Prakaituoti galima ir sunkiai nesportuojant – saunoje. Kartu tai sumažina riziką mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų.
Mažesnė staigios mirties rizika
Tyrime dalyvavo 2315 vyrų nuo 42 iki 60 metų amžiaus. Jie stebėti 19 metų, per kuriuos nustatyta 190 staigios mirties atvejų.
Vyrams, kurie lankėsi saunoje vieną kartą per savaitę, staigios mirties rizika siekė 10,1 proc., lankiusiems sauną 2-3 kartus per savaitę ji sumažėjo iki 7,8 proc., o besimėgaujantiems suomiška pirtimi 4-7 kartus per savaitę ji tesiekė 5 proc.
Vyrų mirtingumas šiose trijose grupėse buvo atitinkamai 49,1, 37,8 ir 30,8 proc. Atsižvelgiant į rizikos faktorius 2-3 ir 4-7 kartus saunoje besilankantys vyrai turėjo 22 arba 63 proc. mažesnę staigios mirties riziką lyginant su vieną kartą saunoje apsilankiusiais asmenimis.
Geriau nei sportas
Lietuvos Pirties-SPA federacijos prezidentas Vladas Jokubauskas nenustemba, kad teigiamas pirties poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai įrodytas tyrimais. Esą pirties klubo bičiulio gydytojo stebėjimai taip pat įrodę pirties naudingumą net tiems, kuriems uždrausta eiti į pirtį – čia susinormalizuoja ir per aukštas, ir per žemas kraujospūdis.
Pirtyje atsidaro odos poros ir per jas natūraliai pašalinama tai, kas organizmui nereikalinga. Poros atsidarinėja ir užsidarinėja kaip ir sportuojant, o širdis neatlieka jokio darbo.
„Pirtis yra net geriau nei sportas. Pirtyje iki 70 laipsnių atsigulę pabūkime 15-20 minučių – per tą laiką organizme vyksta tokie pokyčiai, kaip nubėgus 3 km, tačiau neapkraunami nei sąnariai, nei raumenys, nei širdis. Ne veltui liaudies išmintis byloja, kad laikas, praleistas pirtyje, į gyvenimo trukmę neįskaičiuojamas. Tad geriausia prevencija širdžiai ir kraujo sistemai“, – pasakojo V. Jokubauskas.
Geriausia temperatūra – 62 laipsniai
O kad pirtelė taptų sveikatos, o ne ligos ar nelaimės priežastis, pirtininkas pataria procedūrų metu sekti savo organizmą ir apdairiai naudoti šalčio terapiją, nes ši gali turėti ne tik pliusų, bet ir minusų, sukelti organizmui šoką (kad to neatsitiktų, gerai išsikaitinus į baseiną šokti tik apsipylus šaltu vandeniu).
Kad kraujas nebūtų klampus ir daugiau prakaituotumėte, vartoti daug skysčių. Žinotina: prakaituojame esant temperatūrai iki 70 laipsnių C. Nuo 70 – nebeprakaituojame, nes poros užsidaro, viduje tarsi „troškinamės“. Esant 90-100 laipsnių C, išdeginame visą gleivinę. Geriausia pirties temperatūra – 62 laipsniai.
Šaltinis
JAMA Intern Med. 2015, 2
Informacija iš:

Image: FreeDigitalPhotos.net