Tikriausiai daugelis susimąstome, ar tikrai mūsų mityba visavertė, ar mūsų organizmas gauna visas reikiamas medžiagas, o jei negauna, tai kokios įtakos tai gali turėti mūsų sveikatai. Deja, toli gražu ne kiekvienas gali sau leisti prabangą tris kartus per dieną valgyti šviežiai pagamintą maistą, ekologiškus produktus, retas kas domisi, kiek gauna būtiniausių vitaminų, mineralinių medžiagų ir mikroelementų. Tada pradedama žvalgytis, o ką gali pasiūlyti farmacijos pramonė. Užėję į bet kurią vaistinę rasite keliolikos ar net keliasdešimties pavadinimų maisto papildų. Atrodytų, kad viskas puiku – pasirinkimas didžiulis. Tačiau kaip nuspręsti, koks maisto papildas reikalingas ir ar iš viso reikalingas? O gal net kenksmingas?
Lietuvos rinką atakuoja ir nesaugūs papildai
Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VVSPT) vien per 2008 metus užregistravo ir notifikavo apie 2 tūkst. maisto papildų. Ne visi prašymai registruoti ar notifikuoti papildus buvo patenkinti. VVSPT Leidimų ir licencijavimo skyriaus vyriausioji specialistė Evelina Venckevič pasakoja, kad Lietuvos rinką atakuoja nemažai netinkamų produktų. „Pasitaiko maisto papildų, kuriuose yra draudžiamų maisto priedų (konservantų, dažiklių ir kt.), net haliucinogeninį poveikį turinčių augalų ekstraktų. Kai kurie jų atkeliauja tiesiai iš trečiųjų šalių, kai kuriuos verslininkai bando atvežti per Europos Sąjungos šalis ir taip pasinaudoti laisvo prekių judėjimo teikiamomis galimybėmis“, – sako visuomenės sveikatos specialistė. „Labai atidžiai skaitome platintojų pateikiamus dokumentus. Jei kyla įtarimas, kad maisto papildas yra nesaugus, susisiekiame su kitomis Lietuvos ir užsienio institucijomis, svarstome tokius produktus Probleminių produktų komisijoje. Jei vis dėlto nusprendžiame papildo neįsileisti į Lietuvos rinką, informuojame apie tai kontrolę atliekančią instituciją – Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, kuri, turėdama šią informaciją, gali efektyviau tikrinti, ar nesaugūs papildai tikrai neatsidūrė vaistinių ir parduotuvių lentynose“, – sako E. Venckevič.
Etiketes skaityti apsimoka
Į Lietuvos rinką papildai pakliūna tik VVSPT specialistams nustačius, kad juose nėra uždraustų medžiagų. Pasak specialistės, europinė ir Lietuvos teisė nereglamentuoja minimalių ir maksimalių leidžiamų vartoti vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekių. Todėl tų medžiagų kiekis maisto papilduose gali labai ženkliai skirtis. „Noriu paraginti žmones atidžiai skaityti etiketes, prieš perkant pasidomėti, ko ir kiek turėtų būti maisto papilde, – įspėja E. Venckevič. – Pavyzdžiui, pasitaiko atvejų, kai papilduose vitaminų kiekis ženkliai viršija rekomenduojamas normas. Arba priešingai – veikliųjų medžiagų kiekiai tokie maži, kad jokio realaus poveikio sveikatai jie negali padaryti. Suvalgę obuolį ar morką vitaminų gausite kelis kartus daugiau. Taigi išsianalizuoti etiketę apsimoka tikrąja šio žodžio prasme.“ Ji pataria pirmiausia pasidomėti, kokios yra tos rekomenduojamos normos ir rinktis tuos papildus, kuriuose vitaminų, mineralinių medžiagų ir mikroelementų kiekis sudaro apie 100 proc. paros normos. Svarbiausių vitaminų ir mineralų paros normas galima rasti ir VVSPT interneto svetainėje www.vvspt.lt.