Prieš vartojant LEVOSERT, gydytojas arba slaugytojas gali atlikti kai kuriuos tyrimus, norėdami įsitikinti, kad LEVOSERT Jums tinka. Tai yra dubens organų ištyrimas, taip pat krūtų ir kiti tyrimai, jei gydytojas ar slaugytojas nuspręs, kad to reikia.
Prieš vartojant LEVOSERT turi būti sėkmingai išgydyta lytinių organų infekcija.
Jeigu Jums būna traukulių (sergate epilepsija), pasakykite gydytojui arba slaugytojui, kurie deda LEVOSERT, nes, nors ir retai, traukuliai gali ištikti LEVOSERT dėjimo metu. Kai kurios moterys sistemos dėjimo metu gali apalpti. Tai normalu, ir gydytojas arba slaugytoja Jums leis šiek tiek pailsėti.
Ne visos moterys gali vartoti LEVOSERT.
LEVOSERT vartoti negalima:
- jeigu esate nėščia ar manote, kad galite būti nėščia;
- jeigu sergate arba sirgote dubens organų uždegimine liga;
- jeigu Jums teka neįprastos arba nemalonios išskyros iš makšties arba pasireiškia makšties niežėjimas, tai gali būti infekcijos požymiai;
- jeigu Jūs sergate arba sirgote gimdos gleivinės uždegimu po gimdymo;
- jeigu Jūs turėjote gimdos infekciją po gimdymo arba po aborto per pastaruosius 3 mėnesius;
- jeigu Jūs sergate arba sirgote gimdos kaklelio uždegimu;
- jeigu Jūsų gimdos kaklelio tepinėlio testas yra ar buvo su pakitimais;
- jeigu Jūs sergate arba sirgote kepenų ligomis;
- jei yra gimdos anomalija, įskaitant fibroidus, ypač jei jie iškreipia gimdos ertmę;
- jeigu Jūs neįprastai kraujuojate iš makšties;
- jeigu Jūs sergate kokia nors liga, dėl kurios esate jautri infekcijoms, gydytojas turėjo Jums paminėti, jei taip yra;
- jeigu sergate ar sirgote nuo hormonų priklausomu naviku, pavyzdžiui, krūties vėžiu;
- jeigu Jūs sergate arba sirgote bet kokio tipo vėžiu arba Jums yra ar buvo įtartas gimdos, gimdos kaklelio ar kraujo vėžys (leukemija), išskyrus remisijos laikotarpį;
- jeigu Jūs sergate arba sirgote trofoblastine liga (trofoblastas tiekia maisto medžiagas vaisiui), gydytojas turėjo Jums paminėti, jei sergate ar sirgote šia liga;
- jeigu yra alergija levonorgestreliui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
LEVOSERT, kaip ir kiti hormoniniai kontraceptikai, neapsaugo nuo ŽIV infekcijos (AIDS) ar kitų lytiškai plintančių ligų (pvz., chlamidiozės, lyties organų pūslelinės, lyties organų karpų, gonorėjos, hepatito B ir sifilio). Nuo šių ligų saugo prezervatyvas.
LEVOSERT netinkamas naudoti kontracepcijai po nesaugaus lytinio akto.
Pasitarkite su gydytoju, prieš pradėdama vartoti LEVOSERT, jeigu:
- Jūs sergate arba Jums atsiranda migrena, svaigulys, neryškus matymas, neįprastai stiprūs galvos skausmai arba dažniau pasikartojantys galvos skausmai;
- Jūsų oda arba akių baltymai pageltę (gelta);
- sergate cukriniu diabetu (Jūsų gliukozės kiekis kraujyje viršija normą), turite aukštą kraujo spaudimą ar Jūsų lipidų kiekis kraujyje yra nenormalus;
- sergate kraujo vėžiu (įskaitant leukemiją), kurio požymiai dabar yra susilpnėję (remisija);
- Jūs ilgą laiką gydotės steroidais;
- Jums yra buvę negimdinis nėštumas (vaisius vystėsi ne gimdoje) arba kiaušidžių cistų;
- sergate ar sirgote sunkia arterijų liga, pvz., buvo ištikęs insultas ar širdies raumens (miokardo) infarktas;
- Jūsų kraujagyslėse buvo susiformavę kraujo krešulių (trombozė);
- Jūs vartojate bet kokių kitų vaistų, nes kai kurie vaistai gali sutrikdyti LEVOSERT veikimą;
- Jums pasireiškia nereguliarus kraujavimas;
- Jums būna traukulių (sergate epilepsija).
Jūsų gydytojas nuspręs, ar galite vartoti LEVOSERT, jeigu Jums yra arba anksčiau buvo kuri nors iš pirmiau paminėtų būklių.
Jūs taip pat turite pasakyti savo gydytojui, jeigu kuri nors iš šių būklių pasireiškia pirmą kartą, kai yra įdėtas LEVOSERT.
Šie požymiai ir simptomai gali reikšti, kad Jums gali būti negimdinis nėštumas (vaisius vystosi ne gimdoje) ir Jūs nedelsdama turite kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą (taip pat žr. skyrių „Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas“):
- Jums baigėsi menstruacijos ir tada Jums prasidėjo pastovus kraujavimas ar skausmas;
- Jums labai stipriai ar nuolat skauda pilvo apačią;
- Jums yra normalaus nėštumo požymiai, bet taip pat Jūs kraujuojate ir jaučiatės apsvaigusi;
- Jūsų nėštumo testas yra teigiamas.
Jeigu atsiranda skausmingas kojos patinimas, staigus krūtinės skausmas ar tampa sunku kvėpuoti, kaip galima greičiau turite apsilankyti pas gydytoją arba slaugytoją, nes tai gali būti susidariusio kraujo krešulio požymiai. Susidarius krešuliui, labai svarbu nedelsiant pradėti gydymą.
Nedelsiant apsilankykite pas gydytoją, jeigu atsiranda nepraeinantis apatinės pilvo dalies skausmas, karščiavimas, skausmas lytinių santykių metu arba nenormalus kraujavimas. Jei netrukus po LEVOSERT įdėjimo atsiranda stiprus skausmas arba karščiavimas, Jums gali būti sunki infekcija, kurią reikia nedelsiant gydyti.
Jei makštyje nečiuopiate siūlų, turite nedelsdama kreiptis į gydytoją. Tai gali reikšti, jog sistema iškrito. Pasitikrinti galite švelniai įkišdama pirštus į makštį ir čiuopdama siūlus makšties gale prie gimdos kaklelio angos. Netruktelkite siūlų, nes galite netyčia ištraukti LEVOSERT. Venkite lytinių santykių arba naudokite barjerines kontracepcijos priemones (pvz., prezervatyvą), kol sveikatos priežiūros specialistas patikrins, ar VGES vis dar yra reikiamoje vietoje.
Psichikos sutrikimai
Kai kurios hormoninius kontraceptikus, įskaitant LEVOSERT, vartojusios moterys pranešė apie depresiją arba slogią nuotaiką. Depresija gali turėti rimtų pasekmių ir kartais sukelti minčių apie savižudybę. Jeigu Jums pasireiškia nuotaikos svyravimai ir depresijos simptomai, kiek galima greičiau kreipkitės į savo gydytoją dėl tolesnio gydymo.
LEVOSERT ir rūkymas
Moterims patariama nerūkyti. Rūkymas padidina širdies raumens (miokardo) infarkto, insulto arba kraujo krešulio susidarymo riziką.
Tamponų ir menstruacinių taurelių naudojimas
Rekomenduojama naudoti higieninius įklotus. Jei naudojate tamponus ar menstruacines taureles, keiskite juos atsargiai, kad nepatrauktumėte LEVOSERT siūlų.
Kiti vaistai ir LEVOSERT
Hormoninių kontraceptikų, tokių kaip LEVOSERT, poveikį gali silpninti vaistai, kurie didina kepenų fermentų kiekį. Pasakykite gydytojui, jeigu vartojate šių vaistų:
- fenobarbitalio, fenitoino ar karbamazepino (epilepsijai gydyti);
- grizeofulvino (grybelių sukeltoms ligoms gydyti);
- rifampicino arba rifabutino (antibiotikų);
- nevirapino arba efevirenzo (ŽIV gydyti).
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikra, apie tai pasakykite gydytojui. LEVOSERT negalima vartoti kartu su kitomis hormoninės kontracepcijos priemonėmis.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jei esate nėščia arba įtariate, jog galite būti pastojusi, LEVOSERT vartoti negalima.
Ar aš galiu pastoti, vartodama LEVOSERT?
Moterys, turėdamos LEVOSERT VGES, pastoja labai retai.
Mėnesinių nebuvimas ne visada reiškia, kad Jūs esate nėščia. Kai kurioms moterims vartojant sistemą gali nebūti mėnesinių.
Jeigu Jums šešias savaites nebuvo mėnesinių, pagalvokite apie nėštumo testo atlikimo galimybę. Jeigu nėštumo testas neigiamas, kito testo atlikti nėra būtina, nebent Jums pasireiškia kiti nėštumo požymiai, pavyzdžiui, pykinimas, nuovargis ar krūtų jautrumas.
Jeigu Jūs pastojate LEVOSERT esant gimdoje, kaip galima greičiau susisiekite su gydytoju, kad jis nustatytų, ar neprasidėjo nėštumas ne gimdoje, ir pašalintų LEVOSERT, kad sumažėtų savaiminio persileidimo pavojus.
Jeigu aš noriu susilaukti kūdikio?
Jeigu Jūs norite susilaukti kūdikio, paprašykite gydytojo ištraukti LEVOSERT. Po sistemos išėmimo Jūsų įprastas vaisingumas labai greitai atsinaujins.
Ar aš galiu žindyti vartodama LEVOSERT?
Labai maži LEVOSERT hormono kiekiai randami motinos piene, bet šios koncentracijos yra mažesnės, nei vartojant bet kokį kitą hormoninės kontracepcijos metodą. Manoma, kad naujagimiui tai nekelia jokios rizikos. Jeigu norite žindyti kūdikį, turite dėl to pasitarti su savo gydytoju.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Nėra žinomo poveikio gebėjimui vairuoti ar valdyti mechanizmus.
LEVOSERT sudėtyje yra bario sulfato
LEVOSERT „T“ formos sistemoje yra bario sulfato, todėl ji matoma rentgenologinio tyrimo metu.