Testosterono kiekį kraujyje didinantys preparatai populiarėja visame pasaulyje. Vis dažniau juos vartoja tie vyrai, kurie skundžiasi energijos stoka, silpnumu ar pablogėjusiu seksualiniu gyvenimu.
Pagrindinės sintetinių testosterono preparatų indikacijos – sutrikusi lytinė branda, hipogonadizmas. Dėl raumenis stiprinančio poveikio testosterono preparatai skiriami ir sergantiesiems raumenų distrofija. Kai kada – moterims, kurioms diagnozuotas krūties vėžys. Pagrindiniai testosterono preparatų šalutiniai poveikiai yra padidėjęs kraujo spaudimas, kepenų funkcijos pažaida (hepatitas, gelta), nuotaikų kaita. Taip pat – padidėjęs agresyvumas.
Nustatyta, jog sintetiniai testosterono preparatai didina ir širdies smūgio bei priepuolio riziką. Tai svarbu kalbant apie tuos atvejus, kai medikamentus vartoja stokojantys energijos ar nepatenkinti savo seksualiniu gyvenimu vyrai. Tokiu atveju sveikatos apsaugos specialistams ypač svarbu pabrėžti galimą žalą širdies sveikatai. Juolab, kad yra paprastų, saugesnių ir natūralesnių būdų bei priemonių padidinti testosterono koncentraciją kraujyje.
Apie vyrišką hormoną
Testosteronas neretai vadinamas vyrų hormonu. Hormonas gaminamas vyrų sėklidėse ir skatina lytinį vystymąsi, raumenų masės prieaugį, lemia žemą balso tembrą, kūno plaukuotumą bei atlieka daugybę kitų būtinų funkcijų. Nedideli kiekiai testosterono gaminami ir vyrų, ir moterų antinksčiuose. Moterų organizme testosteronas dar gaminamas kiaušidėse. Tiesa, jo kiekiai ženkliai mažesni nei vyrų organizme. Šis steroidinis hormonas padeda riebalus paversti raumeniniu audiniu, skatina energijos gamybą, plaukų augimą, palaiko kaulų tankį ir kitų hormonų pusiausvyrą.
Natūraliai testosterono koncentracija kraujyje pasiekia aukščiausią tašką apie 25-uosius vyro gyvenimo metus. Neilgai trukus po to koncentracija pradeda mažėti. Vidutiniškai sumažėja po 2 proc. kasmet. Visgi šiuolaikinis gyvenimo būdas turi savo pasekmes. Stresas, rūkymas, alkoholis, greitai paruošiamas maistas nulemia testosterono koncentracijos mažėjimą dar iki 25 metų. Dėl to anksčiau pradeda mažėti ir raumenų masė. Daugėja riebalų aplink pilvą, silpnėja seksualinis potraukis ir prastėja seksualinė funkcija, plinkama, retėja kaulų tankis.
Gyvenimo būdą keisti sunkiau nei nuvykti pas gydytoją ir įsigyti paskirtų testosterono preparatų. Ypač JAV ar Vakarų Europoje. Čia per dešimt metų nuo 2000-ųjų testosterono preparatų paskyrimas padidėjo tris kartus. Leidžiamos, geriamos, transderminės formos efektyvios, padeda greitai grąžinti prarastą gyvenimo džiaugsmą, tačiau turi nemažai jau minėtų šalutinių poveikių.
Naujausias pavojaus signalas nuskambėjo šių metų lapkričio 5 dieną, kai Journal of the American Medical Association (JAMA) išleido straipsnį apie vieną tyrimą. Jo metu nustatyta, jog sintetiniai testosterono preparatai 30 proc. padidina širdies priepuolio, miokardo infarkto riziką vyrams, kurie vartoja sintetinius testosterono preparatus. Todėl potenciali nauda turi būti pasveriama lyginant ją su žala ir preparatai paskiriami tik išties reikalingais atvejais.
Kita vertus, vyriškumas ir su tuo susijusi jėga, energija, kūno tvirtumas buvo svarbūs nuo Antikos laikų. Tad vyrai, norėdami išlaikyti vyriškumą, dažnai apie šalutinius poveikius nė negalvoja. O kaip būtų galima sau padėti nepakenkiant?
Natūralūs metodai
Pradėkime nuo didelio intensyvumo fizinių treniruočių. Reguliariai atliekamos tokios treniruotės gerina metabolizmą bei efektyviai didina testosterono koncentraciją kraujyje. Efektyviau nei kardiotreniruotės ar vidutinio intensyvumo ilgesnės treniruotės kelis kartus per savaitę. Produktyviausia, jei užsiimsite 12-20 minučių trumpa, bet itin intensyvia fizine veikla kasdien. Apsaugosite organizmą ne tik nuo vyriško hormono kiekio sumažėjimo, bet ir nuo aukšto kraujospūdžio, įvairių širdies ligų, diabeto. Treniruotės modelis turėtų atrodyti taip: pasirinkite bent šešis skirtingus pratimus įvairioms kūno dalims. Pavyzdžiui, bėgimas takeliu, įtūpstai, atsispaudimai, pritūpimai, prisitraukimai, pratimai su svareliais, pratimai su gumomis ar kamuoliu, treniruokliais ir t. t. Šiuos šešis pratimus, keisdami vieną kitu, atlikite po 3 kartus. Iš viso – 18 kartų. Pratimo atlikimo trukmė – 30 sekundžių visa jėga. Tarp skirtingų pratimų darykite 10 sekundžių pertrauką. Vėliau galima pasirinkti daugiau nei šešis skirtingus pratimus ir atlikti juos naudojant tą pačią schemą. Taip bus sudeginta daug kalorijų nemažinant raumenų masės, bus slopinamas streso hormono kortizolio išsiskyrimas. Taip pat organizmui padėsite kovoti su uždegiminiais procesais, vykstančiais dėl netinkamo gyvenimo būdo.
Antras ne mažiau svarbus dalykas – numeskite antsvorį, jei jo turite. Papildomi kilogramai natūraliai sumažina testosterono kiekį. Kuo didesnis antsvoris – tuo mažesnė testosterono koncentracija. Nedideliam antsvoriui puikiai padės minėti didelio intensyvumo pratimai. Tačiau jei antsvoris didelis, būtina ir sureguliuoti mitybą, pasikonsultavus su dietologu. Idealiausiai prie didelio intensyvumo fizinių treniruočių tinka speciali dieta, mažinanti uždegiminius procesus mūsų organizme. Pagrindiniai šios „priešuždegiminės“ dietos principai gana paprasti. Mažinamas paprastųjų cukrų, perdirbtų angliavandenių vartojimas, rūgštiniai produktai keičiami šarminiais (daržovės, vaisiai, riešutai turi sudaryti nemažą raciono dalį). Rekomenduojama vartoti naudingąsias riebiąsias rūgštis (jų gausu kokosų aliejuje, alyvuogių aliejuje, avokaduose), gyvūninius baltymus keisti augaliniais baltymais bei gerti pakankamai vandens.
Trečia – streso valdymas. Kai vyrai dažnai susiduria su stresinėmis situacijomis, antinksčių liaukos didina streso hormono kortizolio išsiskyrimą ir mažina testosterono išsiskyrimą. Tai – normalus organizmo atsakas, kuris ilgainiui gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. Stresui suvaldyti yra nemažai priemonių. Puikiai padės ir minėtas fizinis aktyvumas, mityba. Taip pat poilsis, relaksacinės technikos, kaip joga, meditacija, gilus kvėpavimas. Gerai ir pasilepinimas masažu.
Dar vienas patarimas – palaikyti tinkamą vitamino D3 kiekį organizme. Vitamino D3 cheminė formulė panaši į steroidinių hormonų, tarp jų ir testosterono. Apskritai vitaminas D3 priklauso tai pačiai cheminei klasei, kaip ir testosteronas, bei dalyvauja daugybėje organizmo reakcijų, tarp jų – testosterono gamyboje. Vienas tyrimas įrodė, jog vienerius metus vitaminą D3 vartojusiems vyrams, turėjusiems antsvorio, pavyko išlaikyti nesumažėjusį vyriško hormono kiekį.
Natūraliai vitamino D3 gamyba vyksta mums būnant saulėje, tačiau dažnai lepintis saulės voniomis – ne pati geriausia išeitis, žinant žalingą saulės spindulių poveikį. Tad kelis kartus per metus vartokite geriamą vitaminą D3: aliejiniu ar vandeniniu pagrindu lašiukais arba, dar patogiau, – kapsulėmis. Suaugusiam vyrui vitamino D3 reiktų 5000-8000 TV (tarptautinių vienetų) per dieną.
Vyresnio amžiaus vyrams patariama atkreipti dėmesį į statinų vartojimą, padidėjus cholesterolio koncentracijai kraujyje. Statinai – populiariausia vaistų, išrašomų cholesterolio kiekiui kraujyje mažinti, grupė pasaulyje. Sumažindami cholesterolio kiekį kraujyje ir širdies smūgio ar priepuolio riziką, jie kartu keičia ir procesus, vykstančius organizme ir priklausančius nuo cholesterolio. Cholesterolis dalyvauja daugybėje reakcijų, pavyzdžiui, lytinių hormonų gamyboje. Tad ženkliai sumažinus cholesterolio kiekį vyrams, gali atsirasti neuropatijos, kisti raumenų masė, silpnėti lytinis potraukis, sutrikti atmintis, išsivystyti depresija. Būtina pasitarti su savo gydytoju dėl šių vaistų grupės vartojimo.
Kas dar svarbu? „Sveikųjų“ riebalų vartojimas. Štai dietos su labai mažu kiekiu riebalų greitai perauga į įvairius sveikatos sutrikimus. Vien ko verti faktai, kad kiekviena mūsų organizmo ląstelė turi riebalinį sluoksnį ar tai, kad 60 proc. nervinio audinio yra padengta riebalinėmis medžiagomis. Kūnui riebalai reikalingi tam, kad gamintų sveikas ląsteles, taip pat lytinius hormonus. „Nesveikieji“ riebalai didina kortizolio kiekį organizme, skatina uždegiminių reakcijų vystymąsi. Testosterono gamyba irgi slopinama. Sveikieji riebalai, kurių gausu kokosų aliejuje, avokaduose, alyvuogėse, riešutuose ir sėklose, palaikys pusiausvyrą organizme, slopins uždegiminius procesus, išsaugos tinkamą testosterono koncentraciją.
Ir paskutinis, bet ne mažiau svarbus punktas – geras miegas. Gaunant poilsio pakankamai, organizme bus palaikomos atitinkamos funkcijos. Juk kai miegame, organizmas pereina į atsinaujinimo būseną. Sureguliuojama ir hormonų pusiausvyra. Be pakankamos trukmės geros kokybės miego organizmas nebus pajėgus tos pusiausvyros išlaikyti.
Be to, miegant mažiau nei šešias valandas per naktį, greičiau priaugama svorio, gali išsivystyti diabetas, kardiovaskulinės ligos. 7-9 valandos – pati idealiausia miego trukmė. Keiskite gyvenimo būdą ir mažiau gerkite kavos, jei miegate trumpiau nei rekomenduojama.
Šaltiniai
The Effect of High-Intensity Intermittent Exercise on Body Composition of Overweight Young Males. Journal of Obesity. Volume 2012 (2012)
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21154195
http://blogs.naturalnews.com/boost-testosterone-naturally-and-avoid-heart-damaging-drugs/
Audrė Bartaševičiūtė
Image: FreeDigitalPhotos.net