Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, tuberkuliozės mikobakterijomis yra infekuota daugiau kaip trečdalis pasaulio gyventojų, iš jų net 8–10 milijonų suserga tuberkulioze. Tuberkuliozė išlieka viena labiausiai paplitusių infekcinių ligų, kelianti nerimą visuomenėje. Nors Lietuvoje tuberkuliozės atvejų skaičius per pastaruosius penkerius metus sumažėjo trečdaliu (33,2 proc.), tačiau išlieka aukštas. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad šios ligos galima išvengti, tam svarbu nepamiršti reguliaraus sveikatos tikrinimosi, kuris gali padėti šiai ligai „užbėgti už akių“.
Ne visi užsikrėtę suserga
Tuberkuliozė – lėtinė infekcinė liga, plintanti artimai bendraujant su tuberkulioze sergančiu asmeniu. Liga perduodama oro lašeliniu būdu, kai sergantis žmogus išskiria į aplinką tuberkuliozės mikobakterijas kosėdamas, kalbėdamas, čiaudėdamas ar dainuodamas. Lašelius su bakterijomis įkvepia arti esantis žmogus ir taip sukėlėjas patenka į šio žmogaus plaučius.
Pažymėtina, kad tam tikrais atvejais žmogus gali būti užsikrėtęs tuberkuliozės mikobakterijomis, bet nesirgti. Tokiais atvejais bakterijos nėra aktyvios organizme, jos nesidaugina, asmeniui nepasireiškia ligai būdingi simptomai (neaukšta temperatūra, ilgai trunkantis kosulys, skausmas krūtinėje, gausus naktinis prakaitavimas ir kt.) ir liga nėra platinama, todėl toks asmuo nėra pavojingas aplinkiniams. Tačiau esant rizikos veiksniams (pavyzdžiui, sergant imunitetą slopinančiomis ar lėtinėmis plaučių ligomis, piktnaudžiaujant alkoholiu, rūkant, nėštumo metu ir pan.), žmogus gali susirgti tuberkulioze ir tapti pavojingas kitiems asmenims, turintiems su juo artimą kontaktą.
Ugdymo įstaigų darbuotojų sveikatos tikrinimas
NVSC specialistai iš ugdymo įstaigų sulaukia klausimų, susijusių su darbuotojų sveikatos patikrinimu. Dažniausiai klausiama, ar kasmet tikrinantis sveikatą reikia atlikti rentgenologinius plaučių tyrimus, taip pat, ar visi ugdymo įstaigoje dirbantys darbuotojai, net ir tiesiogiai nedirbantys su vaikais, turi tikrintis ir atlikti rentgenologinius plaučių tyrimus.
Lietuvoje, pagal galiojančius teisės aktus, darbuotojams, dirbantiems ugdymo įstaigose, privalomi tam tikri sveikatos patikrinimai.
Informacija iš:
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Image: FreeDigitalPhotos.net