cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif

Įaugęs nagas (onichokriptozė)  yra skausminga pėdos nykščio būklė, kuomet nago kraštas ar kampas, praduria nago krašto odą arba viršūnę. Dažniausiai tai nutinka išoriniame nykščio krašte, bet gali būti ir abipusis.  Maždaug  20% visų pacientų besikreipiančių dėl pėdos problemų, kreipiasi dėl įaugančio nago. Nagas ima įaugti  kuomet nago guolio oda yra praduriama  aštriu nago krašteliu, kuris kaip svetimkūnis dirgina odą ir sukelia uždegimą, tuo pačiu atveria kelią infekcijai. Galiausiai  tai sukelia skausmingą, šlapiuojantį nykščio pažeidimą su nago guolio audinių hipertrofija.

Priežastys ir rizikos faktoriai.
Nago įaugimo priežastys yra įvairios – įgimtas polinkis, neteisingas nago nukirpimas, ankšta avalynė, traumos, pirštų deformacijos. Patirtis rodo, kad įaugantis nagas dažnai yra neteisingo nagų kirpimo pasekmė.  Dėl neteisingo kirpimo susidaro nago „spygliukas“, kuris įsminga į audinius ir nagui augant ima skverbtis gilyn. Spaudimas, vaikštant ar dėl ankštos avalynės, skatina dar gilesnį nago „spygliuko“ skverbimąsį ir tolesnį susirgimo progresavimą.

Neteisingo ir teisingo nagų kirpimo pavyzdžiai. Nagai turi būti nukerpami tiesiai, o kampai neapvalinaAr teisingai kerpate nagus?
  
Taip pat pastebėta, kad žmonėms turintiems plokštesnius, plonesnius ar trapecijos formos nagus, pasikartojantis traumavimas (bėgiojimas, spyrimas), ar atsitiktinė  trauma (nykščio sumušimas) dažniau sukelia nago įaugimą. Žmonėms kuriems labiau prakaituoja pėdos, nagai pasidaro minkštesni ir lengviau lūžta, dėl ko susidaro nago spygliukai kurie žaloja aplinkinę odą. Vyresniems pacientams kyla problemų prižiūrint pėdas dėl sumažėjusio lankstumo, nusilpusio regėjimo. Su amžiumi nagai tampa plonesni, užlinksta ir tampa sunku juos tinkamai prižiūrėti.
          
Simptomai
Susirgimo pradžioje ar lengvais atvejais, oda šalia nago patinsta, parausta, spaudžiant skauda. Sunkesniais atvejais ar ligai progresuojant, tinimas didėja, ima šlapiuoti kartais su pūliais, nago guolio oda gali išopėti. Sunkiausiais atvejais uždegimas tampa lėtiniu,  formuojasi granuliacijos, nago guolis hipertrofuoja.

Konservatyvus gydymas
Lengvais ir vidutinio sunkumo atvejais (nestiprus skausmas ir paraudimas, nepūliuoja), naudojant paprastas priemones, galima išvengti chirurginių procedūrų. Vienas iš būdų yra vonelės su muilu arba druska, po 10 -20 min., keletą kartų per dieną. Po kiekvienos vonelės rekomenduojamas tepalas su antibiotikais (Pvz. Baneocin). Gydymo trukmė 5 dienos. Taip pat lengvais atvejais padėtų vatos kamuoliukas ar datų siūlas po įaugančio nago kraštu. Būklei negerėjant , didėjant skausmui, atsiradus pūlingoms išskyroms, karščiavimui ar kartojantis nago įaugimui rekomenduojama kreiptis į gydytoją.

Chirurginis gydymas.
Dažniausiai atliekama procedūra gydyti įaugusiam nagui - kraštinė nago ekscizija  ir cheminis nago matricos prideginimas (fenolizacija). Tai neskausminga (atliekama vietinėje nejautroje), nesudėtinga techniškai, bet efektyvi procedūra. Pooperacinė priežiūra paprasta, o apribojimų įprastinei paciento veiklai nėra.

Ką daryti, kad to išvengti?
Nešioti nykštį nespaudžiančią avalynę. Saugoti nykštį sportuojant. Kirpti nagą tiesiai. Laikytis pėdų higienos, o nagus tvarkingus ir švarius.

O ko nedaryti?
Kerpant nykščio nagą, jo neužapvalinti..Nekirpti per trumpai. Nenešioti ankštos avalynės. Nedelsti pradėti gydytis tik pradėjus nagui įaugti. Nebandyti pačiam nagą operuoti.

Paruošė gyd. ortopedas –traumatologas  Albertas Aukštikalnis

Vilniaus širdies chirurgijos centre konsultuoja ir gydo (ne tik įaugusius nagus) patyrę gydytojai ortopedai-traumatologai.
Daugiau informacijos ir registracija tel. (8 5) 2390 500, 2390 559

www.kardiolita.lt Ar teisingai kerpate nagus?

Sveikata
Skaityti daugiau
masks
Šiltos Kalėdos Jonavos ligoninėje: kviečia gimdyti saugiai ir patogiai
masks
Dažniausi švenčių negalavimai ir traumos: ką būtina turėti savo namų vaistinėlėje?
masks
Kai kiekviena minutė svarbi: ką verta žinoti apie skubiąją medicinos pagalbą?