PRIMA VITAMIN D TEST, Vitamino D trūkumo testas (kraujyje), N1
Aprašymas:
Greitasis savikontrolės testas vitaminui D pusiau kiekybiškai aptikti žmogaus kraujyje.
Testo rinkinys: testas (kasetė), skiediklis, plastikinė pipetė (kraujo paėmimui), automatinis lancetas (piršto įdūrimui), instrukcija lietuvių kalba.
“PRIMA Vitamin D”- testas skirtas nustatyti 25-OH Vitamino D bendrą lygį kraujyje. Vitaminas D priklauso riebaluose tirpių sekosteroidų grupei. Jis pagerina kalcio, geležies, magnio, fosfato ir cinko absorbciją žarnyne. Geriausiu vitamino D būklės rodikliu laikoma 25-hidroksivitamino (25-OH) D koncentracija kraujyje (įskaitant D2 ir D3).
Nereikia jokių papildomų priemonių ar instrumentų.
Rezultatai gaunami tik per 10 minučių.
Testo nustatymo ribinės vertės nuo 10 ng/mL iki 100 ng/mL.
Testo tikslumas: >90%.
Šis testas rekomenduojamas:
- Vitamino D trūkumas organizme siejamas su įvairiomis sunkiomis ligomis: osteoporoze, osteomaliacija, išsėtine skleroze, širdies ir kraujagyslių ligomis, nėštumo komplikacijomis, diabetu, depresija, insultu, autoimuninėmis ligomis, gripu, įvairiomis vėžio formomis, infekcinėmis ligomis, Alzheimerio liga, taip pat su nutukimu, padidėjusiu mirtingumu ir kt. Todėl dabar vitamino D kiekio nustatymas laikomas mediciniškai būtinu atrankiniu testu, o jo lygis svarbus ne tik kaulams, bet ir bendrai sveikatai ir geresnei savijautai
- Vitamino D trūkumas yra pripažintas pasauline problema. Su vitamino D trūkumu susiję pavojai sveikatai yra daug sunkesni, nei manyta anksčiau.
- Vitamino D lygio nustatymas yra laikomas medicinos požiūriu būtinu atrankos testu. Atitinkamo lygio palaikymas ne tik pagerina kaulų būklę, bet ir aplamai pagerina žmogaus sveikatą ir savijautą.
Naudojimas:
1) Nusiplaukite rankas muilu ir šiltu vandeniu, nuskalaukite švariu vandeniu ir leiskite nudžiūti. Jei tai neįmanoma, naudokite rinkinyje esančią marlinę servetėlę. Pastaba: rankų plovimas šiltu vandeniu palengvina kapiliarinio kraujo paėmimą, nes prasiplečia kraujagyslės.
2) Pasiruoškite reikalingas priemones: atidarykite aliuminio maišelį, iš jo išimkite tik testo kasetę, o drėgmę sugeriančios medžiagos paketėlį išmeskite. Atidarykite plastikinę pipetės pakuotę.
3) Atsargiai netraukdami pasukite apsauginį sterilaus lanceto (prietaiso pirštui pradurti) dangtelį 360°. Nuimkite dangtelį ir jį išmeskite.
4) Atsargiai, pamasažuokite pasirinktą pirštą, iš kurio imsite kraują (rekomenduojama vieta – bevardžio piršto šonas). Siekiant pagerinti kraujotaką, svarbu masažuoti nuo delno link pirštakaulio. Spauskite atvirąjį lanceto galą (tą galą, nuo kurio nuimtas dangtelis) prie piršto galo. Po panaudojimo lancetas automatiškai įtraukiamas. Jei lancetas tinkamai neveikia, jį išmeskite ir naudokite rinkinyje esantį antrą lancetą. Jei antro lanceto neprireikia, jį galima išmesti nesiimant papildomų atsargumo priemonių. 5) Laikydami ranką nuleistą žemyn masažuokite pirštą, kol susidarys didelis kraujo lašas. Siekiant pagerinti kraujotaką, svarbu masažuoti nuo delno link pirštakaulio.
6) Paimkite pipetę, tik nespauskite lašintuvo. Siūlomi du kraujo paėmimo metodai: laikykite pipetę horizontaliai nespausdami lašintuvo, pridėkite ją prie kraujo lašo ir kraujo pritekės į pipetę dėl kapiliarumo. Patraukite pipetę, kai kraujas pasieks juodą liniją. Jei kraujo nepakanka, toliau masažuokite pirštą, kol kraujas pasieks juodą liniją. Padėkite pipetę ant švaraus lygaus paviršiaus, kad jos galas būtų išsikišęs už šio paviršiaus ribų, tada pridėkite pirštą vieta, kurioje ištryško kraujo lašas, prie pipetės ir kraujo pritekės dėl kapiliarumo. Jei kraujo nepakanka, dar pamasažuokite pirštą, kol kraujas pasieks juodą liniją. Venkite atitraukti pirštą nuo pipetės galo, kad nesusidarytų oro burbulų.
7) Spausdami lašintuvą, įlašinkite paimtą kraują į kasetės mėginio šulinėl.
8) Palaukite, kol visas kraujas pateks į šulinėlį. Atsukite buferinio tirpalo buteliuko dangtelį, įlašinkite 2 lašus buferinio tirpalo į kasetės buferinio tirpalo šulinėlį ir paleiskite laikmatį.
9) Palaukite, kol pasirodys spalvota (-os) linija (-os). Rezultatus vertinkite po 10 minučių. Palyginkite T linijos intensyvumą su rinkinyje esančia vitamino D spalvos kortele, kad sužinotumėte vitamino D kiekį savo kraujyje. Nevertinkite rezultato po 20 minučių.
Testo rezultatų vertinimas:
Vitamino D TRŪKSTA, jei gaunama 0–10 ng/mL
Pasirodo dvi ryškios linijos. Viena yra kontrolinėje srityje (C), o kita turėtų būti tyrimo srityje (T). Linijos intensyvumas tyrimo srityje (T) yra toks pat arba tamsesnis nei 10 ng/mL linija, pavaizduota vitamino D spalvų kortelėje, pateiktoje kartu su rinkiniu
Vitamino D NEPAKANKA, jei gaunama 10–30 ng/mL
Atsiranda dvi spalvotos linijos. Viena yra kontrolinėje srityje (C), o kita turėtų būti tyrimo srityje (T). Linijos intensyvumas tyrimo srityje (T) yra tamsesnis nei 30 ng/mL linija, pavaizduota vitamino D spalvų kortelėje, pateiktoje kartu su rinkiniu, ir šviesesnis nei 10 ng/mL linija, pavaizduota vitamino D spalvų kortelėje, pateiktoje kartu su rinkiniu
Vitamino D PAKANKA, jei gaunama 30–100 ng/mL
Atsiranda dvi spalvotos linijos. Viena linija visada turi būti kontrolinėje srityje (C), o tyrimo srityje (T) atsiranda neryškios spalvos linija. Linijos intensyvumas srityje (T) yra toks pat arba šviesesnis nei 30 ng/mL linija, pavaizduota vitamino D spalvų kortelėje
Vitamino D PERTEKLIUS, jei gaunama > 100 ng/mL
Kontrolinės linijos srityje (C) atsiranda viena spalvota linija. Tyrimo linijos srityje (T) nėra matomos spalvotos linijos. Jei nustatomas perteklius, rekomenduojame kreiptis į gydytoją
Gamintojas: Prima Lab SA, Šveicarija.
Platintojas Interlux, UAB; Aviečių g. 16, LT-08418 Vilnius, www.interlux.lt