cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif
blog image

Pasaulinė plaučių uždegimo diena: apsaugo skiepai

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kvėpavimo takų infekcijos, įskaitant plaučių uždegimą (pneumoniją), yra viena iš pagrindinių mirties priežasčių nuo užkrečiamųjų ligų visame pasaulyje. Viena iš dažniausių plaučių uždegimo priežasčių yra pneumokokinė infekcija (bakterinė infekcija, kurią sukelia pneumokoko bakterija). Didžiausia rizika užsikrėsti šia bakterija ir susirgti plaučių uždegimu kyla vaikams iki penkerių metų, senyvo amžiaus žmonėms bei tiems, kurių imuninė sistema nusilpusi dėl lėtinių ligų ar kitų sveikatos sutrikimų. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai minėdami Pasaulinę plaučių uždegimo dieną, lapkričio 12-ąją, primena, kad plaučių uždegimo ar jo sukeltų sunkių komplikacijų  galima išvengti, pasitelkiant vieną efektyviausių būdų, apsaugančių nuo pneumokokinės infekcijos – skiepus.

Skiepai – geriausias būdas apsisaugoti

  • Valstybės biudžeto lėšomis vaikai skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių trimis vakcinos dozėmis: 2 mėn., 4 mėn. ir 12–15 mėn. amžiaus.
  • Vaikai ir suaugusieji, priklausantys pneumokokinės infekcijos rizikos grupėms, skiepijami vienkartine vakcinos doze.
  • Patvirtintą rizikos grupių sąrašą galima rasti čia.

Pažymėtina, kad asmenys, nepriklausantys pneumokokinės infekcijos rizikos grupėms, gali pasiskiepyti vienkartine pneumokokinės infekcijos vakcinos doze asmeninėmis lėšomis.

Dėl galimybės pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Skiepų apimtys nepakankamos

NVSC duomenimis, šiemet sausio–spalio mėn. Lietuvoje buvo užregistruotas 201 pneumokokinės infekcijos atvejis, iš jų 16 vaikų (0–7 metų amžiaus) ir 185 suaugusieji (18–94 metų amžiaus).

Lietuvoje nuo pneumokokinės infekcijos kasmet paskiepijama apie 80 proc. vaikų (2022 m. – 80,8 proc., 2023 m. – 81,7 proc.). Sergamumas šia liga svyruoja, tačiau pastaraisiais metais matomas augimas – sergamumo rodiklis 2022 m. siekė 3,1 atvejo 100 tūkst. gyventojų, 2023 m. – 4,7 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Primename, kad suvaldyti minėtą infekciją reikalinga užtikrinti ne mažesnes kaip 90 proc. vaikų skiepijimo apimtis.

Didesnė rizika vaikams ir vyresniems asmenims

Pneumonija (plaučių uždegimas) – viena dažniausių pneumokokinės infekcijos komplikacijų, ypač pavojinga vyresnio amžiaus žmonėms ir asmenims su silpna imunine sistema. Susirgus plaučių uždegimu, sukeltu pneumokoko bakterijų, gali pasireikšti tokie simptomai kaip kosulys, dusulys, karščiavimas, prakaitavimas ir drebulys, krūtinės skausmas, nuovargis, galvos svaigimas. Ši bakterija gali sukelti ir kitas ligas – sinusitą, ausų uždegimą, kraujo užkrėtimą (sepsį). Pneumokokine infekcija užsikrečiama nuo sergančio asmens ar bakterijų nešiotojo per kvėpavimo takus oro lašeliniu būdu, t. y. kosint, čiaudint, kalbant ar esant artimam kontaktui.

NVSC specialistai atkreipia dėmesį, kad dažniausia gripo komplikacija yra pneumonija, todėl svarbu skiepytis ir nuo gripo. Vieno apsilankymo pas gydytoją metu rekomenduojama pasiskiepyti nuo kelių užkrečiamųjų ligų – nuo pneumokokinės infekcijos, gripo ir / ar COVID-19 ligos.

Daugiau informacijos apie pneumokokinę infekciją rasite čia.

Informacija iš:

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Image: FreeDigitalPhotos.net

camelia_brontex_202411.jpg
Sveikata
Skaityti daugiau
masks
Auksinė šeimos gydytojos taisyklė peršalus: „Klausykite savo organizmo“
masks
Per savaitę sergančiųjų gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis skaičius išaugo
masks
NVSC kvietimas profilaktiškai pasitikrinti dėl ŽIV, LPI ir hepatitų