Auklėjant vaikus geriau jų vieno su kitu nelyginti
Vaikų auklėjimas – nelengvas darbas, ypač šiais vartotojiškais laikais. Kartais, norėdami savo vaikams geriausio, nesusimąstome, kad vienas ar kitas veiksmas gali atnešti nepageidaujamas pasekmes ateityje. Pavyzdžiui, jei vienas iš vaikų iškrėtė kokią išdaigą, neretai jis lyginamas su ramesniu ir santūresniu broliu ar seserimi. Ypač vyresniuoju.
Apie panašią situaciją kalbama ir „Journal of Family Psychology“: atlikus tyrimą nustatyta, jog vaiko lyginimas su vyresniais broliais ar seserimis ne tik kad neduos norimo efekto, bet netgi gali turėti neigiamų padarinių.
Tyrime dalyvavo beveik 400 jaunuolių iš 17 skirtingų mokyklų. Dalis jų buvo pirmagimiai, dalis – gimę vėliau nei jų broliai ar seserys. Tėvų buvo klausinėjama apie tai, kuriems iš vaikų geriau sekasi mokykloje arba kurie pasižymi tam tikromis, geresnėmis, savybėmis. Daugelis tėvų atsakė, kad „geresni“ ir pažangesni yra pirmagimiai, tačiau išanalizavus mokyklos pasiekimus, vaikų būdo bruožus, didelio skirtumo tarp pirmagimių ir vėliau gimusių brolių ar seserų nepastebėta.
Tad kodėl pirmagimiai dažniau pervertinami? Mokslininkai priėjo prie išvados, kad mama ir tėtis tiki vyresniosios atžalos didesniais pasiekimais ir geresnėmis savybėmis todėl, kad jie mokykloje yra labiau pažengę, mokosi sudėtingesnius dalykus. Pirmagimiai natūraliai anksčiau išmoksta skaityti, rašyti, analizuoti. Tačiau jei paimtume pasiekimus tuo pačiu amžiaus tarpsniu, tos pačios šeimos vaikų jie retai skiriasi. Ir tai, kad vaikas anksčiau pradėjo ką nors daryti ir anksčiau ko nors išmoko, nes jis yra vyresnis, neturėtų būti vertinama kaip išskirtinumas ar sektinas pavyzdys. Tai tik privers jaunesnį vaiką jaustis menkavertišku, tėvų mažiau mylimu ir nevertinamu ir gali slopinti jo asmeninių, individualių savybių vystymąsi.
Pastebėtas ir kitas dalykas – pavyzdžiu laikomi ir kartais geriau vertinami vyresnieji broliai ar seserys išaugę jaučia didesnį spaudimą ir būtinybę būti pavyzdžiu broliams ir seserims bei kitiems. Tai paveikia ne tik visus brolius ir seseris, bet ir gali atnešti į šeimą tam tikrą konkurenciją, varžymąsi.
Tad ar ne geriau atsisakyti lyginimo įpročio ir visiems gyventi darniai bei draugiškai? O už išdaigas kiekvienam individualiai taikyti auklėjimo metodus, kurie ateityje neturės jokios neigiamos įtakos.
Šaltinis:
Jensen AC and Mc Hale SM. What makes siblings different? The development of sibling differences in academic achievement and interests. Journal of Family Psychology.
Informacija iš:
Image: FreeDigitalPhotos.net