cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif
blog image

Šiltojo sezono grėsmės: ką svarbu žinoti apie erkių sukeliamas ligas?

Vos prasidėjus šiltajam sezonui, erkių pernešamos ligos tampa dideliu pavojumi tiek žmonėms, tiek gyvūnams. Nors dauguma žmonių erkių aktyvumą sieja su šilčiausiais vasaros mėnesiais, iš tiesų jis prasideda jau pavasarį ir gali tęstis iki vėlyvo rudens ar net ankstyvos žiemos, jeigu tai leidžia oro sąlygos. Šiuo laikotarpiu verta likti itin budriems ir imtis galimų prevencinių priemonių, kad išvengtume rimtų sveikatos problemų, kurias gali sukelti erkių pernešamos ligos.

Laimo liga

Viena iš labiausiai paplitusių erkių pernešamų infekcijų yra Laimo liga arba boreliozė, kurios simptomai iš pradžių gali priminti gripą ir būti labai įvairūs, todėl kartais gali būti sunku nustatyti diagnozę. Po užsikrėtusios erkės įkandimo, Laimo ligos infekcija plinta stadijomis:

Pirmoji stadija paprastai tęsiasi pirmąjį mėnesį po įkandimo ir jos metu kyla vietinė infekcija – įsisiurbimo vietoje atsiranda išplitęs paraudimas ryškiais kraštais, kurio vidurinė dalis dažnai būna šviesi. Paraudimo neskauda, neniežti, bet gali pakilti kūno temperatūra, skaudėti galvą, sąnarius.

Antrosios stadijos metu infekcija išplinta po organizmą. Per kelias savaites ar mėnesius infekcija gali pasireikšti odos, smegenų, sąnarių, širdies, limfmazgių, akių ir kitų organų pažeidimo požymiais.

Trečioji ligos stadija apima išliekamuosius padarinius ir paprastai yra diagnozuojama, kai centrinės nervų sistemos, sąnarių ar odos pažeidimo simptomai išlieka ilgiau nei 6 mėnesius.

Laimo ligai gydyti skiriamas antibiotikų kursas, kuris, jei pradėtas vartoti laiku, gali gerokai sutrumpinti ligos eigą ir sumažinti galimus padarinius.

Kiekvienu šios ligos atveju atsižvelgiama į daug skirtingų rodiklių: ligonio organų pažeidimus, amžių, fiziologinę ar patologinę organizmo būklę ir pagal tai parenkamas efektyviausias antibakterinis gydymo būdas. Net ir pasveikus ligonio būklė išlieka stebima, o po pusės metų skiriami pakartotiniai tyrimai objektyviam įvertinimui.

Erkinis encefalitas

Be Laimo ligos, kitas itin išplitęs ir sveikatai dar pavojingesnis erkių pernešamas virusas yra erkinis encefalitas. Tai yra virusinė liga, kuri veikia centrinę nervų sistemą ir gali sukelti rimtų pasekmių, įskaitant gyvybei pavojingas smegenų uždegimines būkles. Ši liga paprastai vystosi dviem etapais:

Pirmoji ligos fazė trunka iki 8 dienų ir pasižymi nespecifiniais, gripą primenančiais simptomais, tokiais kaip karščiavimas, kaulų, raumenų, galvos skausmai, pykinimas ir kosulys.

Antroji ligos fazė gali išsivystyti net trečdaliui užkrėstųjų, jos metu pažeidžiama nervų sistema. Tokį viruso išplitimą organizme rodo meningitui būdingas karščiavimas, galvos, raumenų skausmai, dažnas vėmimas. Tuo metu sutrinka miegas, pusiausvyra ir sąmonė, o paralyžiai, kurie gali visam gyvenimui suluošinti žmogų, rodo stiprius galvos smegenų pažeidimus.

Erkinis encefalitas gydomas pagal tai, kokie simptomai pasireiškia ligos eigoje. Įprastai skiriama raminamųjų ir vaistų nuo skausmo bei uždegimo. Sutrikus kvėpavimui, pacientui prijungiamas dirbtinio kvėpavimo aparatas, o pasunkėjus rijimui, skiriamas maitinimas per zondą. Persirgus sunkia ligos stadija dažnai taikomos ir reabilitacinės priemonės paralyžiams gydyti ir judėjimui susigrąžinti.

Kaip apsisaugoti nuo erkių pernešamų ligų?

Yra keletas paprastų žingsnių, kurių galime imtis norėdami apsisaugoti nuo erkių įkandimų ir išvengti jų pernešamų ligų. Pirmiausia, svarbu vengti vietų, kuriose gali būti daug erkių, tokių kaip tankūs, krūmais apaugę miškai ir pamiškės, aukšta žole apaugę plotai. Antra, vaikštant ar užsiimant kita veikla gamtoje, o ypač plotuose, kuriuose gali būti didesnis erkių kiekis, yra svarbu dėvėti odą uždengiančius drabužius ir naudoti erkes atbaidančius repelentus. Ant šviesių drabužių lengviau ir greičiau pastebėsite erkes, todėl jas pašalinti galėsite dar šioms neįkandus. Be to, svarbu kruopščiai pasitikrinti viso kūno odą po buvimo lauke ir atidžiai pašalinti erkes naudojant tinkamus įrankius ir metodus.

Tiesa, norint apsisaugoti nuo erkinio encefalito, svarbu vartoti tik virintą pieną ir termiškai apdorotus pieno produktus, nes ši liga gali plisti ir per netinkamai paruoštus karvių bei ožkų pieno produktus. Viena efektyviausių apsaugų nuo erkinio encefalito jau daugelį metų išlieka skiepai, kurie apsaugo ne tik nuo simptomų, bet užkerta kelią ir sveikatai pavojingiems šios ligos padariniams. Pasiskiepyti nuo erkinio encefalito galima daugelyje „Kardiolitos klinikų“ privačios medicinos centrų.

Radus įsisiurbusią erkę, traukimui galite naudoti švarų ir dezinfekuotą pincetą, nereikėtų krapštyti įkandimo vietos adata. Svarbu stengtis nesuspausti erkės kūno, kad erkės skrandžio turinys neišsilietų į įsisiurbimo vietą – tai gali sukelti infekciją. Taip pat svarbu lėtai traukti erkę į viršų, nesukti jos nei prieš, nei pagal laikrodžio rodyklę. Po to žaizdą naudinga padezinfekuoti antiseptiku arba nuplauti ją šiltu vandeniu su muilu. Kalendoriuje galite pasižymėti datą, kada įsisiurbė erkė, ypač svarbu yra stebėti, ar nepasireiškia erkių platinamų ligų simptomai.

Galų gale, ne mažiau svarbu yra ir suprasti simptomus bei rizikos veiksnius, susijusius su erkių pernešamomis ligomis, ir nedelsiant kreiptis į gydytoją, jei pastebite bet kokius susirūpinimą keliančius simptomus po erkės įkandimo. Ankstyva diagnozė ir gydymas yra svarbūs siekiant išvengti galimų padarinių ir užtikrinti greitą sveikimą. Išlikime budrūs ir pasirūpinkime savo sveikata, ypač keliaudami į lauką šiltojo sezono metu.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

Informacija iš:

Šiltojo sezono grėsmės: ką svarbu žinoti apie erkių sukeliamas ligas? 

Image: FreeDigitalPhotos.net

camelia_brontex_202411.jpg
Sveikata
Skaityti daugiau
masks
Pagrindinės priežastys, kodėl poros susiduria su nevaisingumu: dažniausios medicininės ir gyvenimo būdo problemos. Aptaria gydytoja
masks
Lapkričio 14-oji – Pasaulinė diabeto diena
masks
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam