Šunys užuodžia kiaušidžių vėžį
Amerikiečių mokslininkai padarė stulbinantį atradimą – kiaušidžių vėžį moterims gali diagnozuoti šunys.
Kiaušidžių vėžio diagnostika – problema
Kiaušidžių vėžys sudaro maždaug 3 proc. visų vėžio rūšių moterims. Dažniau juo serga vyresnio amžiaus – vyresnės nei 63 metų – moterys. Amerikos vėžio organizacijos duomenimis, kasmet 22 240 moterų JAV nustatoma nauja kiaušidžių vėžio diagnozė ir 14 230 moterų kasmet nuo jo miršta.
Kol kas nėra jokių poslinkių, gerinant šios rūšies vėžio statistiką: nėra efektyvios patikros strategijos, nesukurti nauji ankstyvo kiaušidžių vėžio diagnostikos metodai.
Šiuo metu kiaušidžių vėžys moterims nustatomas būdais, kuriuose panaudojamos šviesos, garso ir lytėjimo jutimų galimybės. Tačiau buvo pastebėta, kad ne mažesnės reikšmės grėsmingos patologijos diagnostikai turi uoslė, kurią pasitelkus informaciją apie ligą galima gauti labai anksti.
Specifinių organinių medžiagų, kurios lemia kvapą ankstyvose kiaušidžių vėžio stadijose, kiekis keičiasi. Apmokius tarnybinius šunis bei papildomai naudojant elektroninius prietaisus, galima nustatyti minutinį kvapo kiekį.
Analizavo šunų uoslės jautrumą kiaušidžių vėžiui
Kompleksinė amerikiečių mokslininkų grupė, susidedanti iš veterinarijos, fizikos ir ginekologijos specialistų, naudodama naujausias technologijas, analizavo šunų uoslės jautrumą ankstyvų stadijų kiaušidžių vėžiui.
Tyrimui buvo panaudoti sergančių ir sveikų moterų audiniai, kraujo mėginiai ir jautrūs biologiniai ir analitiniai sensoriai, reaguojantys į kiaušidžių vėžio kvapus. Apmokyti uosti buvo paruošti trijų veislių šunys: spanielis, labradoras ir Vokietijos aviganis.
Tokiu būdu mokslininkai tikisi paruošti naują kiaušidžių vėžio patikros sistemą, pagrįstą kvapų analize. Metodas ateityje užtikrintų ankstyvą kiaušidžių vėžio diagnostiką ir sumažintų mirčių nuo jo skaičių.
Tolesnėse studijose bus atrenkami labiausiai tinkami tyrimui audiniai, atliekama kvapų analizė, esant skirtingam tumoro išplitimo laipsniui.
Idėja – ne nauja
Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Spindulinės ir medikamentinės terapijos centro Molekulinės onkologijos laboratorijos vedėjas gamtos mokslų daktaras Kęstutis Sužiedėlis „Vakarų Lietuvos medicinai“ papasakojo, jog idėja, kad šunys gali padėti atskirti vėžio pacientą, nėra nauja – ieškojimai šioje srityje vyksta jau 7-10 metų.
„Kol kas patikimai nustatyta tik tai, kad sergančiųjų plaučių vėžiu iškvepiamas oras turi kažkokių medžiagų, kurias šunys gali atskirti. Protokolais jau patvirtinta, kad šunys atpažįsta maždaug 70 iš 100 plaučių vėžiu sergančių pacientų. Tačiau kelis procentus ir nesergančių žmonių šunys atpažindavo kaip sergančius. Tad dažniausiai metodo veiksmingumas nėra 100-procentinis“, – informavo K. Sužiedėlis.
Patikima – tik biopsija
Pokalbininko duomenimis, šunų uoslės jautrumas kiaušidžių vėžiui pradėtas tyrinėti todėl, kad šiam vėžiui nustatyti nėra gerų diagnostikos metodų. Ligos pradžioje pacientės nieko nejaučia, o blogai pasijunta tik tada, kai liga jau būna išplitusi. Krūties, gimdos kaklelio vėžio atvejais sėkmingai veikia patikros programa, bet pritaikyti jos ankstyvai kiaušidžių vėžio diagnostikai nėra kaip: neinvaziniai būdai, kaip ultragarsas, kompiuterinė tomografija, nėra ganėtini jautrūs, kad anksti pastebėtų ligą.
Šiandien diagnostikai naudojamas ir kraujo tyrimas, siekiant nustatyti kiaušidžių vėžio žymenį, baltymą, kurio koncentracija sergant vėžiu padidėja. Bet šis žymuo gali padidėti ne tik sergant vėžiu, bet ir kitų kiaušidžių patologijų atvejais. Taigi šis žymuo parodo tik tikimybę sirgti.
„Gana anksti šį vėžį galima būtų diagnozuoti tiriant patį kiaušidžių audinį, bet toks metodas netinkamas patikros programoms – norint paimti audinio gabaliuką tektų daryti biopsiją. Tai gana sudėtinga procedūra, kurios metu kartais tenka atverti net pilvo ertmę“, – pažymėjo mokslininkas.
Jei idėja pasitvirtintų, diagnozuotų ne šunys, o prietaisai
Jei pasitvirtintų, kad šunys gali atskirti sergančias kiaušidžių vėžiu moteris nuo sveikų, diagnostikai būtų naudojami naujai sukurti prietaisai.
„Vykstantys molekuliniai pokyčiai audinyje gali pakeisti medžiagų sudėtį ir ta medžiagų sudėtis lemtų ir kvapo pokyčius, kuriuos, tikimasi, šunys ir užuos. Jei šunys patikimai atskirs sergančiųjų audinius, mokslininkai ieškos, kokia tai galėtų būti medžiaga, ir kurtų prietaisą, galintį nustatyti esant tą medžiagą“, – paaiškino K. Sužiedėlis.
Beje, jis atkreipė dėmesį, kad sunku anksti diagnozuoti ne tik kiaušidžių, bet ir kasos vėžį.
Šaltinis
Whiteman, Honor. “Ovarian cancer sniffed out by dogs.” Medical News Today. MediLexicon, Intl., 12 Aug. 2013. Web.
Image: FreeDigitalPhotos.net