merck-gardasil-top-2025.gif
blog image

Lytiškai plintančios infekcijos: ką svarbu žinoti?

Lytinė sveikata yra svarbi mūsų bendros gerovės dalis, tačiau dažnai ją pamirštame arba skiriame per mažai dėmesio. Tačiau Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai pažymi, kad užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) gali kiekvienas lytiškai aktyvus asmuo, todėl pajutus net menkiausius simptomus, būtina kreiptis į specialistus. Taip pat svarbu pasitikrinti ir profilaktiškai, kadangi kai kurios LPI simptomų neturi.

 

Europoje LPI atvejų daugėja          

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ELPKC) duomenimis, 2023 m. Europoje gonorėjos atvejų padaugėjo beveik trečdaliu (31 proc.) lyginant su 2022 m. Daugiausia atvejų buvo užregistruota tarp 20–24 metų amžiaus moterų ir 25–34 metų amžiaus vyrų. Sergamumas sifiliu 2023 m. padidėjo 13 proc. palyginus su 2022 m., ypač tarp 25–34 metų amžiaus vyrų. Sergamumas chlamidioze išliko stabilus, tačiau rūpestį kelia tai, kad daugiausia atvejų užfiksuota tarp jaunų 20–24 metų amžiaus moterų.                

ELPKC vertinimu, didesnį sergamumą gali nulemti tokios priežastys kaip geresnis diagnostikos prieinamumas, žmonių sąmoningumas tikrintis profilaktiškai, mažėjantis apsaugos priemonių – prezervatyvų naudojimas ir lytinių partnerių kaita. Stebimas ir ŽIV preekspozicinės profilaktikos (PrEP) didėjimas, t. y. reguliarus vaistų vartojimas, kuris sumažina riziką užsikrėsti ŽIV, tačiau neapsaugo nuo užsikrėtimo LPI. Vartojant PrEP, asmenys nelinkę naudoti prezervatyvų.

Lietuvoje 2023 m. sergamumas LPI nedidėjo lyginant su 2022 m. Daugiausia LPI užregistruota tarp 25–34 metų amžiaus asmenų, daugiau – vyrų populiacijoje.

 

Kaip užsikrečiama LPI?

LPI – tai infekcijos, kuriomis užsikrečiama lytinių santykių (vaginalinių, oralinių arba analinių) metu nuo šiomis infekcijomis užsikrėtusio asmens. Buitiniu keliu, pavyzdžiui, liečiant durų rankenas, tualeto sėdynes, dalijantis drabužiais ar valgymo indais, LPI neužsikrečiama.

 

Ligos simptomų gali nebūti

Svarbu žinoti, kad užsikrėtus LPI, ligos požymiai ne visada atsiranda iš karto. Kartais jie pasireiškia po savaitės, mėnesio ar pusmečio, o kartais požymių visai nebūna. Todėl reikėtų atkreipti dėmesį į pagrindinius LPI simptomus: iš lyties organų ar šlapimo takų atsiradusias išskyras; dažną ar skausmingą šlapinimąsi; baltas apnašas burnoje, varpoje ar makštyje; bėrimą lyties organų srityje; kraujavimą lytinių santykių metu ar po jų, mėnesinių ciklo viduryje ir kt. Pastebėjus minėtus ligos simptomus, svarbu pasitikrinti tiek pačiam, tiek lytiniam partneriui. Nustačius LPI – būtina ištirti ir gydyti lytinius partnerius ir užbaigti gydymą pagal gydytojo nurodymus, net jei simptomai praeina anksčiau.

Jei LPI negydoma arba gydymas nepradėtas laiku, gali kilti rimtų komplikacijų, tokių kaip makšties infekcijos, gimdos kaklelio uždegimas, priešinės liaukos ir sėklidžių uždegimai, nevaisingumas tiek vyrams, tiek moterims ir kt.

Kaip apsisaugoti nuo LPI? (žr. toliau plakate).

Daugiau informacijos apie LPI rasite čia.

Informacija iš:

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Image: freepik.com

Sveikata
Skaityti daugiau
masks
Tymai – grėsmė, kurią galima suvaldyti
masks
Sostinėje prasidėjo širdies sveikatai stiprinti skirta nemokama programa
masks
Epideminį lygį siekiančių savivaldybių mažėja