cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif
blog image

Kokius skiepus suaugusiems kompensuoja valstybė?

Daug dėmesio skiriama vaikų skiepijimui, tačiau nereikėtų pamiršti, kad ir suaugusieji gali skiepytis ir taip išvengti tam tikrų vakcinomis valdomų ligų ar jų komplikacijų. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kokie skiepai suaugusiesiems yra kompensuojami valstybės.

Skiepytis rekomenduojama kasmet

Pasaulio sveikatos organizacija nurodo, kad veiksmingiausia gripo ir COVID-19 ligos profilaktikos priemonė yra skiepai. Jie apsaugo nuo sunkių ligos formų bei komplikacijų. Kadangi virusai pasižymi gebėjimu greitai keistis (mutuoti), skiepytis rekomenduojama kasmet. Gripo ir COVID-19 vakcinų sudėtis peržiūrima, kad atitiktų būtent tą sezoną cirkuliuojančius virusus.  

Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų įsigyta gripo vakcina nemokamai skiepijami rizikos grupių asmenys: 65 metų ir vyresni asmenys, nėščiosios, asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose, sergantieji lėtinėmis ligomis ir sveikatos priežiūros specialistai. Svarbu paminėti, kad nėščiosioms rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo ne tik norint išvengti galimų komplikacijų, bet ir siekiant apsaugoti būsimą naujagimį (nėščiosios sezoninio gripo vakcina gali būti skiepijamos bet kuriuo nėštumo laikotarpiu). COVID-19 vakcina nemokai skiepijami visi drausti asmenys.

Apsaugo nuo pavojingų komplikacijų

Pneumokokas yra bakterija, kuri ypač pavojinga kai kuriomis lėtinėmis ligomis sergantiems ir garbaus amžiaus žmonėms. Ši infekcija neretai jiems komplikuojasi sudėtingu plaučių uždegimu, meningitu ir net mirtimi.

Pneumokokine vakcina pasiskiepyti itin rekomenduojama visiems asmenims nuo 75 metų. Taip pat, bet kurio amžiaus gyventojams, sergantiems lėtinėmis ligomis pagal ligų kodus: (https://nvsc.lrv.lt/lt/vaizdine-medziaga/pneumokokine-infekcija/). 

Skiepus atnaujinti kas 5–10 metų

Stablige dažniausiai serga vyresnio amžiaus asmenys, nes vaikai pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo šios ligos skiepijami vakcina, kuri apsaugo nuo stabligės, kokliušo ir difterijos. Kad būtų išlaikyta patikima ilgalaikė apsauga nuo šios infekcijos, suaugusiems skiepus rekomenduojama kartoti kas 5–10 metų (atsižvelgiant į skiepų aprašą).

Lietuvoje 26 metų ir vyresni asmenys, kas dešimtmetį, skiepijami nemokamai. Suaugusiųjų skiepijimui naudojama vakcina apsaugo ne tik nuo stabligės, bet ir nuo difterijos. Pabrėžiame, kad persirgus stablige ir pasveikus apsauginis imunitetas nesusiformuoja, todėl skiepai yra vienintelė apsisaugojimo priemonė.

Apsaugo naujagimį

Nėščiųjų skiepijimas nuo kokliušo apsaugo  naujagimius. Besilaukiančių moterų sergamumas kokliušu nesiskiria nuo šios ligos paplitimo tarp kitų moterų. Kokliušas pavojingiausias naujagimiams ir kūdikiams, ypač iki 6 mėn. amžiaus, nes šio amžiaus kūdikiai serga sunkiai ir galimos sudėtingos komplikacijos. Pasiskiepyti šia valstybės kompensuojama vakcina raginamos visos nėščiosios.

Skiepai nuo tymų po artimo sąlyčio

Tymai – itin užkrečiama virusinė infekcinė liga, plintanti oro lašeliniu būdu. Vienas tymais sergantis asmuo gali užkrėsti iki 18 žmonių. Valstybės lėšomis skiepijami sąlytį su tymų atveju turėję asmenys (ne vėliau kaip per 72 val. po turėto kontakto). Taip pat kiekvienas darbdavys, įvertinęs riziką savo darbuotojams užsikrėsti ir susirgti tymais (medikų bendruomenė, ugdymo įstaigų darbuotojai) gali paskiepyti darbuotojus nuo tymų savo lėšomis (t. y. darbdavio lėšomis).

Vakcina nuo erkinio encefalito

Nuo šių metų rugsėjo 1 d. visi 50–55 metų amžiaus gyventojai nuo erkinio encefalito gali pasiskiepyti nemokamai. Tokio amžiaus asmenų grupė skiepijimui nuo erkinio encefalito pasirinkta neatsitiktinai – Lietuvoje didžioji dalis sunkių erkinio encefalito atvejų ir ilgalaikių liekamųjų reiškinių išsivysto 50–55 metų amžiaus ir vyresnių asmenų grupėje.

Rizika keliautojams išlieka

Pasiutligė yra paplitusi daugiau nei 150 šalių ir teritorijų – daugiausia Azijoje ir Afrikoje. Tad keliaujant į šiuos endeminius žemynus, išlieka didelė rizika užsikrėsti šia liga. Pažymėtina, kad įkandus, įdrėskus bet kokiam gyvūnui, žmogus nedelsdamas turėtų kreiptis pagalbos į gydymo įstaigą, kur gydytojas, įvertinęs galimą riziką, skirs pasiutligės vakcinacijos kursą.

Informacija iš:

Kokius skiepus suaugusiems kompensuoja valstybė? Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Image: FreeDigitalPhotos.net

Sveikata
Skaityti daugiau
masks
Atšalus orams suskaudo dantį? Gydytoja odontologė atskleidė, kaip to išvengti
masks
Trys dažniausios nelaimės namuose: kaip turėtume elgtis kiekvienos jų atveju?
masks
Atsako chirurgas: ar po tulžies pūslės pašalinimo tikrai teks kardinaliai keisti mitybą?