cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif

1. VITAMINAS D SVARBUS JŪSŲ KAULAMS

Vitaminas D yra riebaluose tirpus vitaminas, kuris atlieka svarbų vaidmenį palaikant normalų kalcio kiekį organizme. Esant vitamino D trūkumui, gali sutrikti skeleto sistemos vientisumo palaikymas. Tai gali turėti įtakos vaikų kaulų vystymuisi ir suaugusiųjų kaulų tvirtumui.

Žmonės dažnai nejaučia vitamino D trūkumo simptomų, tačiau bėgant laikui gali atsirasti reikšmingų padarinių sveikatai. Labai mažas vitamino D kiekis gali būti prastos kaulų mineralizacijos priežastis. Dėl to vaikams gali atsirasti rachitas - būklė, sukelianti kaulų ir raumenų silpnumą bei kaulų deformacijas. Suaugusiesiems vitamino D trūkumas gali sukelti kaulų ir raumenų skausmą ir prisidėti prie osteopenijos ir osteoporozės (kaulų trapumo), taip padidindamas kritimų ir kaulų lūžių riziką.

2. KAI KURIEMS ŽMONĖMS YRA DIDESNĖ VITAMINO D TRŪKUMO RIZIKA

Žmonėms, kurių oda iš prigimties labai tamsi, kyla didesnė vitamino D trūkumo rizika. Odos pigmentas (melaninas) veikia kaip UVB spinduliuotės filtras ir mažina vitamino D sintezę odoje.

Su didesne vitamino D trūkumo rizika taip pat susiduria žmonės, turintys sveikatos sutrikimų arba vartojantys vaistus, turinčius įtakos vitamino D apykaitai. Pavyzdžiui, nutukimas, kepenų ligos, inkstų ligos, malabsorbcijos sutrikimai (cistinė fibrozė, celiakija, uždegiminės žarnyno ligos).

3. VITAMINAS D ATLIEKA SVARBŲ VAIDMENĮ IMUNINĖS SISTEMOS VEIKLOJE

Vitaminas D atlieka svarbų vaidmenį imuninės sistemos veikloje ir gali moduliuoti įgimtą ir adaptyvų imuninį atsaką. Vitamino D trūkumas siejamas su padidėjusiu autoimunitetu ir padidėjusiu jautrumu infekcijoms, o ypač vitamino D trūkumas siejamas su kvėpavimo takų infekcijomis, pavyzdžiui, plaučių uždegimu.

4. DĖL MAŽO VITAMINO D KIEKIO NĖŠČIOMS MOTERIMS GALI IŠSIVYSTYTI RAUMENŲ SILPNUMAS

Kadangi vitaminas D reikalingas normaliam kalcio kiekiui organizme palaikyti, vitamino D trūkumas gali sukelti kalcio trūkumą. Naujagimiams ir kūdikiams mažas kalcio kiekis gali būti rimta problema.

Vitamino D trūkumas nėštumo metu taip pat gali būti siejamas su sutrikusiu vaisiaus augimu ir kaulų vystymusi. Nėštumo metu gydytojas gali patikrinti vitamino D kiekį ir nustatyti ar jums jo trūksta.

5. NUSTATYTA, KAD VITAMINAS D VAIDINA SVARBŲ VAIDMENĮ SMEGENŲ VYSTYMUISI IR SMEGENŲ FUNKCIJAI

Nustatyta, kad vitamino D dažnai trūksta pacientams, sergantiems Parkinsono liga, Alzheimerio liga, šizofrenija, depresija, nerimo sutrikimais, demencija ir pagyvenusiems žmonėms, kurių pažintinės funkcijos prastėja. Vitamino D receptoriai yra plačiai paplitę smegenų audinyje, o biologiškai aktyvi vitamino D forma pasižymi apsauginiu poveikiu nervų sistemai.

Europoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose pastebėta sąsajų tarp vitamino D ir Alzheimerio ligos bei demencijos. Vyresnio amžiaus žmonių, kuriems labai trūko vitamino D, kognityviniai sutrikimai buvo iki keturių kartų didesni, palyginti su asmenimis, kurių vitamino D kiekis buvo pakankamas.

6. VITAMINAS D GALI TURĖTI ĮTAKOS JŪSŲ NUOTAIKAI

Dėl saulės trūkumo, rudenį ir žiemą, daugelis žmonių patiria sezoninį afektinį sutrikimą (SAD), kuris pasireiškia depresijos simptomais. Vitaminas D gali būti svarbus šio sutrikimo prevencijai, nes jo trūkumas siejamas su padidėjusia depresijos ir nerimo rizika. Vitaminas D veikia serotoniną ir dopaminą – neurotransmiterius, atsakingus už nuotaiką, ir, tyrimai rodo, kad pakankamas vitamino D lygis gali padėti sumažinti depresijos simptomus.

7. APSAUGINIAI KREMAI NUO SAULĖS GALI SUMAŽINTI VITAMINO D GAMYBĄ

Nors apsauginiai kremai nuo saulės yra būtini siekiant išvengti tam tikrų odos problemų, jie taip pat blokuoja UVB spindulius, kurie reikalingi vitamino D sintezei odoje. Tyrimai rodo, kad SPF 30 ir didesnis kremas gali sumažinti vitamino D gamybą odoje iki 95%. Todėl žmonėms, kurie nuolat naudoja apsauginius kremus arba praleidžia daug laiko patalpose, rekomenduojama stebėti vitamino D kiekį ir vartoti papildus, jei reikia.

Image: Freepik.com

camelia_brontex_202411.jpg
Padėk sau
Skaityti daugiau
masks
Imunitetui palankūs prieskoniai ir žolelės: kas padeda išvengti peršalimo?
masks
Atostogos moksleiviams – ne tik džiaugsmo, bet ir nerimo laikas: kaip jiems padėti?
masks
Kineziterapeutė: žmogus turi judėti ir galvoti apie daromą judesį, kitaip gerų rezultatų nebus