cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif

Šiaulių visuomenės sveikatos centro (ŠVSC) specialistai informuoja, Lietuvoje vis dar nėra patenkinama šachtinių šulinių vandens kokybė. Ypač atidžios turėtų būti besilaukiančios moterys, kurios vartoja šachtinių šulinių vandenį. Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad tokioms moterims šachtinių šulinių vandens tyrimai atliekami nemokamai.

2009 metais teritorinės visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos gavo 3438 pranešimus apie nėščiąsias ir kūdikius iki 6 mėn. amžiaus, vartojančius šachtinių šulinių vandenį. Apie 30 proc. ištirtų šulinių neatitiko higienos normos reikalavimų.

Daugiausiai šulinių, viršijančių mikrobiologinės taršos rodiklius, rasta Marijampolės apskrityje. Šulinių, kuriose prasti cheminės taršos rodikliai, daugiausiai Šiaulių apskrityje.

Užterštas vanduo pavojingas kūdikiams ir besilaukiančioms moterims

Nitratai ypač pavojingi nėščiosioms, naujagimiams ir kūdikiams pirmaisiais jų gyvenimo mėnesiais. Kūdikiams apsinuodijus nitratais sutrinka organizmo aprūpinimas deguonimi. Nitratai, virtę nitritais, žmogaus organizme hemoglobiną, kuris aprūpina organizmą deguonimi, paverčia methemoglobinu. Vystosi vidinis deguonies badas. Kai methemoglobino koncentracija kraujyje pasiekia 10 proc., pasireiškia klinikiniai methemoglobinemijos simptomai – kūdikį pradeda pykinti, jis vemia, dūsta, mėlynuoja oda bei gleivinės, nesuteikus pagalbos, ištinka traukuliai, kūdikis gali net mirti.

Būtina žinoti, kad besilaukiant ir jau auginant kūdikį naudoti neištirtą šachtinio šulinio vandenį pavojinga ne tik sveikatai, bet ir gyvybei. Ypač tai aktualu šiais metais, kai daugelis rajonų nukentėjo nuo potvynių. Patariame, kol nebus gauti vandens tyrimo rezultatai su specialisto išvada, ar galima vandenį vartoti, būtina apsirūpinti fasuotu geriamuoju vandeniu. Čia reiktų akcentuoti kūdikių maitinimo krūtimi svarbą, bent jau iki 6 mėnesių. Taip būtų išvengta rizikos naudoti netinkamą vandenį ruošiant kūdikiams pieno mišinius“, – sako J. Karalevičienė.

Dažnai pamirštama, kad nitratai kenksmingi ne tik vaikams. Nuolat vartojant nitratais užterštą vandenį, kyla grėsmė ir sveikiems suaugusiems žmonėms. Toksiniam nitratų poveikiui ypač jautrūs žmonės, turintys tam tikrų fermentų deficitą, senyvo amžiaus žmonės, vaikai, sergantys infekcinėmis ligomis, taip pat sergantieji širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo sistemų ligomis, anemijomis.

Besilaukiančioms moterims – nemokami tyrimai

Besilaukiančioms moterims bei šeimoms, auginančioms kūdikį iki 6 mėnesių amžiaus, šulinio vandens tyrimai atliekami nemokamai. Norint išsitirti šulinio vandenį, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris pateiks prašymą teritorinei visuomenės sveikatos priežiūros įstaigai. Šachtinio šulinio vandens tyrimą atliks ir informaciją vartotojui pateiks profesionalūs laboratorijos ir visuomenės sveikatos centro darbuotojai. Kol nebus aiškus vandens tyrimo rezultatas, vartoti šulinio vandens nerekomenduojama.

Pasak Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėjos J. Karalevičienės, pasitaiko atvejų, kai informacija apie nėščiąją ar kūdikį vartojančius šulinio vandenį, teritorines visuomenės sveikatos priežiūros įstaigas pasiekia per vėlai, tik įtarus vaiko apsinuodijimą nitratais, kai jis patenka į reanimacijos skyrių. Siekiant išvengti tokių rizikingų situacijų, asmens sveikatos priežiūros įstaigos, taip pat ir privatūs gydytojų kabinetai, privalo nuolat rinkti ir teikti informaciją teritorinėms visuomenės sveikatos priežiūros įstaigoms apie nėščiąsias ir kūdikius iki 6 mėn. amžiaus, kurie maistui naudoja šachtinių šulinių vandenį.

Naudinga informacija
Šulinio valymas

• Išsemkite šulinio vandenį, įsitikinkite, ar sandarūs rentiniai (esant reikalui, užsandarinkite plyšius tarp rentinių). Pakeiskite šulinio dugno dangą: iškabinkite dumblą, pripilkite 0,5 metro žvyro ar smėlio su skalda. Rentinius krupščiai nušveiskite ir nuplaukite švariu vandeniu.

Vandens dezinfekavimas

• Esant reikalui, kai yra užkrečiamųjų ligų sukėlėjų, plintančių per vandenį, rizika, šulinys gali būti dezinfekuojamas. Tačiau neteisingai atlikta dezinfekcija gali ne tik pabloginti vandens kokybę užteršus vandenį dezinfekavimo produktais, tačiau ir kelti grėsmę dezinfekciją atliekančių žmonių sveikatai, todėl šulinių dezinfekciją reikėtų patikėti tik specialistams – licencijuotoms įmonėms.

• Šulinio vandenį gerti ar naudoti maisto gaminimui galima tik patikrinus, ar jame esančių komponentų, veikiančių žmonių sveikatą, kiekiai neviršija higienos normos. Kiekvieną pavasarį, nutirpus sniegui, rekomenduojama ištirti šulinio vandens kokybę laboratorijoje.

Daugiau informacijos suteiks:

Jūratė Karalevičienė
Šiaulių visuomenės sveikatos centro
Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja
el. p.
jurate.karaleviciene@siauliai.vvspt.lt
tel. (8 41) 59 63 75

Reda Ulinskaitė
Šiaulių visuomenės sveikatos centro
Darbo organizavimo skyriaus
vyr. specialistė (ryšiams su visuomene)
el. p.
reda.ulinskaite@siauliai.vvspt.lt
tel. ( 8 41) 59 63 83
 

Daugiau http://www.vvspt.lt/

camelia_brontex_202411.jpg
Sveikata
Skaityti daugiau
masks
Periodonto ligos: kaip jas laiku pastebėti ir jas gydyti
masks
Neignoruokite insulto signalų – laikas gali kainuoti gyvybę
masks
Gydytojai įspėja pasitikrinti cholesterolį: insultas gresia net ir jaunimui