Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) primena, kad užsikrėsti utėlėmis gali bet kuris vaikas ar suaugęs, nepriklausomai nuo socialinio statuso. Nuo užsikrėtimo neapsaugo nei plaukų ilgis, nei plaukų šukavimo ar plovimo dažnis. Po vasaros atostogų sugrįžus į mokyklas ir darželius vaikus reikėtų patikrinti dėl užsikrėtimo utėlėmis, o jų radus – jas išnaikinti. NVSC specialistai visose ugdymo įstaigose rekomenduoja imtis pedikuliozės (utėlėtumo) profilaktikos priemonių.
Dažniau užsikrečia vaikai
Utėlėmis užsikrečiama sąlyčio su utėlėtais žmonėmis metu: vaikų kolektyvuose, perpildytame transporte, keičiantis drabužiais, patalyne, plaukų šepečiais, naudojantis bendra lova, rankšluosčiais, pagalvėmis, taip pat esant glaudžiam sąlyčiui, kai utėlė gali patekti nuo vieno asmens galvos ant kito žmogaus galvos plaukų. Pedikulioze dažniausiai užsikrečia 3–12 metų amžiaus vaikai. Vaikų ugdymo įstaigose profilaktinį vaikų tikrinimą dėl utėlių rekomenduojama atlikti po atostogų ir pagal epidemiologines reikmes.
Neleisti ligai išplisti
Siekiant išvengti pedikuliozės plitimo yra itin svarbus įstaigos ir tėvų bendradarbiavimas – pastebėję, jog vaikas yra užsikrėtęs utėlėmis, tėvai turi informuoti darželį ar mokyklą, o ši įspėjimą apie užfiksuotą atvejį perduoda kitiems tėvams, kad būtų budresni, patikrintų savo vaikus.
Atkreipiame dėmesį, kad vaikai, besimokantys pagal ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą, nepriimami, jei turi užkrečiamųjų ligų ar kitų ūmių sveikatos sutrikimų požymių (karščiuoja, dūsta, skundžiasi skausmu, viduriuoja, vemia, turi nežinomos kilmės bėrimo elementų), taip pat turi utėlių ar glindų.
Epidemiologinę pedikuliozės priežiūrą vykdo asmens sveikatos priežiūros įstaigos bei visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, dirbantys vaikų ugdymo įstaigose. Organizuojant profilaktinius vaikų sveikatos tikrinimus dėl pedikuliozės ar atpažinus utėlėtumą, rekomenduojama vadovautis metodine medžiaga „Pedikuliozės profilaktika ir kontrolė (metodinės rekomendacijos)“.
Utėlės naikinamos šukuojant tankiomis šukomis, naudojant utėlių naikinimo produktus (pedikuliocidus), dėl kurių naudojimo galima konsultuotis su vaistininku ar gydytoju.
Taip pat svarbi tinkama pedikulioze užsikrėtusio asmeninių daiktų ir aplinkos priežiūra. Patalynę, rūbus, rankšluosčius reikėtų išskalbti aukštoje temperatūroje (karštesniame nei 60 °C temperatūros vandenyje) ir išlyginti lygintuvu. Jeigu skalbimas nėra galimas, daiktai patalpinami į plastikinį maišą, ir laikomi užrištame maiše vieną savaitę.
Plaukų priežiūros priemones (šukas, šepečius, segtukus, gumutes) reikėtų mirkyti 4–5 proc. acto tirpale ne trumpiau nei 30 min.
Daugiau informacijos apie pedikuliozę rasite čia.
Informacija iš:
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos Image: FreeDigitalPhotos.net