Prieširdžių virpėjimas – tai dažniausiai nustatomas širdies ritmo sutrikimas. Sergant šia liga dėl nereguliarios širdies veiklos kairiajame prieširdyje gali susidaryti kraujo krešulių, kurie kraujotakos sistema gali patekti į smegenis, užkimšti kraujagyslę ir sukelti insultą.
Insultas sutrikdo žmogaus protinę veiklą, sukelia paralyžių, neįgalumą ir net mirtį. Sergant prieširdžių virpėjimu insulto rizika padidėja 5 kartus, o insultas ištinka kas ketvirtą ligonį.
Su prieširdžių virpėjimu susiję smegenų insultai būna ypač sunkūs, nes širdyje susiformavęs trombas paprastai yra didelis, gali užkimšti stambią kraujagyslę ir plačiai pažeisti smegenis. Todėl žmonėms, sergantiems prieširdžių virpėjimu, būtina žinoti apie šią riziką ir kuo anksčiau pradėti gydymą, kuris užkirstų kelią grėsmingoms trombozės pasekmėms.
Senjorams – pavojus didžiausias
Prieširdžių virpėjimą gali lemti padidėjęs kraujospūdis, cukrinis diabetas, širdies raumens susilpnėjimas, išeminė širdies liga ir kitos priežastys. Rizika susirgti prieširdžių virpėjimu reikšmingai padidėja nuo 65 m. amžiaus ir su kiekvienu dešimtmečiu dvigubėja. Sulaukus 80-ies ir vėliau šia liga serga maždaug kas dešimtas žmogus.
Kaip atpažinti prieširdžių virpėjimą?
Prieširdžių virpėjimas gali pasireikšti šiais požymiais:
- širdis plaka neritmiškai, dažnai, pulsas nereguliarus
- kamuoja dusulys, sunku kvėpuoti
- svaigsta galva
- skauda krūtinę
- nuolat jaučiate nuovargį.
Dažnai prieširdžių virpėjimas pastebimų požymių neturi, todėl žmogus gali ilgą laiką širdyje nešiotis „tiksinčią bombą“ to net neįtardamas. Ligos diagnostika yra nesudėtinga ir greita. Prieširdžių virpėjimas nustatomas gydymo įstaigoje atlikus elektrokardiogramą ir kitus širdies veiklos tyrimus.
Kaip galima išvengti insulto?
Šiandien Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, insulto profilaktikai sergantiems prieširdžių virpėjimu pacientams gali būti skiriami naujos kartos antikoaguliantai. Šių vaistų vartojimas gerokai paprastesnis, o veiksmingumas ir saugumas nenusileidžia seniesiems antikoaguliantams (pvz., varfarinui).
Naujųjų antikoaguliantų vartojimas yra patogesnis, o veiksmingumas ir saugumas atvėrė naujų galimybių tiek tromboze sergantiems ligoniams, tiek gydytojams. Šie nauji vaistai tiesiogiai slopina atskirus krešėjimo faktorius, nesąveikauja su maistu, yra geriami, įsisavinami greitai, veikia palyginti ilgai. Be to, ligonio nereikia nuolat stebėti ir koreguoti vaisto dozės. Naujos kartos antikoaguliantai leido pagerinti gydymo ir priežiūros kokybę.
Dabar tinkamas laikas pasitikrinti!
Pakitęs širdies ritmas kelia nerimą? Pasitikrinkite jau šį rudenį dėl prieširdžių virpėjimo pagal specialiai jums sudarytą kardiologinę programą. Kauno klinikoje ,,Bendrosios medicinos praktika“ kardiologo konsultacija, ramybės elektrokardiograma, širdies echoskopija ir Holterio monitoravimas kainuoja tik 290 Lt. Speciali kaina galioja nuo 2013 m. lapkričio 4 d. iki 2014 m. sausio 31 d. Programos dalyvių skaičius ribotas – būtina išankstinė registracija!
Daugiau informacijos apie klinikos programas:
tel. (8-37) 31 36 65,
info@daktaras.lt ,
www.daktaras.lt
Klinikos adresas:
Savanorių pr. 421/423, Kaunas.