merck-gardasil-top-2025.gif

Vasarą daugiau laiko praleidžiame lauke ir džiaugiamės saulės spinduliais, kurie padeda žmogaus organizmui įsisavinti vitaminus, taip pat veikia emocinę sveikatą. Svarbu nepamiršti, kad saulė spinduliuoja akimi nematomus ultravioletinius spindulius (UV), kurie sukelia nudegimą, skatina odos sausėjimą, pagreitina raukšlių atsiradimą, sukelia odos vėžio riziką. Nors daugeliui įdegusi oda asocijuojasi su gražiu, sveiku kūnu, pastaruoju metu užregistruojama daugiau susirgimų odos vėžiu. Vieno iš penkių odos vėžio atvejų būtų galima išvengti naudojant paprastas apsaugos priemones. Per ilgas laikas, praleistas saulėje, turi neigiamą poveikį sveikatai, tačiau tai tikrai nereiškia, kad buvimą lauke šviečiant saulei reikia stipriai apriboti.

Patarimai saulės mėgėjams
  • mažiau laiko praleiskite saulėje nuo 11 val. iki 15 val., nes tuo metu saulė būna aktyviausia;
  • niekada neužmikite saulėje;
  • paieškokite pavėsio arba pasidarykite jį patys. Galite naudoti skėčius, kurie sumažina pavojingų UV spindulių kiekį pasiekiantį jūsų kūną. Tik nepamirškite, kad skėtis, medžiai ar kiti objektai, sukuriantys pavėsį, nuo saulės spindulių visiškai neapsaugo ir dalis UV spindulių pasiekia jūsų odą;
  • prieš eidami į lauką internete pasidomėkite, koks yra UV spindulių indeksas. Tai labai paprastas ir lengvai suprantamas būdas UV spinduliuotės intensyvumui įvertinti. UV indekso reikšmės grupuojamos į kategorijas nuo žemo iki ekstremalaus. Esant žemam UV spindulių indeksui apsauga nereikalinga, tačiau UV indeksui padidėjus, reikia imtis priemonių, kad nenudegtumėte saulėje. Lietuvoje UV spindulių reikšmė svyruoja nuo žemo iki labai aukšto, maksimalias reikšmes pasiekia birželio–liepos mėnesiais;
  • nepamirškite dėvėti nuo saulės apsaugančią aprangą ir aksesuarus, tokius kaip skrybėlę ir akinius. Dažnai pamirštama, kad saulė veikia ne tik mūsų odą, bet ir akis. Dauguma akinių sulaiko nuo 60 iki 95 proc. UV spindulių;
  • naudokite apsauginį kremą nuo saulės.
Kaip pasirinkti kremą nuo saulės?

Kremas nuo saulės yra efektyvus būdas išvengti žalingo saulės spindulių poveikio, tačiau svarbu nepamiršti ir anksčiau minėtų apsaugos priemonių. Svarbu įsidėmėti, kad kremas nuo saulės skirtas ne prailginti buvimo laiką saulėje, o apsaugoti atidengtas kūno vietas, kurios turi didžiausią riziką nudegti.

Renkantis kremą nuo saulės reikia žinoti, kad UV spinduliuotė skirstoma pagal bangų ilgį: ilga (UVA), vidutiniškai ilga (UVB) ir trumpa (UVC). Kremo nuo saulės etiketėje yra nurodytas apsaugos nuo saulės spindulių faktorius (SPF), kuris parodo, kiek UVB spindulių gali sulaikyti apsauginis kremas. Prieš perkant kremą nuo saulės, reikia įsitikinti, kad jis sustabdo ir UVA, ir UVB spindulius bei turi ne mažesnį nei 15 SPF. Norint užtikrinti tinkamą apsaugą nuo saulės, reikia laikytis šių taisyklių:

  • kremą nuo saulės tepkite ant odos 15 min. prieš einant į lauką;
  • didesnį dėmesį skirkite toms kūno vietoms, kurios bus neuždengtos;
  • pakartotinai tepkite kremą nuo saulės kas dvi valandas, ypač po plaukiojimo ar fiziškai aktyvių veiklų;
  • dauguma žmonių užtepa nepakankamai kremo nuo saulės ir nepasiekia nurodyto SPF lygio, todėl svarbu žinoti, kad vidutiniškai 35 ml kremo nuo saulės turėtų būti skirta suaugusio žmogaus kūnui.

Svarbu atminti, kad kremas po saulės nėra skirtas odos apsaugai nuo saulės. Kremai po saulės drėkina nudegusią odą, tačiau neapsaugo jos nuo UV spindulių ir nudegimų.

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija
Informacija iš:

Kaip saugiai džiaugtis saule? Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Image: FreeDigitalPhotos.net

Padėk sau
Skaityti daugiau
masks
Pavojai sode: kaip gelbėtis nuo peršalimų bei alergijų, kas numalšins raumenų skausmą
masks
Velykoms – ne tik tradiciniai vištų kiaušiniai: populiarūs ir kiti pasirinkimai
masks
Sveikos ir saugios Velykos: ką svarbu žinoti?