eurovaistine-top-202501.gif
cscpharma-tantumverde-202311.jpg
blog image

Soliariumų paslaugų teikėjams prioritetas turi būti – paslaugų sauga

Nors soliariumų įrangos skleidžiami ultravioletiniai spinduliui yra rizikingi žmonių sveikatai, trūkstant saulės šviesos, pasikaitinti soliariume Lietuvos gyventojai nevengia. Svarbu, kad vartotojai būtų tinkamai informuoti apie galimus pavojus ir soliariumais naudotųsi taip, kad rizika sveikatai būtų kuo mažesnė. Norint suvaldyti šią riziką, taisyklių ir sveikatos saugos reikalavimų turi laikytis tiek vartotojai, tiek ir paslaugų teikėjai.  

 

Būtinas leidimas-higienos pasas
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad soliariumų paslaugos Lietuvoje gali būti teikiamos tik turint šiai veiklai leidimą-higienos pasą, kuris liudija, kad paslaugos atitinka nustatytus sveikatos saugos reikalavimus. Tad nusprendus verstis šia veikla, būtina kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą dėl šio dokumento išdavimo bei veiklą organizuoti taip, kad ji atitiktų sveikatos saugos reikalavimus, nustatytus Lietuvos higienos normoje „Soliariumai. Sveikatos saugos reikalavimai“. Ši higienos norma nustato patalpų bei įrenginių įrengimo, naudojimo ir priežiūros  reikalavimus.

Kad soliariumo paslaugos būtų saugios, pirmiausia įranga turi būti techniškai tvarkinga ir naudojama pagal gamintojų rekomendacijas bei prižiūrima pagal nustatytus reikalavimus. Be to, paslaugos teikėjas turi kruopščiai rūpintis švara, kad nekiltų užkrečiamųjų ligų grėsmė.  
Kadangi naudojimasis soliariumu kelia riziką sveikatai pirmiausia dėl ultravioletinių spindulių, kuriuos skleidžia soliariumo lempos (spinduoliai), daug dėmesio turi būti skiriama jų saugumui ir priežiūrai.

Draudžiama naudoti ultravioletinių spindulių spinduolius pasibaigus jų gamintojo nurodytam darbo laikui. Taip pat draudžiama naudoti įrangą, kurios ultravioletinių spindulių spinduoliai skleidžia trumpesnių kaip 280 nm bangų ultravioletinę spinduliuotę.
Ultravioletinių spindulių spinduolių skleidžiama veiksmingoji energinė apšvieta neturi viršyti 0,3 W/m2 (nuo 280 iki 400 nm bangų ruože). Visgi atliekant soliariumų patikrinimus, šis pažeidimas nustatomas dažniausiai – 2024 m. iš 28 patikrinimų, kurių metu nustatyti pažeidimai, šis pažeidimas nustatytas 14 patikrinimų metu.

Iš viso 2024 m. NVSC atliko 94 patikrinimus (įskaitant periodinės, operatyviosios ir grįžtamosios kontrolės patikrinimus). Patikrinimai, kurių metu užfiksuota pažeidimų, sudarė apie 30 proc.

Kiti patikrinimų metu nustatyti pažeidimai: techniškai netvarkinga arba profilaktiškai gamintojo nurodytu periodiškumu pagal gamintojo pateiktą techninį priežiūros planą netikrinama soliariumo įranga, neregistruojami įrangos patikrinimai; neturi soliariumo įrangos dokumentų; soliariumo įrangos ultravioletinių spindulių spinduoliai nėra keičiami ir/ar valomi gamintojo nurodytu periodiškumu. Pažeidimų, susijusių su vartotojų informavimu apie deginimosi trukmę, naudojimąsi soliariumu atsižvelgiant į odos tipą, nesaikingo naudojimosi soliariumu pasekmes ir kitus svarbius sveikatos saugos aspektus, nenustatyta.   

 

Kaip tinkamai prižiūrėti soliariumą  
Kad paslaugos būtų saugios ir nekeltų grėsmės vartotojų sveikatai, būtina laikytis visų minėtoje higienos normoje nustatytų reikalavimų. Štai keletas jų:  
•    soliariumų gultuose naudojami spinduoliai (lempos) turi būti keičiami ir valomi gamintojo nurodytu periodiškumu;
•    soliariumo įrangos gultas ir apsauginiai akiniai po kiekvieno paslaugos vartotojo turi būti valomi dezinfekcinėmis priemonėmis;
•    prie soliariumo įrangos turi būti patiestas kilimėlis dezinfekuojamas arba dengiamas vienkartiniu užtiesalu, kuris keičiamas po kiekvieno lankytojo;
•    gerai matomoje vietoje turi būti raštu pateikta informacija apie soliariumo įrangos gamintojo rekomenduojamą deginimosi trukmę ir režimą ir kita svarbi informacija;
•    vartotojams prašant turi būti išduota Soliariumo paslaugų teikimo kortelė, kuri pildoma kiekvieną kartą prieš įsigyjant paslaugą;
•    soliariumų paslaugas draudžiama teikti jaunesniems nei 18 metų asmenims;
•    draudžiama teikti informaciją apie soliariumo gydomąjį, profilaktinį poveikį ar teigiamą poveikį sveikatai;
•    ir kt.

Kviečiame konsultuotis
Atkreipiame dėmesį, kad vartotojai, pastebėję, kad soliariume nesilaikoma sveikatos saugos reikalavimų, yra raginami kreiptis į paslaugos teikėją ir reikalauti trūkumus pašalinti bei gauti saugią, sveikatai grėsmės nekeliančią paslaugą. Nesulaukus tinkamos paslaugų teikėjo reakcijos, apie galimai nesaugią paslaugą galima pranešti NVSC, kuris atliks patikrinimą ir įvertins paslaugos teikimo sąlygas, o nustatęs pažeidimų įpareigos paslaugos teikėją juos pašalinti.  2024 m. NVSC gavo 6 skundus dėl galimai nesaugių soliariumo paslaugų. Visi jie buvo pagrįsti.

Iškilus klausimų dėl visuomenės sveikatos saugos reikalavimų įgyvendinimo, kviečiame konsultuotis. Tai galima daryti el. paštu info@nvsc.lt, arba skambinant bendruoju konsultacijų telefono numeriu +370 5 264 9676. Be to, atkreipiame dėmesį, kad pirmaisiais veiklos metais (po leidimo-higienos paso išdavimo) turite galimybę gauti išsamią konsultaciją veiklos vykdymo vietoje. Išsamiai apie tai, kaip užsiregistruoti tokiai konsultacijai, skaitykite čia https://nvsc.lrv.lt/lt/naujienos/nvsc-priminimas-verslo-naujokams-apie-lengvesnes-salygas-pirmaisiais-veiklos-vykdymo-metais/

Daugiau informacijos apie patikrinimų tvarką, planus, klausimynus ir kitus susijusius klausimus rasite skiltyje „Ūkio subjektų priežiūra“.

Informacija iš:

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Image: freepik.com

Įvairenybės
Skaityti daugiau
masks
Atmintinė verslui: medžiagos, kurių gali būti tiek vaistuose, tiek ir maisto papilduose
masks
Sveikatos stiprinimas Kaune - projektas „Sveikatinimo naujovės“
masks
Kviečiame skaityti naują žurnalo „Visuomenės sveikata“ numerį (2024 Nr. 4(107))