merck-gardasil-top-2025.gif
blog image

„Neįtikėtini metai“ – apie pagalbą šeimoms ir įrodymais grįstą tėvystę

Praeitą savaitę Vilniuje įvyko konferencija „Neįtikėtini metai: tėvų ir vaikų kelionė, kurią kuriame kartu“, subūrusi savivaldybių visuomenės sveikatos biurų atstovus, programos tėvų grupių vadovus, savivaldybių atstovus, programos dalyvius ir politikos formuotojus diskusijai apie vaikų elgesio sunkumų prevenciją ir pagalbą šeimoms.

Dėmesio centre – įrodymais grįsta programa „Neįtikėtini metai“, kurios tikslas – padėti tėvams įgyti veiksmingų auklėjimo įgūdžių, stiprinti ryšį su vaikais ir spręsti elgesio, emocinius sunkumus taikant pozityvius, tarpasmenine pagarba grįstus metodus.

„Plačiai žinoma, kad psichikos sveikatą lemia visa puokštė aplinkos veiksnių, kurių didelė dalis prasideda dar vaikystėje. Todėl, kai šiandien gyvename technologijų apsuptame ir iššūkių pilname pasaulyje, kaip niekad svarbu kalbėti apie tėvystę, vaikų ir jų tėvų gerovę bei psichikos sveikatą. Numatyta daug galimybių, kaip plėsti tėvų ir vaikų žinias, siekiant užauginti dar vieną kartą, sveiką fiziškai ir emociškai“, – atidarydamas konferenciją sakė sveikatos apsaugos viceministras Daniel'ius Naumovas.

„Laikas su vaikais yra neįkainojamas, tačiau šis kelias ne visuomet lengvas ir džiugus – kartais jautiesi kaip herojus, kartais – kaip kontrolierius ar blogietis. Tačiau auginant atžalas svarbu rasti abipusį ryšį, tad ši „Neįtikėtinų metų“ programa ir yra ne vien apie vaikų auginimą, bet apie šiltų ir bendruomeniškų santykių su vaikais kūrimą. Džiaugiuosi, jog šio projekto ir partnerių dėka – laimingų šeimų Lietuvoje daugėja“, – sako Higienos instituto direktorius Šarūnas Alasauskas.

Mūsų šalyje įgyvendinamos šios dvi The Incredible Years® programos:

  1. ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvams, auginantiems 3–6 m. amžiaus vaikus;
  2. mokyklinio amžiaus vaikų tėvams, auginantiems 6–12 m. amžiaus vaikus.

Užsiėmimus ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų tėvams veda apie 100 grupių vadovų. Projektas vykdomas nuo 2019 metų. Šiandien veiklos įgyvendinamos 17-oje savivaldybių drauge su jose veikiančiais savivaldybių visuomenės sveikatos biurais. Mokymai tėvams vyksta Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Alytuje ir Kėdainių, Kupiškio, Plungės, Tauragės, Telšių, Utenos, Klaipėdos, Šilutės, Joniškio ir Jonavos rajonuose.

„Programa „Neįtikėtini metai“ – tai galimybė tėvams augti kartu su vaikais. Džiaugiamės matydami, kaip vis daugiau savivaldybių įsitraukia į šios programos įgyvendinimą, o tarptautinė partnerystė leidžia dalytis patirtimis ir stiprinti programos kokybę – esame labai dėkingi Norvegijos kolegoms, lydėjusiems mus nuo pat šios programos atsiradimo Lietuvoje pradžios, ir tėvų grupių vadovams, kurių kompetencijas ir profesionalumą pastebi ir užsienio partneriai“, – sako Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro vadovė dr. Rolanda Valintėlienė.

Konferenciją organizavo Sveikatos apsaugos ministerija kartu su Higienos institutu. Renginys finansuotas 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos „Sveikata“ Dvišalio bendradarbiavimo fondo lėšomis.

Konferencijoje skaityti pranešimai

Programos „Neįtikėtini metai“ kelias Lietuvoje (atsiųsti)
dr. Rolanda Valintėlienė, Higienos institutas

Programos „Neįtikėtini metai” plėtros galimybės Lietuvoje (atsiųsti)
Gytė Sirgedienė, Sveikatos apsaugos ministerija

„Ekranų kartos vaikai“: šių dienų iššūkiai tėvystėje (atsiųsti)
doc. dr. Rima Breidokienė, Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Psichologijos institutas

Mentalizacijos svarba tėvų-vaikų santykiuose (atsiųsti)
dr. Lina Gervinskaitė-Paulaitienė, Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Psichologijos institutas  

Informacija iš:

Higienos institutas 

Image: freepik.com

Įvairenybės
Skaityti daugiau
masks
Higienos instituto atliktame tyrime analizuota gydytojų elgsena, skiriant antimikrobinius vaistinius preparatus
masks
Kaip bendruomenė gali padėti jaunimui gyventi sveikiau?
masks
Lietuvoje gerėja geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo paslaugų kokybė ir prieinamumas