Urografin vartoti negalima:
- jei yra alergija jodo turinčioms kontrastinėms medžiagoms arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu Jūs sergate širdies nepakankamumu ir labai sustiprėjusi skydliaukės veikla;
- jeigu moteris nėščia arba serga ūminiu vidinių lytinių organų uždegimu, rentgenu negalima tirti gimdos ir kiaušintakių;
- jeigu Jūs sergate ūminiu kasos uždegimu, rentgenu negalima tirti kasos ir tulžies latakų.
Negalima leisti Urografin į ertmę aplink nugaros smegenis, nes gali pasireikšti sunki nepageidaujama reakcija.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytojui, prieš pradedami vartoti Urografin, jei:
- esate nėščia arba ketinate pastoti;
- žindote ar ketinate žindyti kūdikį. Pasitarkite su gydytoju, kada nustoti ir vėl pradėti žindyti;
- Jums yra alergija (pvz., alergija jūros gėrybėms, šienligė, dilgėlinė) arba bronchų astma;
- kai yra padidėjęs jautrumas (alergija) jodo turinčioms kontrastinėms medžiagoms, amido (dia-)trizoinės rūgšties druskoms arba bet kuriai iš vaisto pagalbinių medžiagų, išvardytų skyriuje „Urografin sudėtis”;
- kai labai sutrikusi Jūsų kepenų ar inkstų veikla;
- kai sutrikusi širdies veikla ar kraujotaka;
- kai sergate cukriniu diabetu;
- kai vartojate biguanidus, vaistus, kuriais gydomas diabetas;
- kai sergate smegenų liga, dėl kurios būna traukulių;
- kai sutrikusi Jūsų smegenų kraujotaka, pavyzdžiui, esate sirgę insultu;
- kai sustiprėjusi arba įtariama sustiprėjusi skydliaukės veikla (hipertirozė) arba struma (padidėjusi skydliaukė), kadangi jodo turinčios kontrastinės medžiagos gali sukelti hipertirozę ir tirotoksinę krizę (sunkias komplikacijas, susijusias su sustiprėjusia skydliaukės veikla);
- kai sustorėjęs kaklas dėl padidėjusios skydliaukės (mazginio gūžio);
- kai sergate piktybine kraujo ląstelių liga (daugine mieloma) dėl padidėjusios tam tikrų baltymų gamybos (paraproteinemijos), pasireiškia alergija organizmo audiniams arba sergate liga, dėl kurios raumenys silpsta ir greitai pavargsta (ši liga vadinama sunkiąja miastenija);
- Jums yra kraujospūdžio padidėjimas dėl retai pasitaikančio antinksčių auglio (feochromocitomos);
- kai kasdien vartojate specialius vaistus ar dažnai geriate alkoholinius gėrimus.
Jei Jums yra kuri nors iš minėtų būklių, gydytojas spręs, ar tyrimą galima atlikti, ar ne. Jūsų skydliaukės veikla gali būti tiriama prieš paskiriant Urografin ir Jums gali būti paskirti tireostatiniai vaistai (vaistai, skirti skydliaukės veiklai sumažinti).
Gydytojas ištirs naujagimių, kurių motina nėštumo metu vartojo Urografin arba kuriems Urografin buvo skirtas po gimimo, skydliaukės funkciją, nes per didelis jodo kiekis gali sukelti hipotirozę (nepakankamą skydliaukės veiklą), kurį gali prireikti gydyti.
Prieš vykdami tirtis nevalgykite, bet gerti galite kaip įprastai. Kaip pasirengti tyrimui, tiksliau pasakys gydytojas.
Vartojant rentgeno kontrastines medžiagas, iš jų ir Urografin, pasitaiko alerginių reakcijų (žr. „Galimas šalutinis poveikis“).
Nuo bet kokių šio vaisto dozių gali truputį patinti veidas, lūpos, liežuvis arba ryklė, pasireikšti konjunktyvitas, kosulys, niežulys, sloga, čiaudulys, dilgėlinė. Tai gali būti pirmieji sunkios reakcijos požymiai. Būtina nedelsiant liautis leisti kontrastinę medžiagą ir prireikus į veną suleisti tam tikrų vaistų.
Tiriant tulžies latakus šalutinių reakcijų pavojų gali didinti uždegimas.
Kiti vaistai ir Urografin
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Kai kurie vaistai gali iškreipti Urografin veikimą. Jiems priskiriami:
- beta adrenoblokatoriai, vaistai nuo padidėjusio kraujospūdžio ir kitų širdies ligų;
- interleukinas.
Gydytojas patars, kaip vartoti šiuos vaistus prieš tyrimą.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Gali pasireikšti vėlyva reakcija (žr. „Galimas šalutinis poveikis“). Kadangi Urografin gali mažinti gebėjimą saugiai vairuoti ir valdyti mechanizmus, venkite šių veiksmų – susidarius netikėtai situacijai, galite nesugebėti greitai ir tiksliai reaguoti. Nevairuokite automobilio ir jokios kitos transporto priemonės!
Urografin sudėtyje yra natrio
Kiekvienoje šio vaisto dozėje (20‑50 ml) yra nuo 72,40 mg iki 181,00 mg natrio (valgomosios druskos sudedamosios dalies). Tai atitinka 3,62‑9,05% didžiausios rekomenduojamos natrio paros normos suaugusiesiems.
Kiekvienoje šio vaisto dozėje (100 ml) yra nuo 362,00 mg natrio (valgomosios druskos sudedamosios dalies). Tai atitinka 18,1 % didžiausios rekomenduojamos natrio paros normos suaugusiesiems.