cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif

Šaltuoju metų laikotarpiu uždarose patalpose praleidžiame didžiąją dalį paros laiko. Pasaulio sveikatos organizacija atkreipia dėmesį, kad patalpų oro kokybė žmonėms yra ypatingai svarbi, mat jei patalpų ore gausu virusų, bakterijų, grybelių, įvairių teršalų – rizikuojame susirgti. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai primena, kad patalpas būtina vėdinti ištisus metus, tačiau šaltuoju sezonu – tai ypač svarbu. Kaip tai daryti tinkamai bei kaip patiems nepabloginti oro kokybės – išsamiai apie tai šiame pranešime.

Vėdinti galima įvairiai

Tinkamai vėdindami patalpas, ne tik geriau jausimės, būsime darbingesni, bet ir apsisaugosime nuo kvėpavimo takų infekcijų, tokių kaip gripas, COVID-19 infekcija ir kitų. Taip pat užkirsime kelią drėgmės kaupimuisi ir pelėsio atsiradimui, įleisime daugiau deguonies, todėl būsime darbingesni, mažiau rizikuosime susirgti dėl patalpų oro užterštumo, geriau miegosime.

Vėdinimo tikslas – patalpos orą pakeisti šviežiu lauko oru, kitaip tariant – patalpų orą turime išleisti į išorę, o iš lauko turime įleisti šviežio oro.

Vėdinti galima tiek natūraliomis priemonėmis (atidarant langus), tiek mechaninėmis (mechaninis oro tiekimas) arba taikyti abu šiuos būdus kartu. Svarbiausia, kad oras namuose keistųsi reguliariai. Patariama vengti namus vėdinti, kai ypač padidėja aplinkos oro užterštumas dėl gaisrų, pramonės avarijų ar kitų priežasčių.

Drėgmės – nei per daug, nei per mažai

Labai svarbu palaikyti tinkamą patalpų oro drėgmę. Prasidėjus šildymo sezonui, dažnas reiškinys yra sausas patalpų oras. Specialistai pabrėžia, kad dėl sauso patalpų oro džiūsta akių ir nosies gleivinės, tokioje gleivinėje susidaro palanki terpė mikroorganizmams daugintis.

Visgi pernelyg didelė drėgmė yra palanki pelėsiui atsirasti. Pelėsiai namų aplinkoje ne tik gadina buitinę techniką, baldus, bet, svarbiausia, gali būti viena iš alergijų, bronchinės astmos ar kitų ligų priežasčių.

Oro kokybę galime pabloginti ir patys

Dėl žmogaus fiziologinės veiklos produktų, išsiskiriančių kvėpuojant, prakaituojant, į patalpų orą patenka anglies dvideginis, amoniakas. Esant per didelei anglies dvideginio koncentracijai, jaučiamas silpnumas, mieguistumas, gali įsiskaudėti galva, mažėja darbingumas.

Cheminės medžiagos į patalpų orą patenka iš patalpų apdailos medžiagų, baldų, naudojamų cheminių valymo priemonių, oro gaiviklių. Cheminių medžiagų poveikis sveikatai gali būti skirtingas, priklausomai nuo konkrečios cheminės medžiagos.

Atkreiptinas dėmesys, kad naudodami įvairius smilkalus, degindami žvakes oro kokybę taip pat bloginame. Smilkstant smilkalams, degant žvakėms į aplinką išsiskiria kietosios dalelės.

Laikykimės oro kokybės užtikrinimo principų

NVSC specialistai primena patalpų vėdinimo svarbą bei svarbiausius patalpų oro kokybės užtikrinimo principus, kurie ypač aktualūs šaltuoju sezonu:

1. Patartina kambarius vėdinti nors du kartus per dieną – ryte ir vakare.

2. Natūraliai vėdinti reikėtų plačiai atvėrus langą (nuo kelių iki dešimties minučių, priklausomai nuo aplinkos oro temperatūros).

3. Ypač gerai reikia vėdinti sanitarinius mazgus, virtuvę, palėpę.

4. Gyvenamosiose patalpose nepatariama džiovinti skalbinių.

5. Patalpose ir šaltuoju metų laiku reikėtų palaikyti 35–60 proc. drėgmę, o temperatūrą – 18–22 °C.

Informacija iš:

Vėdinkime patalpas – mažiau sirgsime Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Image: FreeDigitalPhotos.net

camelia_brontex_202411.jpg
Padėk sau
Skaityti daugiau
masks
RASFF sistema. Kaip sužinome apie nesaugius maisto produktus?
masks
Imunitetui palankūs prieskoniai ir žolelės: kas padeda išvengti peršalimo?
masks
7 svarbūs faktai apie vitaminą D