merck-gardasil-top-2025.gif
blog image

VLK: širdies ir kraujagyslių tyrimai kasmet atliekami nemokamai

Nepaisant to, kad kasmet vis daugiau žmonių nemokamai išsitiria savo sveikatą pagal prevencinę širdies ir kraujagyslių ligų programą, o šios ligos diagnozuojamos ankstyvojoje stadijoje, kas leidžia pacientams sėkmingai pasveikti, visgi mirtingumas mūsų šalyje nuo jų išlieka gana aukštas. Todėl Valstybinė ligonių kasa prie sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina vyrus ir moteris aktyviau išnaudoti valstybės siūlomas galimybes nemokamai pasitikrinti savo sveikatą.
 
Jau devinti metai kaip Lietuvoje vykdoma minėta širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa, pagal kurią kartą per metus nemokamai gali pasitikrinti moterys nuo 50 iki 65 metų ir vyrai nuo 40 iki 55 metų.  Užsienio ir mūsų šalies patirtis rodo, kad galima išvengti daugelio širdies ir kraujagyslių ligų ir pailginti žmogaus gyvenimą. Tam reikia perprasti ligos prigimtį, nustatyti ją skatinančius rizikos veiksnius ir atkakliai su jais kovoti.

Norintiesiems pasitikrinti širdies ir kraujagyslių būklę reikia kreiptis į šeimos gydytoją. Jis nustato rizikos veiksnius ir, jei reikia, sudaro individualius ligų prevencijos planus. Šios patikros metu su pacientu kalbama apie  profilaktikos priemones, patariama, kaip stiprinti ir išsaugoti sveikatą.

V. Zaksas pastebi, kad ryžtis keisti savo gyvenimą turime norėti ir patys. Juk širdies ir kraujagyslių ligos visame pasaulyje siejamos su netinkama žmonių gyvensena: nesveika mityba, rūkymu, per mažu fiziniu aktyvumu, antsvoriu bei negydomu padidėjusiu arteriniu kraujospūdžiu ar cukriniu diabetu.

Daugelis žmonių nejaučia jokių šių ligų simptomų, nesugeba jų atpažinti ir dažnai net neįtaria, kad serga. Ypatingai svarbu kreiptis į gydytoją ir atlikti profilaktinius širdies tyrimus net ir gerai besijaučiantiems, bet turintiems nors menkiausią rizikos veiksnį (rūkaliams, turintiems padidėjusį kraujospūdį, viršsvorį, genetinį polinkį) žmonėms.

Svarbu žinoti, kad vieną kartą per metus pagal minėtą programą nemokamai gali būti nustatoma gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma ir kiti tyrimai, parodantys, ar žmogus priskirtinas didelės rizikos grupei. Jei po pirminių tyrimų paaiškėja, kad širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė yra didelė, pacientas siunčiamas išsamiau ištirti į specializuotus šių ligų prevencijos padalinius,  prireikus – skiriamas gydymas.

„Pradėjus vykdyti širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programą, išsamų pacientų ištyrimą atlikdavo tik dvi gydymo įstaigos – Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos.  Dabar tokie padaliniai, kuriuose pacientai gali išsitirti, yra daugelyje didesnių Lietuvos miestų. Tai  reiškia, kad kiekvienas mūsų šalies gyventojas gali nemokamai pasitikrinti ir išvengti minėtų ligų pavojaus",– teigė V. Zaksas.

Šiai programai įgyvendinti kasmet skiriama vis daugiau lėšų, todėl nemokamai pasitikrina vis daugiau žmonių. Štai pirmaisiais programos įgyvendinimo metais buvo panaudota  0,75 mln. litų ir pasitikrino daugiau kaip 19 tūkst. asmenų, o 2013 m. programai vykdyti buvo išleista 11,7 mln. litų ir pasitikrino daugiau nei 198 tūkst. žmonių. 2014 m. šiai programai vykdyti  skiriama daugiau nei 12 mln. litų.

„Todėl Lietuvoje įgyvendinama minėta prevencinė programa. Taip žmonėms suteikiama puiki galimybė pasitikrinti širdies ir kraujagyslių būklę, anksti nustatyti išeminį širdies ir kraujagyslių pažeidimą, jo atsiradimo tikimybę, išvengti ligos, neįgalumo ir mirties nuo ūmių komplikacijų: miokardo infarkto, insulto, periferinių arterijų trombozės", – teigė Viačeslavas Zaksas, VLK Sveikatos priežiūros paslaugų direktorius.

Prevencinė programa dėl širdies ir kraujagyslių ligų

MetaiPanaudota PSDF lėšų
(mln. Lt)
Patikrinta žmonių per metus
20060,74819 418
20073,27266 794
20085,17097 189
20095,835103 064
20106,259124 150
20119,504163 919
201211,557189 225
201311,703198 209
Iš viso54,048X

 

Informacija iš:

VLK: širdies ir kraujagyslių tyrimai kasmet atliekami nemokamai

Image: FreeDigitalPhotos.net

Gydymas
Skaityti daugiau
masks
Ūminė mieloleukemija – maksimaliai personalizuoto ir modernaus gydymo pavyzdys
masks
Negydoma migrena gali tapti nuolatine palydove: kuo ji skiriasi nuo paprasto galvos skausmo
masks
Reabilitacijos gydytojas: reabilitacija yra juodas darbas, bet jis išlaisvina iš skausmo