Kas žinotina prieš vartojant Femoston
Ligos istorija ir periodiniai sveikatos patikrinimai
Pakeičiamoji hormonų terapija (PHT) kelia riziką, į kurią būtina atkreipti dėmesį sprendžiant, ar pradėti ją taikyti, ar ją tęsti.
Patirties, susijusios su moterų, kurioms menopauzė prasidėjo anksti (dėl kiaušidžių funkcijos nepakankamumo arba chirurginės intervencijos), gydymu, nėra daug. Moterims, kurioms menopauzė prasidėjo anksti, jų postmenopauzės laikotarpiu PHT keliama rizika gali būti skirtinga. Prašome pasitarti su gydytoju.
Prieš pradedant (arba pakartotinai pradedant) PHT Jūsų gydytojas paklaus apie Jūsų ir Jūsų šeimos ligos istoriją. Jūsų gydytojas gali nuspręsti atlikti medicininę apžiūrą. Jei būtina, jis gali patikrinti Jūsų krūtis ir/arba paskirti vidaus organų tyrimą.
Jei pradėjote vartoti Femoston, turite reguliariai tikrintis sveikatą (mažiausiai kartą per metus). Šių patikrinimų metu pasikalbėkite su gydytoju apie galimą Femoston naudą ir riziką.
Reguliariai tikrinkitės krūtis, kaip rekomendavo Jūsų gydytojas.
Femoston vartoti NEGALIMA, jei Jums tinka bet kuri iš toliau nurodytų būklių. Jei abejojate, prieš vartodama Femoston pasitarkite su savo gydytoju.
Femoston vartoti negalima
jei sergate ar kada nors sirgote arba jei įtariama, kad galite sirgti krūties vėžiu;
jei Jums aptiktas ar įtariamas piktybinis navikas, jautrus estrogenams (pvz., gimdos gleivinės vėžys (endometriumo vėžys));
jeigu yra neaiškios kilmės kraujavimas iš lyties organų;
jei Jūsų gimdos gleivinės perteklinis vešėjimas yra negydomas (gimdos gleivinės hiperplazija);
jei jums yra ar kada nors buvo krešulių venose (trombozė), susijusių su estrogeno lygiu kraujyje, pvz., krešulių kojų venose (giliųjų venų trombozė) arba plaučiuose (plaučių embolija);
jei sergate kraujo krešėjimo sutrikimu (pvz., baltymo C, baltymo S arba antitrombino nepakankamumas);
jei sergate arba neseniai sirgote liga, kurią sukėlė kraujo krešulys arterijose, pvz., krūtinės angina, insultu arba širdies priepuoliu;
jei sergate arba sirgote kepenų liga ir kepenų funkcijos tyrimų rezultatai nesunormalėjo;
sergate reta šeimose perduodama (paveldima) kraujo liga, vadinama „porfirija“;
jei yra alergija (padidėjęs jautrumas) estradioliui ar didrogesteronui ar bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje).
Jeigu vartojant Femoston kuris nors iš paminėtų sveikatos sutrikimų atsiranda pirmą kartą, būtina iškart nutraukti jo vartojimą ir nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Prieš pradėdama gydytis Femoston būtinai praneškite savo gydytojui, jei kada nors anksčiau Jums yra buvę žemiau išvardytų sveikatos sutrikimų, nes jie gali atsinaujinti arba paūmėti gydymo Femoston metu. Turėtumėte dažniau apsilankyti pas gydytoją ir pasitikrinti, jei Jums yra buvę:
fibroidų gimdoje;
gimdos gleivinės išvešėjimas už gimdos ribų (endometriozė) arba jei yra buvęs pernelyg didelis gimdos gleivinės išvešėjimas (endometriumo hiperplazija);
nuo progestogenų lygio priklausomas smegenų auglys (meningioma);
padidėjusi kraujo krešulių susidarymo rizika (žr. „Kraujo krešulių susidarymas venose (trombozė)“);
padidėjusi rizika susirgti estrogenams jautriu vėžiu (pvz., Jūsų motina, sesuo ar močiutė sirgo krūties vėžiu);
padidėjęs kraujospūdis;
kepenų susirgimas, pvz., gerybinis kepenų navikas;
cukrinis diabetas;
akmenys tulžies pūslėje;
migrena arba stiprus galvos skausmas;
imuninės sistemos susirgimas, paveikiantis daugelį organų (sisteminė raudonoji vilkligė, SRV);
epilepsija;
astma;
susirgimas, paveikiantis ausies būgnelį ir klausą (otosklerozė);
itin didelis riebalų (trigliceridų) kiekis kraujyje;
skysčių susilaikymas dėl širdies ar inkstų ligų;
paveldima arba įgyta angioneurozinė edema.
Nutraukite Femoston vartojimą ir nedelsdamos kreipkitės į gydytoją
Jei vartodama PHT pastebėjote:
bet kurią būklę, nurodytą skyriuje „Femoston vartoti negalima“;
odos ar akių baltymų pageltimą (gelta). Tai gali būti kepenų ligos požymis;
angioneurozinės edemos simptomus, tokius kaip veido, liežuvio ir (arba) ryklės patinimas ir (arba) sunkumas ryti ar dilgėlinė kartu su dusuliu;
labai padidėjo kraujospūdis (požymiai gali būti: galvos skausmas, nuovargis, svaigulys);
pirmą kartą pasireiškė į migreną panašūs galvos skausmai;
pastojote;
pastebėjote krešulio požymių, tokių kaip:
skausmingas kojų patinimas, jų paraudimas;
staigus krūtinės skausmas;
sunkumas kvėpuoti.
Daugiau informacijos pateikiama skyriuje „Kraujo krešulių susidarymas venose (trombozė)“.
Įspėjimas: Femoston nėra kontraceptikas. Jeigu dar nepraėjo 12 mėnesių nuo paskutinių mėnesinių arba esate jaunesnė nei 50 metų, Jums vis dar gali reikėti naudoti papildomas kontracepcijos priemones, kad apsisaugotumėte nuo nėštumo. Pasikalbėkite apie tai su gydytoju.
PHT ir vėžys
Gimdos gleivinės hiperplazija (endometriumo hiperplazija) ir gimdos gleivinės vėžys (endometriumo vėžys)
Taikant tik estrogenų PHT, padidėja gimdos gleivinės hiperplazijos (endometriumo hiperplazijos) ir gimdos gleivinės vėžio (endometriumo vėžio) rizika.
Progestogenai, esantys Femoston sudėtyje, padeda sumažinti papildomą riziką.
Nereguliarus kraujavimas
Jums gali atsirasti nereguliarus kraujavimas arba kraujo lašų iš genitalijų (tepliojimų) per pirmus 3-6 Femoston vartojimo mėnesius. Tačiau, jei nereguliarus kraujavimas:
tęsiasi ilgiau nei pirmus 6 mėnesius;
prasideda praėjus 6 mėnesiams po Femoston vartojimo pradžios;
tęsiasi ir po to, kai buvo nutrauktas Femoston vartojimas,
kuo skubiau kreipkitės į savo gydytoją.
Krūties vėžys
Iš bendrų įrodymų matyti, kad vartojant sudėtinius pakaitinės hormonų terapijos (PHT) preparatus su estrogeno ir progestageno deriniu arba PHT preparatus su vienu estrogenu, kyla didesnė krūties vėžio rizika. Ši padidėjusi rizika priklauso to, kaip ilgai vartojate PHT preparatus. Padidėjusi rizika išryškėja per trejus PHT preparatų vartojimo metus. Nutraukus PHT, ši padidėjusi rizika ilgainiui sumažės, bet tokia rizika gali išlikti 10 metų ar ilgiau, jeigu PHT preparatus vartojote ilgiau nei 5 metus.
Palyginimas
Iš 1000 moterų, kurioms 50–54 metai ir kurioms netaikoma PHT, per 5 metus vidutiniškai 13–17 pacienčių bus nustatytas krūties vėžys. 50 metų amžiaus moterų, kurioms PHT vienu estrogenu bus taikoma 5 metus, grupėje bus nustatyta 16–17 atvejų 1 000-iui vartotojų (t. y., 0–3 papildomi atvejai). Tarp 1000 moterų, kurioms 50 metų ir kurioms ilgiau nei 5 metus taikoma estrogeno ir progestogeno PHT, bus nustatytas 21 atvejis (t.y. 4-8 papildomi atvejai).
PHT preparatų nevartojančių 50–59 metų amžiaus moterų grupėje per 10 metų krūties vėžys bus diagnozuotas 27 moterims iš 1 000.
50 metų amžiaus moterų, kurioms PHT vienu estrogenu bus taikoma 10 metų, grupėje bus nustatyti 34 atvejai 1 000-iui vartotojų (t. y., 7 papildomi atvejai).
50 metų amžiaus moterų, kurioms PHT estrogeno ir progestogeno deriniu bus taikoma 10 metų, grupėje bus nustatyti 48 atvejai 1 000-iui vartotojų (t. y., 21 papildomas atvejis).
Reguliariai tikrinkitės krūtis. Kreipkitės į gydytoją, jei pastebėjote kurį nors iš šių pakitimų:
Be to, patartina dalyvauti atrankinės mamografinės patikros programose, kai Jums siūloma. Mamografiniam tyrimui svarbu, kad Jūs informuotumėte slaugytoją / sveikatos specialistą, kuris atlieka rentgenologinį tyrimą, kad Jūs vartojate PHT, nes šis vaistas gali padidinti krūtų tankį, kuris gali turėti įtakos mamogramos rezultatams. Jei krūties tankis padidėjęs, mamografija gali neaptikti visų gumbelių.
Kiaušidžių vėžys
Kiaušidžių vėžys pasitaiko žymiai rečiau nei krūties vėžys. Vien estrogenų ar kombinuotos estrogenų-progestogenų PHT yra susijusi su šiek tiek padidėjusia kiaušidžių vėžio rizika. Kiaušidžių vėžio rizika keičiasi su amžiumi. Pavyzdžiui, iš 2000 moterų, kurioms 50–54 metai ir kurioms netaikoma PHT, per 5 metus maždaug 2 moterims bus nustatytas kiaušidžių vėžys. Iš 2000 moterų, kurioms 5 metus taikoma PHT, bus nustatyti maždaug 3 atvejai iš 2000 (t.y. maždaug 1 papildomas atvejis).
PHT poveikis širdžiai ir kraujotakai
Kraujo krešulių susidarymas venose (trombozė)
Moterims, vartojančioms PHT, ypač per pirmus vartojimo metus nuo 1,3 iki 3 kartų padidėja kraujo krešulių venose susidarymo rizika, palyginti su moterims, nevartojančiomis PHT.
Kraujo krešuliai gali turėti sunkių pasekmių, jei jie pasiekia plaučius, gali sukelti krūtinės skausmą, dusulį, alpimą ar net mirtį.
Tikimybė, kad susidarys kraujo krešulys padidėja su amžiumi, o taip pat, jei Jums yra žemiau išvardytos būklės. Praneškite savo gydytojui, jei Jums yra kuri nors iš išvardytų būklių:
ilgą laiką negalite vaikščioti dėl atliktos operacijos, traumos arba ligos (žr. 3 skyrių „Jei Jums reikalinga chirurginė operacija“);
turite didelį antsvorį (KMI viršija 30 kg/m2);
turite kokių nors kraujo krešėjimo problemų, kurios reikalauja ilgalaikio gydymo vaistiniais preparatais, neleidžiančiais susidaryti krešuliams;
jei kuriam nors iš Jūsų artimų giminaičių yra buvęs krešulys kojoje, plaučiuose arba kituose organuose;
jei sergate sistemine raudonąja vilklige (SRV);
jei sergate vėžiu.
Apie kraujo krešulių susidarymo požymius skaitykite skyriuje „Nutraukite Femoston vartojimą ir nedelsdamos kreipkitės į gydytoją”.
Palyginimas
Kalbant apie 50-60 metų moteris, nevartojančias PHT, galima numanyti, kad per 5 metus vidutiniškai 4-7 moterims iš 1000 venoje gali susidaryti kraujo krešulys.
metų moterims, 5 metus vartojusioms estrogeno-progestogeno PHT, 9-12 moterų iš 1000 gali susidaryti kraujo krešulys venose (t.y. 5 papildomi atvejai).
Širdies ligos (miokardo infarktas)
Nėra jokių įrodymų, kad PHT gali užkirsti kelią miokardo infarktui. Rizika susirgti širdies ligomis šiek tiek padidėja vyresnėms nei 60 metų moterims, kurios vartoja estrogeno-progestogeno PHT, palyginti su moterimis, kurioms nevartoja PHT.
Insultas
Moterims, vartojančioms PHT, rizika patirti insultą padidėja 1,5 karto palyginti su moterimis, nevartojančiomis PHT. Papildoma rizika patirti insultą, kuriam įtakos gali turėti PHT vartojimas, padidėja su amžiumi.
Palyginimas
Kalbant apie 50-60 metų moteris, nevartojančias PHT, galima numanyti, kad per 5 metus vidutiniškai 8 moterys iš 1000 patirs insultą. Kalbant apie 50-60 metų moteris, 5 metus vartojančias PHT, 11 moterų iš 1000 patirs insultą (t.y. 3 papildomi atvejai).
Kitos būklės
PHT neapsaugo nuo atminties praradimo. Yra įrodymų, kad didesnė rizika prarasti atmintį yra moterims, pradėjusioms vartoti PHT po 65 metų. Pasitarkite su savo gydytoju.
Taip pat prašome pasakyti gydytojui, jei sergate arba sirgote bet kuria iš toliau išvardytų ligų, kadangi Jus reikės atidžiau stebėti:
Vaikams
Femoston nėra skirtas vartoti vaikams.
Kiti vaistai ir Femoston
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Kai kurie vaistai gali turėti įtakos Femoston poveikiui. Tai gali tapti nereguliarių kraujavimų priežastimi. Prie šių vaistų priskiriami:
vaistai nuo epilepsijos (pvz., fenobarbitalis, karbamazepinas, fenitoinas);
vaistai nuo tuberkuliozės (pvz., rifampicinas, rifabutinas);
vaistai nuo ŽIV infekcijos [AIDS] (pvz., nevirapinas, efavirenzas, ritonaviras, nelfinaviras);
augaliniai preparatai, kurių sudėtyje yra jonažolių (Hypericum perforatum).
PHT gali pakeisti kai kurių vaistų veikimą:
vaisto nuo epilepsijos (lamotrigino), nes tai gali padažninti traukulius;
sudėtinių hormoninių kontraceptikų (SHK), kurių sudėtyje yra etinilestradiolio, vartojančioms moterims vaistai nuo hepatito C viruso (HCV) (tokie kaip ombitasviro, paritapreviro, ritonaviro derinys kartu su dasabuviru arba be jo, taip pat glekapreviro / pibrentasviro derinys) gali lemti kepenų veiklą rodančio kraujo tyrimo rodmens padidėjimą (padidėja kepenų fermento ALT aktyvumas). Femoston sudėtyje vietoje etinilestradiolio yra estradiolis. Ar kepenų fermento ALT aktyvumas gali padidėti kartu su Femoston vartojant minėtų vaistų nuo HCV derinį, nėra žinoma.
Jei vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, augalinius preparatus arba natūralius produktus, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Jums patars gydytojas.
Laboratoriniai tyrimai
Jei Jums būtina atlikti kraujo tyrimus, pasakykite gydytojui arba laboratorijos personalui, kad Jūs vartojate Femoston, nes šis vaistas gali įtakoti kai kurių tyrimų rezultatus.
Femoston vartojimas su maistu ir gėrimais
Femoston galima vartoti nepriklausomai nuo valgio.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Femoston skirtas vartoti tik moterims postmenopauzės laikotarpiu.
Jei pastojote
Femoston neskirtas vartoti žindymo laikotarpiu.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Femoston poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus nebuvo tiriamas. Poveikis mažai tikėtinas.
Femoston tablečių sudėtyje yra laktozės.
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
Kaip vartoti Femoston
Femoston visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Kada pradėti vartoti Femoston
Nepradėkite vartoti Femoston, jei po natūralių mėnesinių dar nepraėjo bent 12 mėnesių.
Femoston galite pradėti vartoti bet kurią, Jums patogią dieną:
jei šiuo metu nevartojate jokio PHT preparato;
jei keičiate tęstinį kombinuotą gydymą PHT preparatu. Tai - gydymas, kai kasdien vartojate tabletę, ar naudojate pleistrą, kurių sudėtyje yra ir estrogeno, ir progestogeno.
Pradėkite vartoti Femoston kitą dieną po to, kai baigiate 28 dienų ciklą, jei:
keičiate gydymą cikliniu arba nuosekliu PHT preparatu. Tai – gydymas, kai vartojote estrogeno tabletę arba estrogeno pleistrą pirmąją ciklo dalį, o toliau 14 dienų vartojote tablečių ar pleistrą, kur yra tiek estrogeno, tiek progestogeno.
Vaisto vartojimas
Tabletę užsigerkite vandeniu.
Vaistą galite gerti kartu su maistu arba atskirai.
Tabletę stenkitės išgerti tuo pačiu paros metu. Tai padės palaikyti pastovų vaisto kiekį Jūsų organizme. Be to, taip lengviau nepamiršti vartoti tablečių.
Gerkite po vieną tabletę kiekvieną dieną, be pertraukos vartodamos vieną pakuotę po kitos. Ant lizdinių plokštelių yra pažymėtos savaitės dienos, kad būtų lengviau prisiminti, kada vartoti tabletes.
Kiek vaisto vartoti
Gydytojas stengsis skirti Jums mažiausią dozę trumpiausią laiką simptomams gydyti. Pasitarkite su gydytoju, jei manote, kad ši dozė per didelė ar per maža.
Gerkite po vieną geltoną tabletę kasdien 28 ciklo dienas.
Jei Jums reikalinga chirurginė operacija
Jei Jums ketinama atlikti chirurginę operaciją, pasakykite chirurgui, kad vartojate Femoston. Gali būti, kad Jums reikės nutraukti Femoston vartojimą likus 4-6 savaitėms iki operacijos, siekiant sumažinti kraujo krešulių venose susidarymo riziką (žr. skyrių „Kraujo krešulių susidarymas venose (trombozė)“). Paklauskite gydytojo, kada vėl galėsite pradėti vartoti Femoston.
Ką daryti pavartojus per didelę Femoston dozę?
Jei Jūs (arba kas nors kitas) išgertų per daug Femoston tablečių, tikėtina, kad jokios žalos nebus. Galite jausti pykinimą (bloga savijauta) ar vemti, gali atsirasti krūtų jautrumas ar skausmas, galvos svaigimas, pilvo skausmas, mieguistumas / nuovargis ar kraujavimas. Gydyti nebūtina. Bet jeigu nerimaujate, pasitarkite su gydytoju.
Pamiršus pavartoti Femoston
Pamirštą tabletę išgerkite, kai tik prisiminsite. Bet jeigu nuo to laiko, kai Jums reikėjo išgerti tabletę, praėjo daugiau nei 12 valandų, kitą dozę išgerkite įprastu laiku. Nevartokite praleistos tabletės. Dvigubos dozės vartoti negalima. Praleidus dozę, gali atsirasti kraujavimas arba tepimas.
Nustojus vartoti Femoston
Nenutraukite Femoston vartojimo, nepasitarusios su gydytoju.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.