Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) planuojantiems keliones į svečias šalis, ypač keliautojams, norintiems aplankyti egzotinius kraštus Afrikoje ar Pietų Azijoje, primena, kad jose galima užsikrėsti Lietuvoje jau šimtmetį neregistruojama liga – cholera. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, per šešis šių metų mėnesius visame pasaulyje pranešta apie 247 071 choleros atvejį, įskaitant 2 121 mirties atvejį. Daugiausia šiais metais choleros atvejų užfiksuota Afganistane, Pakistane, Kongo Demokratinėje Respublikoje, Somalyje ir Komorose. NVSC specialistai keliautojams primena, kokia tai liga ir kaip jos galime išvengti.
Kaip užsikrečiama?
Cholera yra pavojinga infekcinė žarnyno liga. Ja užsikrečiama fekaliniu-oraliniu būdu, dažniausiai per užterštą vandenį, jūros maistą, taip pat maistą, kai jis užteršiamas po terminio paruošimo netinkamai laikant, arba kai jį ruošia užsikrėtę ar sergantys cholera asmenys.
„Choleros sukėlėjas daugelį metų gali išgyventi vandens telkiniuose, todėl dažniausiai užsikrečiama geriant užterštą vandenį ar per tokiu vandeniu užterštą maistą, per ledą, pagamintą iš užteršto vandens. Ši liga pasireiškia šalyse, kur nuolat trūksta švaraus geriamojo vandens, labai didelis gyventojų tankumas, žemas sanitarinis lygis“, – paaiškina NVSC Užkrečiamųjų ligų skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Valaikienė.
Choleros inkubacinis periodas trunka nuo kelių valandų iki penkių dienų. Daliai užsikrėtusiųjų liga pasireiškia lengvai: jokių simptomų nebūna arba lengvai viduriuojama, tačiau gali išsivystyti ir sunki liga, pasireiškianti stipriu vandeningu viduriavimu, panašiu į ryžių nuovirą (išmatoms būdingas žuvies kvapas), ir vėmimu, dėl ko prarandamas didelis organizmo skysčių ir druskų kiekis.
Daugiau informacijos apie cholerą galima rasti čia ir čia.
Patarimai keliautojams
NVSC specialistai pataria prieš kelionę į tolimas šalis pasidomėti, kokios ligos jose paplitusios, kaip jų saugotis ir nuo kokių ligų būtina ar rekomenduojama pasiskiepyti.
Vykstantiems į endemines choleros atžvilgiu šalis rekomenduojama gerti tik virintąarba chloru dezinfekuotą vandenį, fasuotus buteliuose ar pakeliuose, gėrimus, o ledo kubelius – tik įsitikinus, kad jie yra paruošti iš švaraus vandens. Taip pat svarbu valgyti rūpestingai termiškai paruoštą bei karštą maistą, vengti termiškai neapdorotų žuvų ir vėžiagyvių, laikytis rankų higienos taisyklių ir pasiskiepyti.
„Pasiskiepijus nuo choleros susidaro trumpalaikis imunitetas ir nesusidaro 100 proc. apsauga, todėl labai svarbu laikytis ir kitų profilaktikos priemonių, padedančių išvengti užsikrėtimo šia liga. Jei grįžus iš kelionės pasijaučiate blogai ar per kelias dienas po kelionės pradedate vemti, viduriuoti, nedelsiant kreipkitės į medikus“, – rekomenduoja NVSC atstovė.
Pasitikrinti, ar į šalį, į kurią vykstate, privaloma ar rekomenduojama pasiskiepyti nuo tam tikrų ligų, ir kokių priemonių būtina imtis, galite šioje interneto svetainės skiltyje pasirinkę šalį, į kurią keliausite: https://nvsc.lrv.lt/skiepai-keliautojams
Informacija iš:
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos Image: FreeDigitalPhotos.net