cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif
Apie gripo grėsmę ir profilaktiką kalba Všį „AUKI SVEIKAS“ specialistė vyr. slaugos administratorė Asta Lekavičienė.Rudens, o ypač žiemos laikotarpiu organizmui ima stigti saulės šviesos, šilumos, vitaminų. Susilpnėjusi imuninė sistema nesugeba pasipriešinti ligų sukėlėjams, todėl ima varginti įvairūs negalavimai. Be to žiemos vidurys dažnai sutampa su gripo epidemijos proveržiu. Taigi tenka galynėtis ne tik su peršalimo ligomis, bet ir su gripu. Gripo infekcija yra viena svarbiausių sveikatos problemų pasaulyje.Pagal socialinę reikšmę, žalą gyventojų sveikatai, ekonominius nuostolius, gripas ir kiti ūminiai kvėpavimo takų susirgimai užima pirmąją vietą tarp infekcinių ligų. Iš visų ūminių kvėpavimo takų infekcijų sukėlėjų gripo virusai yra vieni svarbiausių.Kaip atpažinti gripas ar peršalimo liga?
Virusas kuris sukelia gripą, skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų ligas sukeliančių virusų, labai greitai dauginasi kvėpavimo takų epitelio ląstelėse. Gripo virusu užsikrėtęs žmogus gali išeiti į darbą visiškai gerai jausdamasis ir jau po 6-12 val. pasijusti labai prastai. Susirgusįjį ima krėsti šaltis, atsiranda galvos, raumenų skausmai, sausas kosulys,užgula nosį. Gripas nuo kitų ūminių kvėpavimo takų ligų skiriasi tuo, kad staiga pakyla aukšta temperatūra (dažnai iki  39-40° C), jaučiasi didelis silpnumas nuovargis. Gripo grėsmėKaip plinta gripo virusas?
Gripo virusas plinta oro lašeliniu būdu, liga greitai išplinta ir apima ištisus kolektyvus – vaikų darželius, mokyklas, darbo kolektyvus. Jei užsikrėtęs žmogus kosti, čiaudo, jo platinamas virusas išlieka ore apie dvi valandas. Imlumas gripui yra visuotinis. Neretai žmonės teigia, kad jie niekada neserga gripu. Tai tiesa tik gripo klinikinės simptomatikos prasme. Iš tiesų sveiki asmenys gripu gali sirgti labai lengvai ar net visiškai be klinikinės simptomatikos. Tačiau ir tokių žmonių organizme, jiems užsikrėtus, kvėpavimo takų gleivinėse randama gripui būdingų morfologinių pakitimų.Kuo pavojingas gripas?
Gripas itin pavojingas savo komplikacijomis: pneumonija, bronchitu, vidurinės ausies uždegimai, miokarditai, centrinės nervų sistemos susirgimais – virusiniu encefalitu, meningitu.
Dažniausia gripo komplikacija yra plaučių uždegimas.Kaip apsisaugoti nuo gripo?
Kol kas skiepijimas yra vienintelė efektyvi priemonė, apsauganti nuo gripo. Šiuolaikinių skiepų efektyvumas siekia nuo 70% iki 95%, priklausomai nuo žmogaus amžiaus ir imuniteto būklės. Gripo vakcina būtina skiepytis kiekvienais metais. Antikūnai, pasigaminę prieš vakcinos sudėtyje esančius gripo antigenus, išsilaiko cirkuliacijoje keletą metų, tačiau jie gali neapsaugoti paskiepytojo nuo pakitusio gripo viruso. Skiepytis nuo gripo verta visiems, tačiau visų pirma rekomenduojama skiepyti gripo rizikos grupių asmenims. Pacientai kuriems didesnė gripo komplikacijų rizika : 65 m. ir vyresni asmenys; darbuotojai slaugos ligoninių, globos įstaigų; pensionatų gyventojai; vaikai ir suaugusieji sergantys lėtinėmis plaučių, bronchų ligomis, širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu, lėtinėmis inkstų ligomis; asmenys, kuriems yra imunodeficitinė būklė; gydomiems imunosupresantais, citostatikais, gliukokortikosteroidais, radioaktyviu spinduliavimu; sergantys navikinėmis kraujodaros ligomis; ŽIV infekcija ir kt.Kada skiepytis?
Gripo vakcina rekomenduojama skiepytis bent vienu mėnesiu anksčiau, nei prasideda gripo pakilimo sezonas. Lietuvoje geriausias laikas skiepytis- rugsėjis- spalis. Jau prasidėjus gripo sezonui, skiepų efektyvumas mažėja, nes paskiepytieji gali užsikrėsti ir susirgti gripu dar nespėjus susidaryti vakcinos sukeltam imunitetui ( imunitetas  susidaro per 2-3 savaites).Kada negalima skiepytis?
Žmonėms , kurie yra alergiški kiaušinio baltymui; serga ūmiais virusiniais susirgimais.

Pašalinės reakcijos.
Gripo vakcina gerai toleruojama, sukelia nedaug povakcininių reakcijų. Vietinės reakcijos (paraudimas, nežymus sukietėjimas, skausmas vakcinos įskiepijimo vietoje) pasitaiko 15-20% paskiepytųjų, tačiau jos būna lengvos ir praeina be gydymo. Sisteminės reakcijos retos, jos pasitaiko mažiau nei 1% paskiepytųjų ir dažniausiai pasireiškia sufebriliu 1-2 dienas trunkančiu karščiavimu. Būtina pabrėžti, kad dabar skiepijamose vakcinose nėra gyvų virusų, todėl vakcina negali sukelti gripo.Gripo grėsmėVšį „AUKI SVEIKAS“ paskiepys Jūsų įmonės darbuotojus 2008/2009 m.  sezono gripo vakcina. Tam, kad šis procesas netrikdytų įmonės darbo, mūsų klinikos darbuotojai pagal iš anksto suderintą grafiką skiepijimą atliktų įmonės patalpose.Kreiptis:
Tel.   +370 37 750800
Mob. +370 699 49636
arba el.paštu: tyrimai@aklinika.lt
Sveikata
Skaityti daugiau
masks
Namų dulkių erkės: nematomi svečiai, galintys sukelti rimtų sveikatos problemų
masks
Epidemiologai: nepasirūpinus vaiku iki 2 metų, skiepai ir ligos jį pasivys jau suaugusį
masks
Atšalus orams suskaudo dantį? Gydytoja odontologė atskleidė, kaip to išvengti