Grožio standartai varijuoja priklausomai nuo kultūros bei, žinoma, nuo mūsų asmeninio grožio suvokimo. Vis tik per keletą dešimtmečių evoliucijos psichologai identifikavo keletą universalių patrauklumo elementų.
Anot jų, kiekvienam iš mūsų yra patrauklios tos fizinės priešingos lyties savybės, kurios vienaip ar kitaip susijusios su reproduktyvumu, rašo „Psychology Today“. Ir tai galioja visoms kultūroms.
Pavyzdžiui, vyrai mieliau renkasi jaunesnes moteris, kurių klubai yra kiek platesni už jų liemens apimtį, mat abi šios savybės rodo moters gebėjimą išnešioti ir pagimdyti sveikus vaikus. Lygiai taip pat moterys mieliau renkasi kiek vyresnius vyrus, kurių pečiai būtų platesni už jų liemenį, mat abi šios savybės rodo vyro gebėjimą suteikti reikalingus išteklius savo vaikams.
Kitas tarp lyčių universalus patrauklumo rodiklis dėl akivaizdžių priežasčių yra gera sveikata. Tačiau, pagal kokius rodiklius mes galime tai suprasti? Kaip tvirtina kanadiečių psichologai Danielis Re ir Nicholas Rule, „kiekvieno mūsų sveikata yra įrašyta mūsų veide“.
Tyrimus atlikę psichologai išskiria tris veido savybes, kurios yra patys patikimiausi sveikatos indikatoriai – juos lengvai pastebėti gali kiekvienas. Dvi iš šių savybių yra susijusios su veido spalva ir viena – su jo putlumu.
Pirmoji kiekvienam iš mūsų patraukli savybė, atskleidžianti žmogaus sveikatą, yra sveikas veido raudonis. Deguonies pripildytas kraujas yra šviesiai raudonas, o jam tekant po mūsų veido oda išsidėsčiusiais kapiliarais, kinta ir veido spalva, tad jeigu kraujyje deguonies trūksta, oda tampa blyški.
Deguonies trūkumą kraujyje sukelti gali įvairios ligos: pradedant geležies trūkumu ir baigiant įvairiais kvėpavimo sutrikimais. Gyvenimo būdas taip pat tam turi didelės reikšmės.
Antrasis bruožas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį, – veido odos polinkis į gelsvumą. Daugelyje vaisių ir daržovių gausu karotinoidų – tai antioksidantai, kurie palaiko ir mūsų imuninės sistemos funkcijas. Įvairios imuninę sistemą puolančios ligos iš organizmo šalina ir karotinoidus, tad dėl to oda taip pat gali pasidaryti blyški.
Atlikti tyrimai parodė, kad žmonėms kiek gelsvą atspalvį turintis veidas intuityviai yra daug patrauklesnis už veidą, kuris yra blyškus. Tie patys mokslininkai taip pat išsiaiškino, kad vos trys porcijos vaisių ar daržovių per dieną jau po šešių savaičių padėtų atgauti įprastą (kiek gelsvą) veido spindesį. Taigi valgydami daržoves bei vaisius, pasirodo, ne tik būsite sveikesni, bet ir patrauklesni priešingai lyčiai.
Ir nors veido raudonis bei kiek gelsvas veido tonas yra geros sveikatos požymiai, mokslininkai atkreipia dėmesį, kad taip būna ne visada.
„Itin raudonas saulėje perdegęs veidas tikrai nebus patrauklus. Tas pats galioja ir kalbant apie gelsvumą – jei oda jau perdėtai geltona, tai gali būti rimtų kepenų ligų požymis“, – tikina mokslininkai.
Trečiasis sveikatos požymis – veido putlumas. Kūno masės indeksas (KMI) – tai standartinis žmogaus svorio įvertinimo rodiklis, tačiau šis būdas ne visuomet tiksliai nusako ir kūno riebalus. Tad mokslininkai tikina, kad vizualinis veido įvertinimas tai padėtų padaryti kur kas tiksliau. Ir kuo veidas vizualiai lieknesnis, tuo jis mums atrodo ir patrauklesnis.
Taigi mokslininkų siunčiama žinia paprasta – jei norite būti patrauklūs, pamirškite soliariumus, storus makiažo sluoksnius ar botokso procedūras. Geriau praktikuokite sveiką gyvenimo būdą, sveikai maitinkitės ir reguliariai sportuokite. Tokiu atveju ne tik būsite patrauklesni, bet ir kur kas labiau savimi pasitikėsite.
Image: FreeDigitalPhotos.net