merck-gardasil-top-2025-03.gif
cscpharma_onytec_2025.jpg

Kiekvienas turime mėgstamą miego pozą, kuria jaukiai įsitaisę lovoje užsnūstame. Miego pozų tyrinėtojų teigimu, žmonės užmigdami paprastai pasirenka vieną iš trijų padėčių arba tam tikras jų variacijas. Tik, deja, ne visos laikomos sveikomis.

Embriono poza

Kaip rodo įvairių šalių apklausos, pati populiariausia yra vadinamoji embriono miego poza, kai žmogus atsigula ant šono ir susisuka į kamuoliuką, galvą palenkia žemyn, kelius prisitraukia. Manoma, kad taip užmiega daugiau kaip 50 proc. pasaulio žmonių.

Ką tai pasako apie žmogų? Pasak žinovų, ši poza praneša, kad žmogus nesijaučia saugus, nerimauja, galbūt išgyvena stresą. Embriono poza suteikia galimybę sugrįžti į komforto zoną, kurioje išnyksta visi gyvenimo nesklandumai ir baimės – ja įsitaisę pasijuntame saugūs kaip kitados besisūpuodami mamos įsčiose. Tyrinėtojų manymu, toks didelis pozos populiarumas gali signalizuoti, kad daugybė žmonių šiandienos pasaulyje nesijaučia saugūs ir ramūs.

Ką apie šią miego padėtį mano sveikatos atstovai? Miegoti ji yra palanki, ypač tiems, kurie kenčia nugaros skausmus (beje, nemažai jų kyla nuo didelės įtampos). Taip miegant sumažėja stuburo diskų spaudimas, jie ilsisi ir greičiau atsigauna. Tačiau toks miegojimo būdas ne itin patogus kaklui ir galvai. Nuolat miegant embriono poza šiose kūno dalyse gali kilti įtampa, skausmas. Kad taip nenutiktų, specialistai rekomenduoja atsigulti taip, kad kaklas liktų viename lygmenyje su kūnu. Tam reikėtų pasirinkti tinkamą pagalvę – ji turėtų būti nei per aukšta, nei pernelyg žema.

Miegoti ant šono gerai, bet...

Embriono poza yra viena iš miego ant šono variacijų. Toliau pagal populiarumą seka kitos miegojimo ant šono pozicijos. Vieni miega ant šono į priekį atkištomis rankomis, kiti jas susideda po galva ar pagalve, treti drausmingai priglaudžia prie šonų. Pasak Lafboro universiteto Miego tyrimo centro profesoriaus Jimo Horne’o, miegojimas ant šono gali palengvinti gastroezofaginio refliukso simptomus, taip pat puikiai tinka tiems, kurie turi polinkį knarkti ar yra kamuojami kvėpavimo problemų.

Jei miegant ant šono naudojama tinkamo aukščio pagalvė, išlaikoma neutrali stuburo padėtis, tad ši poza padeda pailsėti nugarai. Jos mėgėjams specialistai pataria rinktis kiek kietesnę pagalvę. Svarbu, kad ji tolygiai užpildytų tarpą tarp kaklo ir galvos.

Tiesa, miegas ant šono turi ir trūkumų. Taip miegant, veidas trinasi į pagalvę, tai neigiamai veikia odą, ilgainiui pagilėja mimikos raukšlės. Šis būdas netinka ir toms, kurios ypač rūpinasi dailia krūtinės forma. Sakoma, kad taip miegant intensyviau tempiami raiščiai, kurie prilaiko krūtis ir yra atsakingi už jų stangrumą.

Ant kurio šono gultis?

Dar vienas diskusijų objektas – ant kurio šono miegoti sveikiau. Teorijų šiuo klausimu galite rasti pačių įvairiausių. Pavyzdžiui, kai kurie miego pozų tyrinėtojai sako, kad dažnai miegant ant dešiniojo šono gali sustiprėti rėmens graužimas, o ant kairiojo – kilti kai kurių vidaus organų (kepenų, plaučių, skrandžio) įtampa. Yra ir dar viena teorija, kuri remiasi senąja Rytų patirtimi. Galite ją išmėginti ir patyrinėti...

Tekstas I. Balnanosienės

 

Informacija iš:

Miego pozos: kurios sveikiausios?

Image: FreeDigitalPhotos.net

Padėk sau
Skaityti daugiau
masks
Pavojai sode: kaip gelbėtis nuo peršalimų bei alergijų, kas numalšins raumenų skausmą
masks
Velykoms – ne tik tradiciniai vištų kiaušiniai: populiarūs ir kiti pasirinkimai
masks
Sveikos ir saugios Velykos: ką svarbu žinoti?