cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif
blog image

Cukrinis diabetas: ar žinai, kaip jį kontroliuoti?

Net ketvirtadalis rimtų ligų Lietuvoje yra susijusios su nekontroliuojamu cukriniu diabetu. Į diabetą ligoniai paprastai numoja ranka – neskauda, tai ir galvos sukti nereikia. Tačiau užsitęsusi ir ilgai nekontroliuojama ši liga patyliukais gali atnešti tokias komplikacijas kaip širdies ir kraujagyslių ligos, inkstų veiklos ir regėjimo sutrikimai ar galūnių amputacija.Įpratę prie nuolatinio streso ir nuovargio, sergantys diabetu paprastai nekreipia dėmesio į pirmuosius diabeto simptomus - troškulį, silpnumą, kojų skausmus. Tačiau net ir diagnozavus ligą, jie pro pirštus žiūri į gydytojų rekomendacijas keisti gyvenimo būdą. Būtina ne tik vartoti medikamentus, bet ir atidžiau rinktis maisto produktus, nepersivalgyti, nedirbti iki išnaktų ir pakankamai miegoti, daugiau fiziškai judėti.
Tačiau kad ir kaip atidžiai sektumėte savo mitybą ir gydytojų rekomendacijas, diabeto kontrolė bus nepilna be kasdienių gliukozės kiekio kraujyje matavimų. Savalaikis ir teisingas gliukozės matavimas, rezultatų analizė padeda specialistams kartu su pacientu atrasti tinkamiausią būdą diabetui kontroliuoti.Savikontrolė namuose
Kontroliuojant ligą labai svarbus vaidmuo tenka pačiam sergančiajam. Vienbalsiai pripažįstama, kad viena svarbiausių kovos su cukriniu diabetu grandžių – reguliarus gliukozės  kiekio kraujyje matavimas. Gliukozės kiekį reguliariai turėtų tikrinti ne tik žmonės, besigydantys insulinu, bet ir tie, kurie vartoja geriamus antidiabetinius vaistus, mažinančius gliukozės koncentraciją.Todėl Tarptautinė diabeto federacija rekomenduoja visiems pacientams sudaryti galimybę gliukozės kiekio matavimus atlikti namuose. Itin pabrėžiama, kad matuoti gliukozės koncentracijos pakitimus žmogus, sergantis diabetu,  turėtų ne atsitiktinai, o periodiškai bent du kartus per dieną: prieš valgį ir 2 valandos po valgio. Kodėl? Todėl kad gliukozės kiekis kraujyje kinta nuolat. Norint sėkmingai kontroliuoti ligą būtina žinoti, kaip paskirtas gydymas bei maistas veikia gliukozės kiekį organizme visą dieną. Todėl dažniausia pacientų klaida medikai vadina glikemijos matavimus tik ryte, nevalgius, nes tokie pavieniai gliukozės rodikliai neatskleidžia tikrosios padėties.Net 13-kos Europoje atliktų klinikinių tyrimų meta analizė parodė, kad gliukozės koncentracija 2 valandos po valgio yra nepriklausomas mirtingumo dėl diabeto sukeltų komplikacijų faktorius. Jis perspėja apie galimas komplikacijas. Tinkamai sureguliavus gliukozės matavimus po valgio, mažėja stambiųjų kraujagyslių komplikacijų dažnis, galima išvengti širdies bei kraujagyslių ligų progresavimo ar bent jį sulėtinti. Labai svarbus reguliarus gliukozės kiekio kraujyje stebėjimas namuose: tam yra skirti specialūs gliukometrai. Tereikia nusiplauti rankas, į aparatėlį įdėti juostelę ir užlašinti kraujo mėginį, kuris paimamas visiškai neskausmingai ir ekrane akimirksniu parodomas rezultatas. Šis rezultatas turi būti įrašytas į paciento dienyną ir pažymėtas, kada jis atliktas – prieš valgį ar 2 valandos po jo. Cukrinis diabetas: ar žinai, kaip jį kontroliuoti?O štai naujasis gliukometras „Accu-Chek Active”  neleidžia pamiršti - matavimus būtina atlikti ne tik prieš valgį, bet ir po jo. Tą padeda padaryti specialus rezultatų žymėjimas  - kai matuojama prieš valgį, gautą rezultatą reiktų pažymeti obuoliuko simboliu,  o kai po – graužtuko.Naudojantis obuolio-graužtuko žymėjimo funkcija yra paprastas vertinti savikontrolės rezultatus ir apskaičiuoti 7,14,30 dienų matavimų prieš ir po valgio vidurkius. Tai labai gelbsti gydytojams sudarant ir tikslinant gydymo planą, parenkant tikslesnes insulino dozes. Todėl gliukometras “Accu-Chek Active“ yra neįkainojamas pagalbininkas padedantis ligoniui ir gydytojui  lengviau valdyti diabetą ir priimti teisingus sprendimus.
camelia_brontex_202411.jpg
Sveikata
Skaityti daugiau
masks
Periodonto ligos: kaip jas laiku pastebėti ir jas gydyti
masks
Neignoruokite insulto signalų – laikas gali kainuoti gyvybę
masks
Gydytojai įspėja pasitikrinti cholesterolį: insultas gresia net ir jaunimui