cscpharma_onytec_m_2025.jpg
blog image

Vaiko sveikatą tikrinkime dabar, nelaukdami rugsėjo!

Sveikatos apsaugos ministerija primena tėveliams, kad vasarą su vaiku reikia apsilankyti pas savo šeimos medicinos paslaugas vaikams teikiantį šeimos ar vaikų ligų gydytoją dėl jo profilaktinio sveikatos tikrinimo, jei to nepadarė anksčiau. Vaikų sveikata profilaktiškai privalo būti tikrinama kiekvienas metais sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatytu periodiškumu. Jei jvaiko sveikata yra tikrinama gydymo įstaigoje, prie kurios vaikas yra priregistruotas, už paslaugas mokėti nereikia.

Lankančių ugdymo įstaigas (ikimokyklinio ugdymo įstaigas, bendrojo ugdymo mokyklas, neformaliojo vaikų švietimo mokyklas, formalųjį švietimą papildančio ugdymo mokyklas) vaikų tėvai ar globėjai lankomai ugdymo įstaigai turi pateikti Vaiko sveikatos pažymėjimą, išduotą ne anksčiau kaip prieš metus. Naujoje mokykloje pradėję mokytis mokiniai Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027-1/a) turi pateikti iki einamųjų metų rugsėjo 15 dienos. Vaiko sveikatos pažymėjimą (ar jo kopiją) taip pat būtina pateikti ir jei vaikas priimamas į vaikų poilsio stovyklą.

Kai vaiko sveikata tikrinama paskutinę akimirką ir kai už gydytojo kabineto durų laukia tėvelių su savo atžalomis eilė, nuodugniai patikrinti vaiko sveikatą ir suteikti išsamias rekomendacijas yra sudėtingiau. Gydytojas, nustatęs ir įvertinęs sveikatos rizikos veiksnius, gali siųsti vaiką kitų specialistų konsultacijai, paskirti reikalingus laboratorinius ar instrumentinius tyrimus. Tokie išsamūs tyrimai – puiki proga įsitikinti, kad vaikas iš tiesų sveikas arba skirti reikiamą gydymą. 

Ar papildomi tyrimai konkrečiam vaikui konkrečiu atveju reikalingi, sprendžia sveikatos priežiūros specialistai, kurie visais atvejais turi parinkti tokius diagnostikos ir gydymo metodus, kurie labiausiai atitiktų nepilnamečio interesus, atsižvelgdami pirmiausia į nepilnamečio, taip pat į jo atstovų valią. Jeigu yra nesutarimų tarp paciento iki 16 m. ir jo atstovų, diagnostikos ir gydymo metodus parenka gydytojų konsiliumas, atsižvelgdamas į nepilnamečio interesus. Reikėtų prisiminti, kad kiekvienas tyrimas vaikui gali sukelti stresą.

Visais atvejais sveikatos priežiūros specialistas (gydytojas, slaugytojas, burnos higienistas, logopedas, kineziterapeutas ir kt.) turi pateikti rekomendacijas vaikui ir jo atstovams dėl fizinio krūvio, racionalios mitybos, kalbos lavinimo, regos, vengtinų alergenų ir kt.. Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad gydytojas, slaugytoja arba medicinos registratorė turėtų nurodyti kontaktus, telefono numerius, kuriais būtų galima susisiekti, iškilus neaiškumams, gydytojo ar asmens sveikatos priežiūros įstaigos nedarbo metu. Ši informacija yra labai svarbi ir vaikų sveikatos specialistams, ir švietimo bei ugdymo įstaigoms.

Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma 027-1/a) išduoda asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Tereikia apsilankyti pas savo šeimos gydytoją ar vaikų ligų gydytoją. Vaiką iki 16 metų amžiaus pas gydytoją turi lydėti vienas iš tėvų ar globėjų.

Kiekvieno kasmetinio apsilankymo metu gydytojai pagal vaiko amžių įvertina: kalbą, psichomotorinę raidą (1–4 gyvenimo metai), regėjimą (1–17 m.), klausą (1–7 m.), atramos judamąjį aparatą (1–17 m.), kraujo tyrimą (2–17 m.), šlapimo tyrimą (2–17 m.), ūgį, svorį (5–17 m.), elektrokardiogramą (EKG) (5–7 m.), arterinį kraujo spaudimą (AKS) (5–17 m.), psichikos sveikatos būklę (8–17 m.), mitybos ir higienos įgūdžius (8–11 m.), gliukozės kiekį kraujyje (12–17 m.).

Nuo 2013 m. vaiko sveikatos pažymėjimą būtinai turi užpildyti ir gydytojas odontologas.Siekiant užtikrinti, kad bent 1 kartą per metus tėveliai nuvestų vaiką pas gydytoją odontologą dėl jo dantų ir sąkandžio būklės tikrinimo, buvo patvirtinta patobulinta Vaiko sveikatos pažymėjimo forma, kurioje gydytojas odontologas turi įrašyti dantų ėduonies (karieso) pažeistų, plombuotų ir iškritusių (išrautų) dantų skaičių. Kadangi, remiantis odontologijos mokslo išvadomis, yra rekomenduojama žmogui bent kartą per metus atvykti pas burnos higienistą arba pas gydytoją odontologą dėl profilaktinio dantų būklės tikrinimo, tikimasi, kad vaikai, atvykdami kartą per metus dėl pažymėjimo išdavimo, išvengs vidutinio ar sunkaus dantų pažeidimo dėl ėduonies (karieso) ir bus sutaupyta lėšų dantų gydymui apmokėti. Vaiko sveikatos pažymėjimas turi būti išduodamas visiems vaikams nuo 0 iki 18 metų amžiaus. Jei dar mažam vaikui nėra išdygusio nė vieno danties, odontologas turi apie tai parašyti pažymėjime. Vaiko tėvams burnos higienistas arba slaugytoja jau nuo pirmojo dantuko išdygimo turi paaiškinti, kaip elgtis, kad dantų ėduonis neišsivystytų (kaip valyti, prižiūrėti dantukus, kokie gėrimai ar maistas gali jiems pakenkti ir kt.),

Vaiko sveikatos pažymėjime nurodytą informaciją išanalizavę mokyklose dirbantys visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, turėtų patarti pedagogams ir tėvams, į ką atkreipti dėmesį organizuojant ugdymo procesą. Pažymėjime turi būti užpildytos visos nurodytos grafos: vaiko ūgis, svoris, fizinio išsivystymo įvertinimas bei kūno masės indeksas, taip pat kraujospūdis, klausos ir regos būklė.

Mokyklos vadovas ar jo įgaliotas asmuo užtikrina, kad mokiniai iki 18 metų ugdymo procese dalyvautų tik teisės akto nustatyta tvarka pasitikrinę sveikatą ir pateikę užpildytą Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027-1/a), išduotą ne anksčiau kaip prieš metus.

Naujoje mokykloje pradėję mokytis mokiniai Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027-1/a) turi pateikti iki einamųjų metų rugsėjo 15 dienos.

Priimant vaiką į įstaigą, vykdančią ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą (toliau – įstaiga), ir vėliau kiekvienais metais turi būti pateiktas Vaiko sveikatos pažymėjimas (forma Nr. 027-1/a). Jeigu pažymėjime nurodyta, kad vaikas nepaskiepytas pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patvirtintą Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo tymų, raudonukės ir poliomielito, nesant kontraindikacijų skiepams, į įstaigą nuo 2016 metų sausio 1 dienos toks vaikas nebus priimamas.

Į vaikų poilsio stovyklą priimami tik turintys Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027 1/a), išduotą ne anksčiau kaip prieš metus, ar jo kopiją vaikai.

Į vaikų sporto stovyklą priimami tik turintys galiojančią Sportuojančio asmens sveikatos tikrinimo kortelę (forma Nr. 061/a) ar jos kopiją.

SAM Ryšių su visuomene skyrius

 

Informacija iš:

www.sam.lt

Image: FreeDigitalPhotos.net

Sveikata
Skaityti daugiau
masks
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
masks
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
masks
Pavasarinis erkių sezonas: kaip apsisaugoti nuo jų platinamų ligų?