merck-gardasil-top-2025-03.gif
cscpharma_onytec_2025.jpg

Metabolinis sindromas apima nutukimą, aukštą cukraus kiekį kraujyje, hipertenziją ir dar kai kuriuos sutrikimus. Dėl to gali prasidėti širdies ligos, trumpėja gyvenimo trukmės prognozė. Tačiau mokslininkai teigia, kad kai kurie žmonės šių sveikatos problemų išvengia lengviau - tie, kurie gyvena netoli žaliųjų zonų, rečiau kenčia nuo metabolinio sindromo.

Barselonos Pasaulio sveikatos instituto (ISGLOBAL) mokslininkai išanalizavo 6000 žmonių, kurių amžius 45-69 metai, duomenis, surinktus 1997-2013 metais. Tyrimas apėmė informaciją, susijusią su dalyvių gyvenamąja vieta ir sveikatos rodmenimis, įskaitant liemens apimtį, kraujo spaudimą, cukraus kiekį kraujyje. Gyvenamosios vietos žalumas buvo nustatytas analizuojant palydovines nuotraukas.

Mokslininkai nustatė aiškų ryšį tarp gyvenamosios vietos žalumo ir metabolinio sindromo rizikos. Pasirodo, žmonės, kurie gyvena žalumos nestokojančiose zonose, įprastai yra lieknesni, dažniau turi sveikus kraujo tyrimų rodmenis, normalių ribų neperžengiantį kraujo spaudimą. Mokslininkai taip pat pastebėjo, kad moterys turi daugiau naudos iš gyvenamojo rajono žalumo, tačiau visi džiaugiasi žemesne metabolinio sindromo rizika.

Kodėl taip yra? Mokslininkai spėja, kad gyvenamosios vietos žalumas dažniau kviečia pasivaikščioti, pabėgioti ar kitaip pasportuoti. Tokias vietas gyvenimui taip pat dažniau renkasi gamtą mėgstantys žmonės, kurie augina šunis, kuriuos reikia vedžioti, važinėja dviračiu, žiemą nevengia pasidarbuoti sniego kastuvu. Moterys įprastai dažniau mėgsta sportuoti netoli namų, todėl žaliųjų zonų teikiamos galimybės jas paveikia labiau.

Tai, beje, nėra vienintelis šviežias tyrimas, analizavęs gyvenamosios vietos žalumo poveikį žmonėms. Neseniai publikuotas Voriko, Šefildo ir Niukaslo universitetų mokslininkų tyrimas, atskleidęs, kad ne didesniu nei 300 metrų atstumu nuo žaliųjų zonų gyvenantys žmonės yra laimingesni ir labiau patenkinti savo gyvenimu.

Pasaulio miestai auga ir plečiasi. Po urbanizacijos proceso kojomis dažnai atsiduria ir žaliosios zonos, kurios sunaikinamos arba stipriai sumažinamos, siekiant tą erdvę panaudoti administracinių ar gyvenamųjų pastatų statyboms. Tai nėra gera ilgalaikė strategija. Tyrimai rodo, kad arti žmonių esančios žaliosios zonos padeda palaikyti sveikatą bei teigiamą požiūrį į gyvenimą.

 

Parengta pagal:
Long-term exposure to greenspace and metabolic syndrome: A Whitehall II study
Informacija iš:

Rinkdamiesi vietą gyvenimui pagalvokite ir apie jos žalumą

Image: FreeDigitalPhotos.net

Įvairenybės
Skaityti daugiau
masks
Lietuvoje gerėja geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo paslaugų kokybė ir prieinamumas
masks
KTU profesorius Vidas Raudonis: dirbtinis intelektas jau gali padėti nustatyti ligą ar užkirsti kelią jos vystymuisi
masks
Kaip arti šoko esi tu? Maisto švaistymas – visų mūsų problema