eurovaistine-top-m-202504.gif
blog image

Krūtinės sužalojimų priežastys ir požymiai

Krūtinės ląsta apsupta 12 porų šonkaulių, krūtinkaulio ir stuburo, kurie saugo vidaus organus: širdį, plaučius, stambiąsias kraujagysles, trachėją, stemplę, kvėpavimo raumenis. Krūtinės traumas sukelia įvairios priežastys: kritimas, sporto traumos, skvarbūs sužalojimai, eismo įvykiai, suspaudimas. Šių sužalojimų metu gali būti pažeistos kaulinės krūtinės ląstos struktūros ir gyvybiškai svarbūs organai bei kvėpavimo raumenys.

Krūtinės ląstos žaizdos gali būti kiauryminės, jas sukelia kulkos, peiliai, metaliniai strypai ir kt. Dėl tokios traumos pažeidžiamas krūtinės ląstos vientisumas. Bukos krūtinės ląstos traumos yra dažnesnės, pvz., smūgis į vairą, kritimas iš didelio aukščio. Abiejų rūšių traumos pavojingos gyvybei.

Sunkaus krūtinės ląstos sužalojimo požymiai:
  • Sunkus kvėpavimas.
  • Stiprus skausmas.
  • Akivaizdi krūtinės ląstos deformacija.
  • Atkosėjimas krauju.
  • Kraujosruvos bukos traumos pažeistoje krūtinės ląstos pusėje.
  • Papildomi garsai, girdimi kvėpuojant nukentėjusiam žmogui.
Pagalba šonkaulių lūžių atvejais

Šonkauliai lūžta, krūtinės ląstą veikiant tiesioginei jėgai. Tokiu atveju nukentėjusį žmogų reikia paguldyti taip, kam jam būtų lengviau kvėpuoti. Negalima jo judinti, jei įtariate galvos, kaklo, stuburo sužalojimus. Įvertinkite gyvybines funkcijas: sąmonę, kvėpavimą, širdies veiklą; uždėkite šaltą kompresą ir kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

Durtinės žaizdos

Durtinės krūtinės ląstos žaizdos yra gyvybei pavojingos. Skvarbus objektas gali sužaloti plaučius, širdį, stambiąsias kraujagysles. Šie sužalojimai sukelia įvairaus laipsnio išorinį ir vidinį kraujavimą. Pro durtinę žaizdą krūtinės ląstoje oras patenka į tarpą tarp plaučių ir krūtinės ląstos, kaupdamasis spaudžia plaučius (atviras pneumotoraksas), todėl žmogus gali mirti. Su kiekvienu įkvėpimu atsirandantis siurbiamasis žaizdos garsas yra signalas apie „siurbiančią“ atvirą krūtinės ląstos žaizdą.

Pagalba durtinių žaizdų atvejais

Jei yra atvira krūtinės ląstos žaizda, jos neuždenkite, kad oras galėtų laisvai cirkuliuoti ir nesukeltų įtampos pneumotorakso. Jei žaizda kraujuoja, spauskite ją švariu tvarsčiu, permirkusį tvarstį keiskite kitu. Stebėkite gyvybines funkcijas: sąmonę, kvėpavimą, širdies veiklą. Jei yra įstrigęs svetimkūnis – negalima jo traukti, reikia įtvirtinti, kad nejudėtų. Nedelsdami kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

Vida Dubinskienė,
Sveikatos mokymo skyriaus sveikatos edukologė,
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras
Informacija iš:

Krūtinės sužalojimų priežastys ir požymiai 

Image: FreeDigitalPhotos.net

Sveikata
Skaityti daugiau
masks
Skiepai keliautojams – būtina pasiruošimo kelionei dalis
masks
Net ir mažamečiams tenka šalinti dantis: kodėl situacija tokia bloga
masks
Gydytojas psichiatras rimtai apie „nerimtą“ ligą