cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif

Ką reikėtų žinoti apie depresiją?
Maždaug 350 milijonų žmonių kenčia nuo depresijos. Pasaulio psichikos sveikatos tyrimas, vykdytas 17-oje šalių, parodė, jog praeitais metais 1 iš 20 žmonių yra turėjęs depresijos epizodą. Depresija paveikia ne tik sergantįjį, bet ir jo aplinkinius. Deja, daugelis žmonių ją neigia. Liga lieka paslėpta – negydoma, apleista.

Depresija dažnai prasideda jauname amžiuje ir moteris ištinka dažniau negu vyrus. 1–2 moterys iš 10 suserga pogimdyvine depresija. Ši liga neleidžia tinkamai rūpintis naujagimiu ir gali rimtai paveikti vaiko augimą ir vystymąsi.

Kiekvienais metais nusižudo beveik 1 milijonas žmonių. Be to, kiekvienam, atėmusiam iš savęs gyvybę, tenka po 20 bandžiusiųjų nusižudyti.

Depresijos simptomai yra nuolatinis liūdesys, energijos stoka, sunku normaliai atlikti kasdienę veiklą. Tai psichikos sveikatos sutrikimas, kuris taip pat gali pasireikšti apatija, prarastu pasitenkinimo jausmu, kaltės ir žemos savivertės jausmu, miego bei apetito sutrikimais, koncentracijos praradimu. Be to, depresiją dažnai lydi nerimas.

Depresija yra išgydoma, tačiau dauguma žmonių negauna reikiamos pagalbos ir palaikymo. Kai kuriose šalyse tinkamą gydymą gauna tik 1 iš 10 žmonių. Žemas paslaugų prieinamumas ir stigma, susijusi su depresija, yra pagrindinės kliūtys, dėl ko žmonės neieško pagalbos.

Depresija skirstoma į lengvą, vidutinę ir sunkią. Pagal jos sunkumą skiriamas gydymas. Šiuo metu nustatyta, kad lengvą depresiją geriausia gydyti psichoterapija, taip pat efektyvi priemonė yra pagalbos sau programos (knygos, programos internete). Vidutinei ir sunkiai depresijai gydyti be šių priemonių dar skiriami medikamentai – antidepresantai, kurie normalizuoja sutrikusią neuromediatorių (cheminių medžiagų, gaminamų smegenyse) pusiausvyrą. Dėl to gerėja pakitusios smegenų funkcijos ir nuotaika.

Ką galima padaryti?
Jei atpažinote depresijos simptomus, pasikonsultuokite su gydytoju.
Jei pastebėjote, jog kas nors iš šeimos narių ar draugų serga depresija, paskatinkite kreiptis pagalbos.
Palaikykite ir supraskite žmones, sergančius depresija.

Ką daro Pasaulio sveikatos organizacija?
Pasaulio sveikatos organizacija dirba su sveikatos priežiūros ekspertais ir bando nustatyti tinkamiausias depresijos prevencijos bei gydymo priemones. Per Psichikos sveikatos veiksmų programą (Mental Health Gap Action Programme – mhGAP), Pasaulio sveikatos organizacija ir partneriai rūpinasi žmonėmis, sergančiais depresija.

Kiekviena šalis turėtų vykdyti programas, skirtas spręsti psichikos sveikatos problemas.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

Informacija iš:
Šių laikų epidemija – depresija

Image: FreeDigitalPhotos.net

camelia_brontex_202411.jpg
Sveikata
Skaityti daugiau
masks
Pagrindinės priežastys, kodėl poros susiduria su nevaisingumu: dažniausios medicininės ir gyvenimo būdo problemos. Aptaria gydytoja
masks
Lapkričio 14-oji – Pasaulinė diabeto diena
masks
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam