Eucreas vartoti negalima
- jeigu yra alergija vildagliptinui, metforminui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje). Jeigu manote, kad galite būti alergiškas bet kuriai iš šių medžiagų, prieš pradėdami vartoti Eucreas pasitarkite su gydytoju;
- jeigu sergate nekontroliuojamu diabetu ir yra, pvz., sunki hiperglikemija (didelis gliukozės kiekis kraujyje), pasireiškia pykinimas, vėmimas, viduriavimas, greitas svorio kritimas, pieno rūgšties acidozė (žr. „Pieno rūgšties acidozės rizika“ toliau) arba ketoacidozė. Ketoacidozė yra būklė, kai kraujyje kaupiasi medžiagos, vadinamos „ketoniniais kūnais“, ji gali sukelti diabetinę prekomą. Simptomai gali būti pilvo skausmas, greitas ir gilus kvėpavimas, mieguistumas arba neįprastas vaisių kvapas iš burnos;
- jeigu neseniai ištiko širdies smūgis arba jeigu sergate širdies nepakankamumu, yra ryškiai sutrikusi kraujo apytaka ar sunku kvėpuoti, tai gali būti širdies sutrikimų požymis;
- jeigu yra labai susilpnėjusi inkstų funkcija;
- jeigu sergate sunkia infekcija arba yra sunki dehidracija (t. y. netekote daug organizmo skysčių);
- jeigu Jums bus atliekamas rentgeninis tyrimas su kontrastu (specifinis rentgeninis tyrimas į kraujagysles švirkščiant kontrastinių medžiagų). Informaciją apie tai taip pat žr. skyriuje „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“;
- jeigu sutrikusi kepenų funkcija;
- jeigu piktnaudžiaujate alkoholiu (kiekvieną dieną ar tik retkarčiais);
- jeigu žindote kūdikį (taip pat žr. „Nėštumas ir žindymo laikotarpis“).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pieno rūgšties acidozės rizika
Eucreas gali sukelti labai retą, bet labai sunkų šalutinį poveikį, vadinamą pieno rūgšties acidoze, ypač jei Jūsų inkstai neveikia tinkamai. Pieno rūgšties acidozės pasireiškimo rizika padidėja ir esant nekontroliuojamam diabetui, sunkioms infekcijoms, ilgalaikiam badavimui arba piktnaudžiavimui alkoholiu, dehidratacijai (žr. kitą informaciją toliau), kepenų funkcijos sutrikimams ir bet kurioms sveikatos būklėms, kai sumažėja organizmo dalies aprūpinimas deguonimi (pvz., ūminei sunkiai širdies ligai).
Jeigu Jums tinka bent vienas iš pirmiau nurodytų punktų, kreipkitės į gydytoją dėl tolesnių nurodymų.
Trumpam nustokite vartoti Eucreas, jeigu Jums yra būklė, kuri gali būti susijusi su dehidratacija (reikšmingu organizmo skysčių netekimu), pvz., sunkus vėmimas, viduriavimas, karščiavimas, karščio poveikis arba mažesnis nei įprastai skysčių suvartojimas. Kreipkitės į gydytoją dėl tolesnių nurodymų.
Nustokite vartoti Eucreas ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba artimiausią ligoninę, jeigu Jums pasireiškė pieno rūgšties acidozės simptomų, nes ši būklė gali sukelti komą.
Pieno rūgšties acidozės simptomai gali būti:
- vėmimas;
- pilvo skausmas;
- raumenų mėšlungis;
- bendras prastos savijautos pojūtis su dideliu nuovargiu;
- pasunkėjęs kvėpavimas;
- sumažėjusi kūno temperatūra ir retas širdies plakimas.
Pieno rūgšties acidozė yra rimtas sutrikimas, kuris turi būti gydomas ligoninėje. Eucreas nėra insulino pakaitalas. Todėl Eucreas negalima vartoti 1 tipo diabetui gydyti.
Pasitarkite su gydytoju, vaistininku arba slaugytoju, prieš pradėdami vartoti Eucreas, jeigu sergate ar sirgote kasos liga.
Pasitarkite su gydytoju, vaistininku arba slaugytoju, prieš pradėdami vartoti Eucreas, jeigu vartojate sulfonilurėja vadinamo vaisto nuo diabeto. Siekdamas išvengti sumažėjusio gliukozės kiekio kraujyje (hipoglikemijos), gydytojas gali sumažinti Jūsų vartojamos sulfonilurėjos dozę, jeigu šio vaisto vartosite kartu su Eucreas.
Jei anksčiau vartojote vildagliptino, bet dėl pasireiškusios kepenų ligos turėjote nutraukti jo vartojimą, Jūs negalite vėl pradėti vartoti šio vaisto.
Odos pažeidimas yra dažna diabeto komplikacija. Rekomenduojama laikytis Jūsų gydytojo ar slaugytojo nurodytų odos ir pėdų priežiūros rekomendacijų. Eucreas vartojimo metu taip pat rekomenduojama ypatingai atkreipti dėmesį į naujai susidariusias pūsles ar opas. Jei jų atsirastų, nedelsiant pasikonsultuokite su gydytoju.
Jeigu Jums reikia atlikti didelę operaciją, turite nustoti vartoti Eucreas procedūros metu ir kurį laiką po procedūros. Gydytojas nuspręs, kada turite nustoti ir kada vėl pradėti vartoti Eucreas. Prieš pradedant vartoti Eucreas, Jums bus ištirta kepenų funkcija, šie tyrimai per pirmuosius gydymo metus bus kartojami kas tris mėnesius, o po to periodiškai. Tai daroma dėl to, kad kaip galima anksčiau nustatyti kepenų fermentų aktyvumo padidėjimo požymius.
Jeigu esate senyvo amžiaus ir (arba) Jūsų inkstų funkcija yra susilpnėjusi, gydymo Eucreas metu gydytojas tikrins Jūsų inkstų funkciją mažiausiai kartą per metus arba dažniau.
Gydytojas reguliariai tirs cukraus kiekį Jūsų kraujyje ir šlapime.
Vaikams ir paaugliams
Eucreas nerekomenduojama vartoti vaikams ir paaugliams iki 18 metų amžiaus.
Kiti vaistai ir Eucreas
Jeigu Jums reikia į kraują suleisti kontrastinės medžiagos, kurios sudėtyje yra jodo, pvz., atliekant rentgeno arba skenavimo tyrimą, prieš leidžiant arba leidimo metu turite nustoti vartoti Eucreas. Gydytojas nuspręs, kada turite nustoti ir kada vėl pradėti vartoti Eucreas.
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui. Jums gali reikėti dažniau tirti gliukozės kiekį kraujyje ir inkstų funkciją arba gydytojui gali reikėti koreguoti Eucreas dozavimą. Ypač svarbu paminėti:
- gliukokortikoidų, paprastai vartojamų uždegiminėms ligoms gydyti,
- beta 2 agonistų, paprastai vartojamų kvėpavimo sutrikimui gydyti,
- kitų diabetui gydyti vartojamų vaistų,
- vaistus, kurie skatina šlapimo gamybą (diuretikai),
- vaistus, vartojamus skausmui ir uždegimui gydyti (NVNU ir COX-2 inhibitoriai, pvz., ibuprofenas ir celekoksibas),
- tam tikrus vaistus padidėjusiam kraujospūdžiui gydyti (AKF inhibitoriai ir angiotenzino II receptorių blokatoriai),
- tam tikrų skydliaukę veikiančių vaistų,
- tam tikrų nervų sistemą veikiančių vaistų,
- tam tikrų krūtinės anginai gydyti vartojamų vaistų (pvz., ranolazino),
- tam tikrų ŽIV infekcijai gydyti vartojamų vaistų (pvz., dolutegraviro),
- tam tikrų specifiniam skydliaukės vėžio tipui (meduliniam skydliaukės vėžiui) gydyti vartojamų vaistų (pvz., vandetanibo),
- tam tikrų rėmeniui ir pepsinėms opoms gydyti vartojamų vaistų (pvz., cimetidino).
Eucreas vartojimas su alkoholiu
Vartodami Eucreas, venkite piktnaudžiauti alkoholiu, nes tai gali padidinti pieno rūgšties acidozės riziką (žr. skyrių „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“).
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
- Jeigu esate nėščia, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju. Gydytojas aptars su Jumis galimą nėštumo metu vartojamo Eucreas sukeliamą pavojų.
- Nėščiosioms ar žindyvėms Eucreas vartoti negalima (taip pat žr. „Eucreas vartoti negalima“).
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Jei vartojant Eucreas jaučiate svaigulį, vairuoti ir valdyti mechanizmų negalima.