- Kas yra Pram ir kam jis vartojamas
Pram priklauso vadinamųjų selektyvių serotonino reabsorbcijos inhibitorių (SSRI) grupei. Jis galvos smegenų ląstelėse slopina serotonino grįžtamąjį patekimą į neuroną ir padidina smegenyse serotonino kiekį.
Serotonino sistemos sutrikimai laikomi svarbiu depresijos ir giminingų ligų vystymosi veiksniu.
Kam vartojamas Pram
Pram sudėtyje yra citalopramo ir jis skirtas didžiajai depresijai gydyti bei atkryčiui išvengti, kai jau jaučiatės geriau.
Be to, Pram vartojamas ilgalaikiam gydymui siekiant išvengti depresijos epizodų atkryčio pacientams, sergantiems pasikartojančia depresija.
Pram taip pat palengvina panikos simptomus pacientams, kurie serga panikos sutrikimu (įskaitant tuos, kurie bijo atvirų erdvių) ir obsesiniu kompulsiniu sutrikimu.
- Kas žinotina prieš vartojant Pram
Pram vartoti draudžiama
- Jeigu yra alergija veikliajai medžiagai arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje).
- Jeigu vartojate kitų vaistų, priklausančių vadinamųjų monoaminooksidazės (MAO) inhibitorių, grupei, įskaitant selegilino (vartojamas Parkinsono ligai gydyti), moklobemido (vartojamas depresijai gydyti) ir linezolido (antibiotikas).
- Jeigu Jūs nutraukiate MAO inhibitorių vartojimą, prieš pradedant vartoti Pram turi praeiti 2 savaičių laiko tarpas (žr. taip pat toliau poskyrį „Kiti vaistai ir Pram“). Nutraukus vartoti Pram, prieš pradedant vartoti MAO inhibitorių, turi praeiti savaitės laiko tarpas. Pasitarkite su
- Jeigu Jums nustatytas įgimtas širdies ritmo sutrikimas arba buvo sutrikusio širdies ritmo epizodas (ilgas QT intervalas, nustatytas atliekant EKG tyrimą, kuriuo galima nustatyti, kaip veikia Jūsų širdis).
- Jeigu vartojate vaistų nuo širdies ritmo sutrikimų ar vaistų, galinčių paveikti širdį (pvz., vaisto nuo depresijos pimozido) (taip pat žr. toliau poskyrį „Kiti vaistai ir Pram“).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju, prieš pradėdami vartoti Pram.
Pasakykite gydytojui, jeigu sergate kuria nors liga, kad jis galėtų Jums pritaikyti gydymą. Ypač svarbu pasakyti gydytojui, jeigu:
- pasireiškia manijos arba hipomanijos fazės. Kai kurie manijos-depresijos sutrikimu sergantys pacientai gali pereiti manijos fazėn. Tai pasireiškia neįprastomis ir greitai besikeičiančiomis idėjomis, išreikštu lengvabūdiškumu ir išreikštu fiziniu aktyvumu. Tokiais atvejais pasitarkite su gydytoju;
- pasireiškia nemalonus arba kankinantis neramumas, psichomotorinis sujaudinimas ir potraukis judėti (dažnai kartu su negalėjimu ramiai sėdėti arba stovėti, vadinama akatizija): šie simptomai gali labiau pasireikšti pirmosiomis gydymosi šiuo vaistu savaitėmis. Pastebėjus šiuos simptomus, nedelsiant pasakykite gydytojui;
- pasireiškia panikos sutrikimas. Pradėjus vartoti šio vaisto nerimo simptomai gali pasunkėti, bet tęsiant gydymą jie nurims;
- sergate kepenų ar inkstų liga. Jūsų gydytojas nuspręs, ar reikia koreguoti vaisto dozę;
- sergate cukriniu diabetu. Gydymas Pram gali sutrikdyti gliukozės kiekio kraujyje reguliavimą. Jūsų gydytojas nuspręs, ar reikia pritaikyti insulino ir (arba) geriamųjų vaistų nuo diabeto dozę;
- sergate epilepsija. Jei traukuliai pasireiškia pirmą kartą arba jie dažnėja, gydymą Pram reikia nutraukti (žr. 4 skyrių);
- anksčiau pasireiškė polinkis kraujuoti, rastis kraujosrūvoms arba jeigu esate nėščia (žr. „Nėštumas, žindymas ir vaisingumas“);
- Jums taikoma elektros traukulių terapija;
- sergate psichine liga su depresijos epizodais;
- turite polinkį kai kurioms ligoms (pailgėjusiam QT intervalui, kuris nustatomas užrašant elektrokardiogramą) arba yra įgimto „ilgo QT sindromas“ įtarimas arba kraujyje yra mažas kalio ir magnio kiekis;
- prasidėjo vadinamasis serotonino sindromas: Pram negalima vartoti kartu su serotoninerginiais vaistais (tokiais, kurie daro poveikį nervinio impulso nešėjui serotoninui): sumatriptanu ir kitais triptanais, tramadoliu, oksitriptanu ir triptofanu (žr. 4 skyrių);
- išryškėjo vartojimo nutraukimo simptomai: jie gali pasireikšti po ilgalaikio gydymosi Pram, jei staiga jis nutraukiamas. Norint išvengti tokių simptomų, Jūsų gydytojas nurodys vaisto dozę dviejų savaičių laikotarpyje mažinti palengva;
- pasireiškė natrio stoka: pykinimas, raumenų silpnumas, suglumimas gali būti mažo natrio kiekio kraujyje (hiponatremijos) požymiai, kuris susidaro vartojant šio tipo antidepresantų (SSRI), dažniausiai tai nutinka senyvoms moterims;
- yra ar buvo širdies sutrikimų arba neseniai patyrėte širdies priepuolį;
- Jūsų širdis plaka retai ir (arba) jei žinote, kad Jūsų organizme trūksta druskų dėl ilgalaikio sunkaus viduriavimo ar vėmimo, arba diuretikų (šlapimo išsiskyrimą skatinančių vaistų) vartojimo;
- Jūsų širdis plaka neritmiškai arba jei pasireiškia apalpimas, ūminis kraujagyslių funkcijos nepakankamumas (kolapsas) ar galvos svaigimas stojantis. Tai gali būti sutrikusios širdies veiklos požymis;
- sergate akių liga – pavyzdžiui, tam tikra glaukomos forma (akies uždaro kampo glaukoma) arba anksčiau sirgote glaukoma.
Jei vartojant vaisto pasireiškia nerimą keliančių minčių arba elgesio pokyčių ir bet kuris iš išvardytų požymių bei simptomų, nedelsiant pasakykite gydytojui arba kreipkitės į artimiausią ligoninę.
Kartais Jūs galite jaustis neužtikrinti dėl šių požymių, todėl Jums gali būti naudinga pasikalbėti su draugais arba giminaičiais. Galite paprašyti, kad Jus perspėtų, jeigu pastebės galimų požymių arba Jūsų elgesio pokyčių.
Tokie vaistai kaip Pram (vadinamieji SSRI ar SNRI) gali sukelti lytinės funkcijos sutrikimo simptomus (žr. 4 skyrių). Kai kuriais atvejais nutraukus gydymą šie simptomai išliko.
Svarbi informacija apie Jūsų būklę
Kaip ir kitų vaistų, skirtų depresijos ir panašių ligų gydymui, vartojimo atvejais pagerėjimo nedelsiant nebūna. Pradėjus vartoti Pram gali prireikti kelių savaičių, kol Jūs pastebėsite kokį nors pagerėjimą. Vartojant panikos sutrikimų gydymui, didžiausias veiksmingumas pasiekimas maždaug po 3 mėnesių. Kai kuriems pacientams gydymo pradžioje nerimas gali sustiprėti, tačiau tęsiant gydymą toliau jis nurimsta. Todėl labai svarbu atidžiai laikytis gydytojo nurodymų ir nenutraukti gydymo arba nekeisti dozės nepasitarus su gydytoju.
Mintys apie savižudybę bei depresijos arba nerimo sutrikimo pasunkėjimas
Jei sergate depresija arba yra nerimo sutrikimas, kartais gali atsirasti minčių apie savęs žalojimą arba savižudybę. Tokių minčių atsiradimo rizika gali būti didesnė pradėjus vartoti antidepresantų, nes kol šie vaistai pradeda veikti, turi praeiti tam tikras laikotarpis, dažniausiai apie dvi savaitės, bet kartais ilgiau.
Didesnė tikimybė, kad Jums kils tokių minčių yra:
- jeigu Jums anksčiau buvo kilę minčių apie žalojimąsi arba savižudybę;
- jeigu Jūs esate jaunuolis. Klinikinių tyrimų duomenys parodė padidėjusią savižudiško elgesio riziką suaugusiesiems, jaunesniems nei 25 metai ir sergantiems psichikos ligomis, kurie buvo gydyti antidepresantais.
Jei bet kuriuo metu atsiranda minčių apie savižudybę ar savęs žalojimą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba ieškokite pagalbos artimiausioje gydymo įstaigoje.
Gali būti naudinga pasakyti artimiems draugams ir giminaičiams, kad sergate depresija arba kad Jums yra nerimo sutrikimas, bei pasiūlyti jiems perskaityti šį pakuotės lapelį. Galite paprašyti, kad pasakytų Jums, jei jiems atrodo, kad Jūsų depresija ar nerimas pasunkėjo, arba jei jiems nerimą kelia Jūsų elgesio pokyčiai.
Vaikams ir paaugliams
Pram paprastai vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams neskiriamas. Jaunesniems kaip 18 metų pacientams, vartojantiems šios klasės vaistų, padidėja šalutinio poveikio, pavyzdžiui, bandymo nusižudyti, minčių apie savižudybę ir priešiškumo (daugiausiai agresijos, opozicinio neklusnumo ir pykčio) apraiškų tikimybė. Nepaisant to, gydytojas gali skirti Pram jaunesniems kaip 18 metų pacientams, jeigu, jo manymu, tai yra jiems tinkamiausias gydymas.
Jeigu gydytojas skyrė Pram jaunesniam kaip 18 metų pacientui ir Jūs pageidaujate tai išsamiau aptarti, dar kartą kreipkitės į gydytoją. Būtinai pasakykite gydytojui, jei jaunesniems kaip 18 metų pacientams, vartojantiems Pram, pasireiškė ar pasunkėjo bent vienas iš pirmiau išvardytų simptomų. Taip pat šiuo metu dar nėra pateikta ilgalaikio saugumo duomenų apie Pram poveikį šios amžiaus grupės pacientų augimui, brendimui ir jų pažinimo bei elgsenos vystymuisi.
Kiti vaistai ir Pram
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Pram vartojimas kartu su kitais vaistais gali sukelti jo poveikio sustiprėjimą arba susilpnėjimą. Ar galima vartoti kartu kitų vaistų, nuspręs Jūsų gydytojas.
Pram draudžiama vartoti su vaistais nuo širdies ritmo sutrikimų ar vaistais, kurie gali keisti širdies ritmą, tokiais kaip IA ir III klasės vaistai nuo širdies ritmo sutrikimo, antipsichotikai (pvz.: fentiazino dariniai, pimozidas, haloperidolis), tricikliai antidepresantai, tam tikri antimikrobiniai vaistai (pvz.: sparfloksacinas, moksifloksacinas, į veną leidžiamas eritromicinas, pentamidinas, vaistai nuo maliarijos, ypač halofantrinas), kai kurie antihistamininiai vaistai (astemizolas, mizolastinas). Jei turite bet kokių klausimų apie kartu vartojamus vaistus, pasitarkite su gydytoju.
Pasakykite gydytojui, jeigu vartojate bet kurį iš toliau išvardytų vaistų (vaistų, kuriuose yra tokių veikliųjų medžiagų):
- Pram negalima vartoti pacientams, kurie gydosi didesnėmis kaip 10 mg per parą MAO inhibitoriaus selegilino dozėmis. Pram negalima vartoti kartu su pimozidu (vaistu psichozėms gydyti) ir moklobemidu (vartojamu depresijai gydyti);
- Pram negalima vartoti kartu su linezolidu (antibiotiku);
- MAO inhibitoriai. Pram negalima vartoti 14 dienų po to, kai baigiamas gydymas taip vadinamais „negrįžtamojo poveikio MAO inhibitoriais“. Užbaigus taip vadinamojo „grįžtamojo poveikio MAO inhibitorių“ (pvz., moklobemido) vartojimą, prieš pradedant vartoti Pram, reikia laikytis atitinkamo grįžtamojo MAO inhibitoriaus pakuotės lapelyje nurodyto laikotarpio. Užbaigę gydymą Pram, MAO inhibitoriais negalima pradėti vartoti, kol nepraėjo 7 dienos;
- su sumatriptanu ir panašiais vaistais (vartojamais migrenai gydyti) arba tramadoliu (stipriu skausmą malšinančiu vaistu). Jie didina šalutinio poveikio riziką;
- su cimetidinu, lansoprazolu ir omeprazolu (jais gydoma skrandžio opaligė), flukonazolu (juo gydomos grybelinės infekcijos), fluvoksaminu (antidepresantu) ir tiklopidinu (vartojamu siekiant sumažinti insulto riziką). Vartojant šių vaistų, gali padidėti Pram koncentracija kraujyje;
- vaistais, kurie daro poveikį trombocitų funkcijai, tai yra acetilsalicilo rūgštimi ir nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo (NVNU), arba dipiridamoliu ir tiklopidinu (vaistais, kurie slopina kraujo krešumą), kai kuriais vaistais psichozėms ir depresijai gydyti, kurie didina kraujavimo riziką;
- paprastosios jonažolės vaistiniais preparatais, vartojamais depresijai gydyti. Vartojant kartu su Pram šalutinis poveikis galimas dažniau;
- buprenorfinu (vartojamu vidutinio stiprumo ir stipriam skausmui malšinti) arba kitais opioidais, nes padidėja gyvybei pavojingos būklės - serotonino sindromo rizika (žr. taip pat 4 skyrių „Galimas šalutins poveikis“);
- meflokvinu (vartojamu maliarijai gydyti), bupropionu (vartojamu depresijai gydyti) ir tramadoliu (vartojamu nuo stipraus skausmo) dėl traukulių slenkstį mažinančios rizikos;
- vaistais nuo psichozių (fenotiazinu, tioksantenu, butirofenonu, kurie vartojami šizofrenijai ir psichozėms gydyti), taip pat antidepresantais dėl traukulių slenksti mažinančios rizikos;
- metoprololiu, flekainidu ir propafenonu (vartojamų padidėjusiam kraujospūdžiui ir [arba] širdies ligoms gydyti), taip pat risperidonu, fenotiazidu, pimozidu, tioridazinu, oksitriptanu, triptofanu ir haloperidoliu (vaistais nuo psichozių). Gali reikėti koreguoti Pram dozę;
- QT intervalą ilginančiais, kalio arba magnio kiekį kraujyje mažinančiais vaistais.
Pram vartojimas su maistu alkoholiu
Pram galima vartoti nevalgius arba po valgio.
Pram vartojimo metu Jūs turite vengti vartoti alkoholinių gėrimų.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Nėštumas
Jeigu paskutiniaisiais 3 nėštumo mėnesiais vartojote Pram, Jūsų naujagimiui gali pasireikšti toks poveikis: kvėpavimo pasunkėjimas, odos pamėlimas, traukuliai, kūno temperatūros pokyčiai, žindymo pasunkėjimas, vėmimas, mažas cukraus kiekis kraujyje, sustirę ar suglebę raumenys, refleksų sustiprėjimas, drebulys, dirglumas, irzlumas, letargija, nuolatinis verksmas, mieguistumas ir miego sutrikimas. Jeigu naujagimiui atsirado bent vienas išvardytas simptomas, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Jūsų akušerė ir (arba) gydytojas turi žinoti, kad vartojate Pram. Jei tokių vaistų kaip Pram vartojama nėštumo metu, ypač paskutiniais 3 mėnesiais, gali padidėti naujagimio sunkaus sveikatos sutrikimo, vadinamos persistuojančios naujagimio plaučių hipertenzijos (NPPH), rizika. Kūdikis gali pradėti dažniau kvėpuoti ir pamėlti. Tokie simptomai paprastai pasireiškia per pirmąsias 24 valandas po vaiko gimimo. Jei toks poveikis pasireiškia Jūsų kūdikiui, privalote nedelsdama kreiptis į akušerį ir (arba) gydytoją.
Jeigu Jūs vartojate Pram nėštumo laikotarpio pabaigoje, Jums gali kilti didesnis stipraus kraujavimo iš makšties tuoj po gimdymo pavojus, ypač jeigu Jums praeityje buvo diagnozuota kraujavimo sutrikimų. Jūsų gydytojui arba akušeriui reikia pranešti apie tai, kad Jūs vartojate Pram, kad jie galėtų Jums patarti.
Nėštumo metu venkite vaisto vartojimą nutraukti staiga.
Žindymas
Veiklioji medžiaga citalopramas prasiskverbia į žindyvės pieną. Todėl Pram žindymo laikotarpiu neturi būti vartojamas, nebent Jūsų gydytojas, atidžiai įvertinęs vartojimo naudos ir žalos santykį nuspręstų, kad gydymas absoliučiai būtinas.
Vaisingumas
Remiantis toksinio poveikio reprodukcijai tyrimų duomenimis (I, II ir III segmentai) dėl citalopramo vartojimo vaisingoms moterims nerimauti nereikia.
Tyrimais su gyvūnais nustatyta, kad citalopramas prastina spermos kokybę. Teoriniu požiūriu tai gali veikti vaisingumą, bet iki šiol poveikio žmogaus vaisingumui nestebėta.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Pram gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus veikia silpnai arba vidutiniškai.
Psichoaktyvūs vaistiniai preparatai gali sutrikdyti situacijos vertinimą ir reakciją į pavojingas situacijas. Tokia veikla Jūs galite užsiimti tik tuomet, kai įsitikinsite, kad Jūsų gebėjimas nėra sutrikęs.