JAPONINIŲ LAURENIŲ eterinis aliejus (LITSEA CUBEBA)
Japoninio laurenio (May Chang) natūralios augimvietės - Pietryčių Azija, Kinija.
Laurenio vaisiai, primenantys pipirus, nuo seno naudojami kinų medicinoje.
Japoninių laurenių eterinis aliejus išgaunamas šių vaisių distiliacija vandens garais.
Šio eterinio aliejaus aromatas gaivus, šviežias, citrinų su citrinžolių nata.
Rekomenduojama naudoti nedidelėmis dozėmis, tinka maišyti citrusiniais, levandų, kvapiųjų kanangų, pelargonijų eteriniais aliejais.
Naudojamas kaip priedas odos priežiūros priemonėse.
Puikus patalpų oro gaivinimui – naikina nemalonius kvapus (ypač maišant su citrusiniais).
Šis aliejus, kaip ir citrusiniai, pasižymi fototoksiniu efektu - jų negalima naudoti tiesiog ant odos (vonios, masažai) prieš išeinant į saulės šviesą.
Gali būti naudojamas vonioms, masažams (maišant su augaliniais aliejais), pirtyse, patalpų oro gaivinimui.
*citral, limonene, citronellol, geraniol
ETERINIAI ALIEJAI
Kas tie eteriniai aliejai?
Eterinis aliejus - tai lakus produktas, daugybės junginių mišinys, gaunamas iš augalų lapų, vaisių, žiedų, medienos, šaknų, žievės bei medžio dervų. Pagrindiniai
gavybos būdai yra augalinės žaliavos distiliacija vandens garais (eukaliptų, arbatmedžių ir kt.) bei spaudimas (daugiausia citrusiniai iš žievelių). Ne iš visų augalų, tegul ir kvepiančių, galima gauti eterinius aliejus. Taigi, jei siūlomi obuolių, persikų, žemuogių, kokosų, bananų ir pan. aliejai, tai yra tik cheminės sintezės produktai.
KAIP IR KUR NAUDOTI
Pagrindinė bendroji taisyklė eterinių aliejų naudojimui: nevartokite aliejaus, kurio kvapas yra Jums nemalonus.
Eteriniai aliejai naudojami pavieniui arba mišiniuose.
Voniai: 5-10 lašų eterinio aliejaus įlašinkite į nedidelį kiekį pieno, druskos ar vonios putų ir supilkite į paruoštą vandenį, arba pasirinktą aliejų tiesiog įlašinkite į vandenį, kuriame maudysitės.
Pirtyse: įlašinus keletą lašų į vandenį, juo apšlakstyti grindis, sienas, suolus, bet nepilti ant akmenų. Arba įlašinkite keletą lašų į vandenį, kuriame mirkoma vanta.
Masažams ir įtrynimams: paruoškite eterinių aliejų tirpalą augaliniame aliejuje Paprastai rekomenduojama 2-5 lašus eterinių aliejų ištirpinti 50 ml augalinio aliejaus.
Patalpų oro gaivinimui: naudojami specialios paskirties dulkių siurbliuose, aromatiniuose indeliuose arba žvakidėse. Šiuo atveju naudojami tik gryni eteriniai aliejai arba jų spiritiniai tirpalai.
Nenaudokite masažui skirto aliejų mišinio. Garinant aliejus aromatinėse žvakidėse, nepamirškite pirma į garinimui skirtą indelį įpilti vandens, o tik po to įlašinti eterinio aliejaus. Taip pat galima įlašinti keletą lašų eterinio aliejaus į vandens purkštuvą, į vandenį, kuriuo plaunate grindis ir pan.
Kūno ir veido priežiūrai: įlašinti keletą lašų į naudojamas kūno priežiūros priemones. Odos šveitimui rekomenduojamas smulkios druskos, augalinio aliejaus ir eterinio aliejaus mišinys.
Po šveitimo odą nuplauti šiltu vandeniu.
Saugaus naudojimo patarimai
- Naudoti nedideliais kiekiais. Pravartu atsiminti seną posakį: „kas mažu kiekiu yra vaistas, dideliu gali būti nuodas”. Taip pat nepatartina vieną kurį aliejų naudoti ilgą laiką.
- Skirta tik išoriniam naudojimui.
- Nenaudoti neskiesto tiesiai ant odos.
- Saugotis, kad nepatektų į akis. Patekus, plauti vandeniu.
- Saugoti nuo vaikų.
- Prieš naudojant eterinius aliejus rekomenduojama pasitikrinti alerginį jautrumą. Tuo tikslu 1 lašą eterinio aliejaus ištirpinti šaukštelyje augalinio aliejaus ir patepti dilbio odą. Jei po kurio laiko oda paraus ar ims niežtėti, šio aliejaus nenaudokite.
- Dėl fototoksinio efekto nenaudoti citrusinių aliejų, japoninių laurenių, melisų prieš išeinant į tiesioginę saulės šviesą. Nėščioms moterims, sergantiems epilepsija bei turintiems įvairių sveikatos sutrikimų dėl eterinių aliejų naudojimo rekomenduojama pasitarti su gydytoju.