- gimdos kaklelio tepinėlio tyrimą (Pap tepinėlis);
- krūtų patikrinimą;
- kitus tyrimus, pvz., jei reikia diagnozuoti infekcijas, įskaitant lytiškai plintančias ligas. Jūsų gydytojas taip pat atliks ginekologinę apžiūrą, kad nustatytų gimdos padėtį ir dydį.
Po ginekologinės apžiūros:
- instrumentas, vadinamas skėtikliu, yra įterpiamas į makštį ir gimdos kaklelis dezinfekuojamas antiseptiniu tirpalu. Kyleena yra įvedama į gimdą per ploną, lankstų plastikinį vamzdelį (įvedimo vamzdelį). Jeigu reikia, prieš įvedimą gali būti taikoma vietinė gimdos kaklelio nejautra;
- kai kurios moterys gali jausti svaigulį arba alpti įvedant Kyleena, po įvedimo arba ištraukimo;
- įvedimo procedūros metu arba netrukus po įvedimo Jums gali truputį skaudėti ir galite kraujuoti.
Po Kyleena įvedimo turėtumėte gauti gydytojo užpildytą pacientės priminimo kortelę tolimesniems apsilankymams. Atsineškite ją į kiekvieną apsilankymą.
Tolesni tyrimai
Kyleena reikia patikrinti praėjus 4‑6 savaitėms po įvedimo, paskui reguliariai, mažiausiai kartą per metus. Jūsų gydytojas nurodys, kokie ir kokio dažnumo patikrinimai reikalingi Jūsų konkrečiu atveju. Atsineškite iš gydytojo gautą pacientės priminimo kortelę į kiekvieną apsilankymą.
Kyleena ištraukimas
Kyleena reikia ištraukti ne vėliau kaip penktųjų metų pabaigoje.
Jūsų gydytojas gali lengvai ištraukti Kyleena bet kuriuo metu. Po to galite pastoti. Įvedant Kyleena, po įvedimo arba ištraukimo kai kurios moterys gali jausti svaigulį arba alpti. Kyleena ištraukimo procedūros metu gali truputį skaudėti ir galite kraujuoti.
Jei nėštumas nepageidaujamas, po septintos menstruacijų ciklo (mėnesinių) dienos Kyleena ištraukti negalima, nebent mažiausiai septynias dienas iki sistemos ištraukimo naudosite kitus kontracepcijos metodus (pvz., prezervatyvus).
Jeigu Jums nėra mėnesinių arba jos yra nereguliarios, 7 dienas iki ištraukimo Jūs turite naudoti barjerinius kontracepcijos metodus.
Naują Kyleena galima įvesti ir iškart po senosios ištraukimo. Šiuo atveju papildomos apsaugos nereikia.
- Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Nedelsdami susisiekite su savo gydytoju, jeigu Jums atsirado kuris nors iš šių simptomų:
- alerginės reakcijos, įskaitant bėrimą, ruplės (dilgėlinė) ir angioneurozinė edema (apibūdinama kaip staigus tinimas, pvz., akių, burnos, gerklės).
Apie tai, kada reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją, skaitykite 2 skyriuje.
Toliau pateikiamas galimo šalutinio poveikio sąrašas pagal dažnį.
Labai dažni šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti ne rečiau kaip 1 iš 10 asmenų):
- galvos skausmas,
- pilvo arba dubens skausmas,
- spuogai ir (arba) riebi oda,
- kraujavimo pokyčiai, įskaitant pagausėjusį ar susilpnėjusį mėnesinių kraujavimą, tepimą krauju, retas mėnesines ir mėnesinių nebuvimą (žr. kitame skyriuje pateikiamą informaciją apie nereguliarų ir retą kraujavimą),
- kiaušidžių cista (žr. kitame skyriuje pateikiamą informaciją apie kiaušidžių cistą),
- išorinių lyties organų ir makšties uždegimas (vulvovaginitas).
Dažni šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 10 asmenų):
- prislėgta nuotaika arba depresija,
- sumažėjęs lytinis potraukis,
- migrena,
- galvos svaigimas,
- šleikštulys (pykinimas),
- plaukų slinkimas,
- viršutinių lytinių takų infekcija,
- skausmingos menstruacijos,
- krūtų skausmas ar diskomfortas,
- vartojimo į gimdos ertmę sistemos iškritimas (dalinis arba visiškas – žr. kitame skyriuje pateikiamą informaciją apie iškritimą),
- išskyros iš lyties organų,
- padidėjęs svoris.
Nedažni šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 100 asmenų):
- pernelyg didelis kūno plaukuotumas,
- gimdos prakiurimas (žr. kitame skyriuje informaciją apie prakiurimą).
Pasirinkto galimo šalutinio poveikio aprašymas:
Nereguliarus arba retas kraujavimas
Kyleena gali paveikti mėnesinių ciklą. Ji gali pakeisti mėnesines, todėl Jums gali būti tepimas krauju (negausus kraujavimas), nereguliarus, pailgėjęs arba sutrumpėjęs mėnesinių ciklas, silpnesnis ar gausesnis kraujavimas arba kraujavimo nebuvimas.
Jums gali būti kraujavimas ar tepimas krauju tarp mėnesinių, ypač per pirmuosius 3‑6 mėnesius. Kartais pradžioje šis kraujavimas būna gausesnis nei normalus.
Paprastai Jums kiekvieną mėnesį palaipsniui mažės kraujavimo dienų skaičius ir netenkamo kraujo kiekis. Kai kurioms moterims galiausiai visiškai išnyksta mėnesinės.
Dėl hormono poveikio gimdos gleivinei gali nebeįvykti gimdos sienelės sustorėjimas kas mėnesį, todėl su mėnesinėmis tiesiog nebus ką pašalinti. Tai nebūtinai reikš, kad Jums menopauzė ar esate nėščia. Jūsų hormonų koncentracija paprastai išliks normali.
Ištraukus sistemą, mėnesinės greitai turi tapti normalios.
Dubens infekcija
Kyleena įvedimo vamzdelis ir pati Kyleena yra sterilūs. Nepaisant to, įvedimo procedūros metu ir per pirmąsias 3 savaites po įvedimo padidėja dubens infekcijos (gimdos gleivinės arba kiaušintakių infekcijos) pavojus.
Pacientėms, naudojančioms sistemas į gimdos ertmę, dubens infekcijos dažnai yra siejamos su lytiškai plintančiomis ligoms. Infekcijos pavojus padidėja, jei Jūs arba Jūsų partneris turi daug lytinių partnerių arba Jūs anksčiau sirgote uždegimine dubens liga (UDL).
Dubens infekcijas reikia nedelsiant gydyti.
Dubens infekcijos, pvz., UDL, gali sukelti sunkias pasekmes, sumažinti vaisingumą ir ateityje padidinti negimdinio nėštumo (nėštumo ne gimdoje) riziką. Ypač retais atvejais, įvedus Kyleena, gali išsivystyti sunki infekcija arba sepsis (labai sunki infekcija, nuo kurios galima mirti).
Jei kartojasi UDL, infekcija yra sunki arba jos nepavyksta išgydyti, Kyleena būtina ištraukti.
Iškritimas
Gimdos raumenų susitraukimas menstruacijų metu kartais gali pajudinti VGES iš vietos arba išstumti ją iš gimdos. Dažniausiai taip gali atsitikti, jei įvedimo metu Jūs turite antsvorio arba Jums nustatytas gausus kraujavimas mėnesinių metu. Jei VGES yra ne vietoje, ji gali neveikti taip, kaip numatyta, todėl padidėja nėštumo rizika. Jei VGES iškrenta, Jūs daugiau nesate apsaugota nuo nėštumo.
Galimi iškritimo simptomai yra skausmas ir nenormalus kraujavimas, tačiau Kyleena gali iškristi Jums to nepastebint. Kadangi laikui bėgant Kyleena paprastai sumažina mėnesinių gausumą, pagausėjęs mėnesinių kraujavimas gali rodyti, kad Kyleena iškrito. Kaip patikrinti, ar Kyleena yra vietoje ir ką daryti, jei įtariate, kad Kyleena nebėra vietoje, žr. 2 skyriuje „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“.
Prakiurimas (perforacija)
Įvedimo procedūros metu Kyleena gali įsmigti gimdos sienelėje arba ją prakiurdinti, nors prakiurimas dar kurį laiką gali būti nenustatytas. Jei Kyleena atsiduria už gimdos ertmės ribų, ji nebeapsaugo nuo nėštumo, todėl ją būtina nedelsiant ištraukti. Gali prireikti chirurginės operacijos Kyleena ištraukti. Prakiurimo rizika padidėja žindyvėms ir moterims, kurioms įvedimas įvykdytas iki 36 savaičių po gimdymo, ši rizika gali padidėti moterims, kurių gimda yra fiksuota ir pasvirusi link nugaros (fiksuota retroversinė gimda). Jeigu įtariate, kad Jums įvyko perforacija (prakiurimas), nedelsiant kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą ir pasakykite jam, kad Jums įvesta Kyleena, ypač jeigu tai ne tas specialistas, kuris ją įvedė.
Kiaušidžių cista
Kadangi iš esmės Kyleena kontraceptinis poveikis gimdoje yra vietinis, Kyleena naudojančioms moterims paprastai ir toliau būna ovuliacija (kiaušinėlio išsilaisvinimas). Kartais gali susiformuoti kiaušidės cista. Dažniausiai tai nesukelia jokių simptomų.
Dėl kiaušidžių cistų gali prireikti medicininės pagalbos, retesniais atvejais gali tekti jas operuoti, bet paprastai jos išnyksta savaime.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Pranešimą apie šalutinį poveikį galite pateikti šiais būdais: tiesiogiai užpildant formą internetu Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Vaistinių preparatų informacinėje sistemoje https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv arba užpildant Paciento pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją (ĮNR) formą, kuri skelbiama https://www.vvkt.lt/index.php?4004286486, ir atsiunčiant elektroniniu paštu (adresu NepageidaujamaR@vvkt.lt) arba nemokamu telefonu 8 800 73 568. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.