nuolat nusiimti ir užsidėti akinių keičiant veiklą;
- nebereikia pašėlusiai ieškoti akinių rankinėje ar kišenėje, atėjus į parduotuvę;
- nereikia, bendraujant su žmonėmis, žiūrėti pro akinių viršų;
- yra lengviau vairuoti;
- galima džiaugtis ryškiu matymu įvairiais atstumais.
Straipsnio autorė: UAB "Optometrijos centras" optometrininkė Božena Kuftin
Image: FreeDigitalPhotos.net