DESIRETT, kaip ir visos hormoninės kontraceptinės tabletės, neapsaugo nuo užsikrėtimo ŽIV liga (AIDS) ar kitų lytiškai plintančių užkrečiamųjų ligų.
DESIRETT vartoti draudžiama:
- Jeigu yra alergija dezogestreliui arba bet kuriai pagalbinei DESIRETT medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje).
- Jeigu sergate tromboze. Trombozė yra susidaręs kraujo krešulys kraujagyslėje (pvz., kojų (giliųjų venų trombozė) arba plaučių (plaučių embolija)).
- Jeigu sergate ar sirgote gelta (kai pagelsta oda) arba sunkia kepenų liga ir vis dar yra pakitę kepenų funkcijos rodmenys.
- Jeigu sergate ar manote, kad galite sirgti jautriu lytiniams steroidiniams hormonams vėžiu, pvz., kai kuriomis krūties vėžio rūšimis.
- Jeigu kraujavote ar kraujuojate iš makšties dėl neaiškių priežasčių.
- Jeigu esate alergiškas žemės riešutams ar sojai.
Jeigu Jums yra bent viena iš nurodytų būklių, pasakykite apie tai savo gydytojui prieš pradėdama vartoti DESIRETT. Gydytojas gali patarti vartoti nehormoninį kontracepcijos būdą.
Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jeigu bet kuri iš šių būklių atsirado pirmą kartą pradėjus vartoti DESIRETT.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba slaugytoja (-u), prieš pradėdami vartoti DESIRETT.
Pasakykite savo gydytojui prieš pradedant vartoti DESIRETT, jeigu:
- sergate arba sirgote krūties vėžiu;
- sergate kepenų vėžiu, kadangi negalima paneigti galimo DESIRETT poveikio;
- yra buvusi trombozė;
- sergate cukriniu diabetu;
- sergate epilepsija (žr. skyrių „Kiti vaistai ir DESIRETT“);
- sergate tuberkulioze (žr. skyrių „Kiti vaistai ir DESIRETT“);
- Jūsų aukštas kraujospūdis;
- yra arba buvo rudmė (gelsvai rudos pigmentinės odos dėmės, ypač veido srityje); tada negalima ilgai degintis saulėje ar švitintis ultravioletiniais spinduliais.
Kai DESIRETT vartojama esant bet kuriai šių būklių, gali reikėti atidaus Jūsų būklės stebėjimo. Gydytojas paaiškins Jums apie tai.
Krūties vėžys
Labai svarbu reguliariai tikrinti savo krūtis ir nedelsiant kreipitis į gydytoją, jei krūtyje atsiranda sukietėjimas.
Kontraceptines tabletes vartojančioms moterims krūties vėžys buvo diagnozuotas šiek tiek dažniau negu to paties amžiaus jų nevartojančioms. Nustojus jas vartoti, per 10 metų šis nedidelis skirtumas pamažu išnyksta. Krūties vėžys moterims iki 40 metų nustatomas retai, tačiau senstant ši rizika didėja. Todėl papildomų krūties vėžio atvejų nustatoma tuo daugiau, kuo vyresnė moteris vartoja kontraceptines tabletes. Mažiau svarbu, kiek ilgai vartojamos šios tabletės.
Kiekvienai 10000 moterų, vartojusių kontraceptines tabletes iki 5 metų, bet nutraukusių jas iki 20 metų amžiaus, bus registruotas mažiau negu 1 papildomas krūties vėžio atvejis, be įprastai šio amžiaus moterims diagnozuojamų 4 atvejų, nustatytas per 10 metų po vaisto nutraukimo. Kiekvienai 10000 moterų, vartojusių kontraceptines tabletes iki 5 metų, bet nutraukusių jas iki 30 metų amžiaus, bus registruoti 5 papildomi krūties vėžio atvejai, be įprastai šio amžiaus moterims diagnozuojamų 44 atvejų. Kiekvienai 10000 moterų, vartojusių kontraceptines tabletes iki 5 metų, bet nutraukusių jas iki 40 metų amžiaus, bus registruota 20 papildomų krūties vėžio atvejų, be įprastai šio amžiaus moterims diagnozuojamų 160 atvejų.
Manoma, kad moterims, vartojančioms tik progestagenų turinčias tabletes, įskaitant DESIRETT, krūties vėžio rizika turėtų būti panaši kaip ir vartojančioms geriamųjų kontraceptikų (GK), tačiau duomenys yra ne tokie įtikinami.
Atrodo, jog kontraceptines tabletes vartojančioms moterims nustatomas mažiau išplitęs krūties vėžys negu šių tablečių nevartojančioms. Ar krūties vėžio rizikos skirtumas yra dėl kontraceptikų poveikio, nėra žinoma. Tai gali būti dėl to, kad juos vartojančios moterys buvo dažniau tikrinamos, todėl krūties vėžys galėjo būti pastebėtas anksčiau.
Trombozė
Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jeigu pastebėjote trombozės požymių (žr. „Reguliarus sveikatos patikrinimas“). Trombozė - tai būklė, kai susidaro kraujo krešulys, galintis užkimšti kraujagyslę.
Kartais krešulių susidaro giliosiose kojų venose, t. y. pasireiškia giliųjų venų trombozė. Atsiskyręs krešulys gali patekti į plaučių arterijas ir jas užkimšti – tai vadinamoji plaučių embolija. Plaučių embolija gali sukelti skausmą krūtinėje, dusulį, alpimą ar net mirtį. Paprastai giliųjų venų trombozė reta. Ji gali ištikti ir nevartojant kontraceptinių tablečių. Trombozė gali ištikti ir nėščiąsias. Geriamuosius kontraceptikus vartojančioms moterims trombozės tikimybė yra didesnė negu jų nevartojančioms. Manoma, jog moterims, vartojančioms tik progestogenų turinčią tabletę, pavyzdžiui, DESIRETT, trombozės rizika yra mažesnė negu vartojančioms sudėtines kontraceptines tabletes, kurių sudėtyje yra ir estrogenų.
Psichikos sutrikimai
Kai kuriuos hormoninius kontraceptikus, įskaitant DESIRETT, vartojusios moterys pranešė apie depresiją arba slogią nuotaiką. Depresija gali turėti rimtų pasekmių ir kartais sukelti minčių apie savižudybę. Jeigu Jums pasireiškia nuotaikos svyravimai ir depresijos simptomai, kiek galima greičiau kreipkitės į savo gydytoją dėl tolesnio gydymo.
Vaikams ir paauglėms
Klinikinių duomenų apie veiksmingumą ir saugumą jaunesnėms kaip 18 metų paauglėms nėra.
Kiti vaistai ir DESIRETT
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto ir augalinius vaistus, arba dėl to nesate tikri, pasakykite gydytojui.
Be to, apie DESIRETT vartojimą informuokite kiekvieną gydytoją, odontologą arba vaistininką, skiriantį Jums kitų vaistų. Jie paaiškins, ar turite naudotis papildomomis kontraceptinėmis priemonėmis (pvz., prezervatyvais), ir, jeigu jų reikia, kiek laiko bei ar nereikia pakeisti kito Jums būtino vaisto vartojimo.
Kai kurie vaistai:
- gali keisti DESIRETT veikliųjų medžiagų koncentraciją kraujyje;
- gali susilpninti jo sukeliamą apsaugą nuo pastojimo;
- gali sukelti netikėtą kraujavimą.
Tai vaistai, kurie vartojami gydyti šioms ligoms:
- epilepsijai (pvz., primidonas, fenitoinas, karbamazepinas, okskarbazepinas, felbamatas, topiramatas ir fenobarbitalis);
- tuberkuliozei (pvz., rifampicinas, rifabutinas);
- ŽIV infekcijai (pvz., ritonaviras, nelfinaviras, nevirapinas, efavirenzas);
- hepatito C viruso infekcijai (pvz., bocepreviras, telapreviras);
- kitoms infekcinėms ligoms (pvz., grizeofulvinas);
- padidėjusiam kraujospūdžiui plaučių kraujagyslėse (bozentanas);
- depresinei nuotaikai (jonažolė);
- tam tikroms bakterinėms infekcijoms (pvz., klaritromicinas, eritromicinas);
- grybelinėms infekcijoms (pvz., ketokonazolas, itrakonazolas, flukonazolas);
- padidėjusiam kraujospūdžiui (hipertenzijai), anginai ar tam tikriems širdies ritmo sutrikimams (pvz., diltiazemas).
Jeigu Jūs vartojate vaistų arba augalinių preparatų, kurie gali sumažinti DESIRETT veiksmingumą, taip pat taikykite barjerinę kontracepciją. Baigus vartoti kitą vaistą, jo įtaka DESIRETT veiksmingumui gali trukti dar iki 28 dienų, todėl visą tą laiką reikia papildomai taikyti barjerinę kontracepciją. Gydytojas pasakys, ar būtina naudotis papildomomis kontracepcijos priemonėmis ir, jeigu reikia, kiek laiko.
Be to, DESIRETT gali turėti įtakos kitų vaistų poveikiui: gali jį sustiprinti (pvz., vaistų kurių sudėtyje yra ciklosporino) arba susilpninti (pvz., lamotrigino).
Prieš pradėdami vartoti bet kurį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju.
Nėštumas
Nevartokite DESIRETT, jei esate nėščia arba manote, kad pastojote.
Žindymas
DESIRETT galima vartoti žindymo laikotarpiu. Atrodo, kad DESIRETT neturi įtakos motinos pieno gamybai ir jo kokybei. Tačiau retais atvejais gaunama pranešimų apie vartojant sumažėjusį motinos pieno kiekį. Į pieną patenka nedidelis DESIRETT veikliosios medžiagos kiekis.
Vaikai, kurių motinos vartojo DESIRETT ir žindė juos 7 mėnesius, buvo tirti iki 2,5 metų amžiaus. Poveikio vaikų augimui ir raidai nebuvo.
Kreipkitės į gydytoją, jeigu žindymo laikotarpiu norite vartoti DESIRETT.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
DESIRETT gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia arba veikia nereikšmingai.
DESIRETT sudėtyje yra laktozės (pieno cukrus) ir sojų aliejaus.
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
Jeigu esate alergiška žemės riešutams ar sojai, Jums šio vaisto vartoti negalima.
Vartojimas paaugliams
Nėra klinikinių duomenų apie vaisto veiksmingumą ir saugumą paaugliams, jaunesniems nei 18 metų.
Reguliarus sveikatos patikrinimas
Jei vartojate DESIRETT, gydytojas patars reguliariai tikrintis sveikatą. Paprastai tikrinimų dažnis ir pobūdis priklauso nuo Jūsų individualios būklės.
Nedelsdamos kreipkitės į gydytoją, jeigu:
- atsirado stiprus bet kurios kojos skausmas arba tinimas, netikėtas krūtinės skausmas, dusulys, neįprastas kosulys, ypač su krauju (tai gali būti trombozės požymiai);
- atsirado staigus, stiprus skrandžio srities skausmas arba gelta (pagelto oda, akių baltymai ar patamsėjo šlapimas, tai gali būti kepenų ligos požymiai);
- krūtyje aptikote gumbą (tai gali būti krūties vėžio požymis);
- pajutote staigų ar stiprų apatinės pilvo dalies arba skrandžio srities skausmą (tai galimas negimdinio nėštumo (ne gimdoje) požymis);
- numatoma imobilizacija arba operacija (pasitarkite su savo gydytoju iki procedūrų likus ne mažiau kaip 4 savaitėms);
- neįprastai ir stipriai kraujuoja iš makšties;
- įtariate, kad pastojote.