Šiuolaikinio gyvenimo tempas išties didžiulis: skubame į darbus, prižiūrime vaikus, gaminame valgyti, rūpinamės namų buitimi ir turime begalę įvairiausių užduočių. Pasirūpinti savimi, atrodo, nelabai ir lieka laiko, o ką jau kalbėti apie būtinybę gerai ir kokybiškai išsimiegoti.
Vis tik miegui atrasti laiko tiesiog būtina, mat kitu atveju nemigos požymiai išryškės ne tik ant jūsų veido, bet ir pradės kenkti atliekant kasdienes užduotis.
Tai įrodė ir Didžiojoje Britanijoje surengtas eksperimentas, kurio metu 46-erių Sarah Chalmers buvo pasiūlyta stebėti, kaip pakis jos išvaizda, kai Sarah miegos vos 6 valandas per parą.
„Būdama trijų vaikų mama, aš daugelį metų gyvenau miegodama ne taip ir ilgai – vos šešias valandas per parą, tačiau dabar, kai mano vaikai jau kiek paaugo (mano vyriausiajam sūnui šiuo metu 9-eri, o dviem dvyniams – 7-eri), aš galiu sau leisti pamiegoti kiek ilgiau – bent aštuonias valandas per parą. Pastebėjau, kad vien dėl to stipriai pasikeitė ir mano išvaizda.
Kai miegodavau tik šešias valandas per parą, pastebėjau, kad atrodau kur kas vyresnė nei mano bendraamžiai. Po akimis turėdavau didelius tamsius ratilus, mano veido odos poros buvo labai išsiplėtusios, o savijauta irgi nebuvo labai gera. Buvau labai užmarši, greitai užsiplieskianti ir labai jautri. Ir visa tai tik dėl to, kad tiesiog netuėdavau laiko gerai išsimiegoti“, – apie savo miego įpročius portalui „The Daily Mail“ pasakojo S. Chalmers.
Eksperimentą surengti Londone įsikūrusi Miego klinika nusprendė tam, kad įrodytų žmonėms, kokią didelę įtaką žmogaus savijautai ir išvaizdai gali padaryti vos viena ar dvi sutaupytos miego valandos.
Neseniai tos pačios Miego klinikos iniciatyva atliktas tyrimas parodė, kad daugiau kaip pusė apklaustųjų naktimis miega ne ilgiau kaip šešias valandas (apklausta buvo 11 tūkst. britų), o tai, kaip tikina mokslininkai, turi didelės įtakos protinei ir fizinei būklei.
Tai patvirtina ir Norvegijoje atlikti tyrimai, kurių metu paaiškėjo, kad miego trūkumas gali net iki 40 proc. pabloginti atmintį ir odos būklę.
„Jei nerandate laiko kokybiškam miegui, netrukus pamatysite, kaip akivaizdžiai pakito jūsų oda: ji praras sveiką atspalvį, išryškės raukšlės, o po akimis ilgainiui atsiras tamsūs ratilai“, – tikina dermatologė Anita Sturnham.
Prieš atlikdami miego eksperimentą, gydytojai ištyrė aštuonias valandas per parą jau įpratusios miegoti Sarah Chalmers odos būklę ir nustatė, kad ji, kaip 46-erių kaukazietei moteriai, yra labai gera.
„Su dideliu džiaugsmu sutikau dalyvauti eksperimente, nes norėjau pati pamatyti, kaip šešių valandų miegas per parą paveiktų mano savijautą ir odos išvaizdą dabar. Prisipažinsiu, eksperimento rezultatai mane išties nustebino“, – pasakojo moteris.
Pirmąją eksperimento naktį S. Chalmers buvo liepta miegoti vos keturias valandas – nuo antros valandos nakties iki šeštos valandos ryto. Taip buvo padaryta siekiant įrodyti, kokia bus dienos savijauta pamiegojus vos keletą valandų per parą.
„Prabudusi po keleto valandų miego jaučiausi kur kas geriau nei galvojau. Vis dėlto bėgant dienai pastebėjau, kad tampu tikra užuomarša, o mano koncentracija buvo gerokai suprastėjusi. Maždaug 15 val. aš jau visiškai nebeturėjau energijos ir savo kasdienius darbus iki dienos pabaigos vykdžiau iš paskutinių jėgų“, – pirmosios dienos eksperimento įspūdžiais dalijasi S. Chalmers.
Vakare buvo ištirta ir moters odos būklė – miego trūkumas daug naudos neatnešė. Tyrimas parodė, kad jos veido odos poros dar labiau išsiplėtė. Dermatologė A. Sturnham aiškina, kad dėl nemigos moters kraujyje prisigamino daugiau kortizolio, kuris skatina riebalų išsiskyrimą, ir dėl to gali užsikimšti veido odos poros.
Antrajame miego eksperimento etape S. Chalmers buvo paprašyta penkias naktis miegoti po šešias valandas einant miegoti 23 val. nakties ir keliantis 5 val. ryto – daugelis apklausų parodė, kad tokiu metu miegoti eina ir keliasi daugiausia tų, kurie per parą miega šešias valandas.
„Kad man trūksta miego, pajutau vos po poros dienų. Jaučiausi pavargusi, daug ką pamiršdavau, atrodė, net menkiausia smulkmena man galėdavo sukelti pykčio priepuolį arba ašarų jūras. Negana to, nuolat norėdavau valgyti, dažnai užkandžiavau ir vis norėdavosi į burną įsidėti šį tą saldaus“, – po penkių eksperimento parų pasakojo S. Chalmers.
Jos odos tyrimai taip pat buvo gerokai prastesni nei prieš tai. Moters odos poros buvo išsiplėtusios dvigubai labiau, o ant veido atsirado raudonų dėmelių. Dermatologė A. Sturnham eksperimente dalyvavusią S. Chalmers perspėjo, kad jeigu ši ir toliau miegotų po šešias valandas per parą, netrukus jai ant odos atsirastų ir trūkusių kapiliarų žymės.
Eksperimentą atlikusioje klinikoje dirbantis miego ekspertas Guy Meadowsas tikina, kad per ilgą laiką miego trūkumo padaryta žala veido odai ir savijautai gali būti ir negrįžtama.
„Leisdami sau ilgai pamiegoti savaitgaliais, miego skolos jūs tikrai nekompensuosite, o visai netrukus šios skolos žymes pamatysite ant veido bei pajusite, kaip pakito jūsų savijauta. Ilgą laiką deramai neišsimiegodami, vis dažniau pastebėsite, kad nuolat jaučiatės alkani.
Tad tinkamai ir užtektinai išsimiegoti verta ne tik dėl veido odos išvaizdos, geresnės savijautos, bet ir dėl savo figūros. Negana to, miego trūkumas gali susilpninti ir imuninę sistemą“, – pasakojo miego ekspertas.
Image: FreeDigitalPhotos.net