cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif
blog image

Slyvos: ne tik maistingos, bet ir mažina lėtinių ligų riziką

Tarp kaulavaisių Lietuvoje populiariausios yra slyvos, kurios šiais laikais yra gerokai primirštos. Vis dėlto šie vaisiai dėl savo unikalaus naudingųjų medžiagų mišinio gali ne tik praturtinti mitybą, bet ir sumažinti lėtinių ligų riziką.

Skaidulų ir vitaminų šaltinis

Slyvos yra ypač maistingos, o jų nauda sveikatai – neabejotina. Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, jose gausu tiek įvairių vitaminų, tiek ir skaidulų. „Slyvose daug vitaminų ir mineralų, taip pat skaidulų ir antioksidantų, kurie gali padėti sumažinti kai kurių lėtinių ligų riziką. Šiuose kaulavaisiuose randama kalio, kalcio, magnio, šiek tiek vario ir cinko. Be to, slyvos pasižymi vitaminais A, B ir C, jose taip pat randama folatų, karotinoidų ir fenolio junginių. Tiesa, reikėtų atsižvelgti į tai, kad lyginant su kitomis uogomis, slyvos yra šiek tiek kaloringesnės: 100 gramų turi 57 kcal“, – pranešime žiniasklaidai teigia specialistė.

Tiesa, gydytoja dietologė išskiria, kad šviežių ir džiovintų slyvų naudingosios medžiagos yra skirtingos, tad jas vartoti reikėtų atsižvelgiant į organizmo poreikius. „Pastebima, jog dažnai bijoma valgyti šviežias slyvas dėl jų laisvinamojo poveikio. Tačiau tai lemia fruktanai ir sorbitolis, kurio randama džiovintose, o ne šviežiose slyvose. Taip pat, lyginant su šviežiomis, džiovintos slyvos turi gausiau tirpių ir netirpių skaidulų, kurios skatina žarnyno motoriką. Todėl džiovintas patariama vartoti tiems, kuriuos vargina vidurių užkietėjimas. Bendrai slyvų dienos norma neturėtų viršyti 7–8 vaisių per dieną“, – sako ekspertė.

Panaudojimo variantų visa galybė

Slyvos pritaikomos daugelyje pusryčių variantų ar desertų. Gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė su šiais kaulavaisiais siūlo daryti glotnučius ar iš jų spausti sultis. „Pusryčiams galite rinktis graikinį jogurtą, jį paskanindami slyvomis bei granola: jogurtas suteiks baltymų ir probiotikų, o slyvos – natūralaus saldumo ir skaidulinių medžiagų. Taip pat pusryčiams galima rinktis slyvų glotnutį: sutrinkite slyvas su šaldytomis uogomis, bananu, špinatais ir šlakeliu migdolų pieno – taip galėsite dieną pradėti nuo maistingųjų medžiagų kupino kokteilio. Jei mėgstate košes, tai virdami, pavyzdžiui, avižinę košę, galite ją paskaninti slyvomis: nuo karščio jos suminkštės ir išleis natūralias sultis, o avižiniai dribsniai įgaus daugiau skonio.”

Išsaugoti šviežumą galima užšaldant

Prekybos tinklo „Rimi“ ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė Eglė Krasauskienė dalijasi patarimais, kaip išsirinktas slyvas reikėtų išlaikyti ilgiau.

„Iš esmės slyvos savo geriausias savybes išlaiko tik 3–4 dienas, tad norint išvengti maisto švaistymo, reikėtų jų pirkti tik tiek, kiek planuojama suvartoti. Tačiau jei nusipirkote daugiau, jaudintis nereikėtų. Jas nuplaukite, nusausinkite, nulupkite ir išskobkite. Po to supjaustykite slyvas mažesniais gabalėliais, išdėliokite jas ant padėklo vienu sluoksniu ir užšaldykite. Vėliau šiuos gabalėlius galėsite naudoti uogienėms ar įvairių pigesnių patiekalų gardinimui“, – sako E. Krasauskienė.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

Informacija iš:

Slyvos: ne tik maistingos, bet ir mažina lėtinių ligų riziką 

Image: FreeDigitalPhotos.net

camelia_brontex_202411.jpg
Padėk sau
Skaityti daugiau
masks
Atostogos moksleiviams – ne tik džiaugsmo, bet ir nerimo laikas: kaip jiems padėti?
masks
Kineziterapeutė: žmogus turi judėti ir galvoti apie daromą judesį, kitaip gerų rezultatų nebus
masks
Dėmesio: kitapus ekrano – seksualinis smurtautojas