Anksčiau vienintelė pagalba koreguoti regėjimo sutrikimus buvo akiniai. Šiandien, kai vis daugiau žmonių turi akių problemų, kontaktiniai lęšiai yra alternatyva akiniams ir gali ženkliai palengvinti gyvenimą. Šiuolaikiniai, aukštos kokybės lęšiai yra saugiausias pasirinkimas nepriklausomai nuo nešiotojo amžiaus.
Pasaulyje nebūna pačių geriausių kontaktinių lęšių ir priemonių juos prižiūrėti, tačiau galima rasti tinkamiausius. Tai gan efektyvi regėjimo koregavimo priemonė, o ar ji tikrai tiks, priklauso nuo daugelio dalykų. Akiniai gali būti sunkūs, dažnai nekomfortiški, mažinti judėjimo laisvę sportuojant. Kontaktiniai lęšiai suteikia saugumo (lęšiai nesuduš sportuojant), judėjimo laisvės, komforto ir regėjimo ryškumo sportuojant. Kita priežastis yra ta, kad akinius nešiojantys paaugliai nenori, kad akiniai išskirtų juos iš bendraamžių. Tai gali neigiamai veikti jų regėjimą, nes gėdydamiesi akinių, paprasčiausiai jų nenešioja. Tuo tarpu, kontaktiniai lęšiai ne tik užtikrina puikų regėjimą bet ir nesukelia išvaizdos pokyčių. Atrodo savaime suprantama, bet kontaktiniai lęšiai nelūžta, neaprasoja ir nenukrenta.
Kontaktiniai lęšiai skirstomi pagal nešiojimo režimą, paskirtį ir medžiagą, iš kurios jie pagaminti. Pagal nešiojimo režimą lęšiai gali būti vienadieniai, savaitiniai, dvisavaitiniai, mėnesiniai. Pagal medžiagą, iš kurios yra pagaminti, kontaktiniai lęšiai skirstomi į silikoninius, hidrogelinius ir naujos kartos hidrogelinius-silikoninius. Būtent šie minkštieji lęšiai užkariauja rinką, yra gerokai sveikesni ir minkštesni nei įprasti hidrogeliniai. Korekcinę funkciją atliekantys lęšiai dar gali būti toriniai - astigmatizmui koreguoti arba multifokaliniai, skirti žmonėms nuo 40 metų, kurie pataiso regėjimą tiek į tolį, tiek į artį.
Jei žmogus kontaktinius lęšius naudoja retai, tokiu atveju tinkamiausi yra vienadieniai lęšiai. Būtina žinoti, kad vienadienių kontaktinių lęšių negalima nešioti ilgiau nei dieną, nes vėl juos išsiėmus ir įsidėjus atsiranda rizika patekti infekcijai. Tokie lęšiai yra labai patogūs neturintiems laiko jais rūpintis, keliaujantiems, sportuojantiems žmonėms, kadangi jų nereikia valyti, dezinfekuoti specialiu tirpalu, juos reikia tiesiog išmesti ir kitą dieną įsidėti naujus. Jei vis dėlto norisi nešioti lęšius kiekvieną dieną, puikus variantas yra ir ilgesnio nešiojimo lęšiai. Tačiau reikia žinoti, kad ilgesnio nešiojimo lęšius reikia dezinfekuoti, valyti. Ant tokių lęšių per visą nešiojimo laiką susikaupia apnašos, kurios pradeda dirginti akis. Žmogus prasčiau pradeda matyti, akys parausta, peršti.
Šiuolaikiniai, didesnio pralaidumo deguoniui, ilgesnio laikotarpio lęšiai taip pat yra puikus pasirinkimas. Ypač tiems, kurie kartais miega su kontaktiniais lęšiais. Daugelis naujesnių silikono-hidrogelio lęšių gali būti nešiojami neišsiėmus nuo 6 iki 30 parų, priklausomai nuo medžiagos, iš kurios jie pagaminti. Žmogaus akies normaliam funkcionavimui reikalingas deguonis. Jei deguonies pralaidumas yra ribotas, gali atsirasti diskomfortas ar akių paraudimas. Silikono - hidrogelio lęšiai pasižymi aukštu deguonies pralaidumu. Viskas priklauso nuo konkretaus asmens poreikių ir galimybių.
Kontaktiniai lęšiai gali būti ne tik korekciniai, bet ir kosmetiniai, nes lęšiai yra gaminami ir be dioptrijų, paryškinantys, keičiantys akių spalvą ar raštą. Paryškinantys ar net keičiantys akių spalvą lęšiai yra populiaresni tarp jaunų žmonių, kurie nori išsiskirti iš kitų. Net ir pačios tamsiausios akys gali tapti mėlynos, žalios, galima pakeisti jų „formą“ įsidėjus, pavyzdžiui, „drakono akis“. Tai tik suteikia įvairovės išvaizdai. Reiktų žinoti, kad spalvotų, regos nekoreguojančių lęšių priežiūra yra tokia pati kaip korekcinių lęšių.
Maudytis su kontaktiniais lęšiais ežere ar baseine yra rizikinga dėl vandenyje esančių mikroorganizmų, kurie gali sukelti keratitą (ragenos uždegimą). Susirgus šia infekcija pasekmės gali būti labai liūdnos. Jei nėra galimybės maudytis be kontaktinių lęšių, tai patartina naudoti vienadienius kontaktinius lęšius ir iškart po maudynių pakeisti juos nauja pora. Jei nešiojate ne vienadienius, tai po maudynių negalima miegoti su tais kontaktiniais lęšiais. Juos būtina išsiimti ir per naktį dezinfekuoti, pavyzdžiui naudoti peroksidinį „Aosept“ tirpalą (prieš naudojant šį kontaktiniams lęšiams skirtą tirpalą pirmą kartą būtina įdėmiai perskaityti instrukcijos lapelį). Tik per naktį išdezinfekuotus lęšius galima vėl nešioti. Idealiausia maudantis su kontaktiniais lęšiais naudoti plaukimo akinius.
Pirkdami kontaktinius lęšius prisijungsite prie aktyvių žmonių bendruomenės, besinaudojančios šiuo moderniu regos korekcijos būdu. Jauskitės laisvai sportuodami, jauskitės patogiai, kai su draugais dalyvaujate vakarėlyje, ir būkite elegantiški, kai einate pietauti. Su kontaktiniais lęšiais atrodysite kitaip – tiesiog išbandykite juos.
Vis dėlto norėdami įsigyti kontaktinius lęšius, būtinai apsilankykite pas gydytoją oftalmologą ar okulistą, kuris, patikrinęs jūsų regėjimą, nustatys, kokio stiprumo ir kitų parametrų (bazinės kreivės, diametro) lęšių jums reikia. Pirkite būtent jums nustatytų duomenų kontaktinius lęšius ir tinkamai juos prižiūrėkite.
Straipsnį parengė:
Optometrijos centras
www.optometrija.lt