Lakstote po parduotuves ieškodami, kokius gardžiau kvepiančius, malonesnio aromato kvepalus galėtumėte įsigyti? Tačiau ar nepamirštate, kad viskas – iš gamtos ir susikurti jų galite ir namie. Tereikia žinoti, kokių ingredientų reikia, ir galite kibti į darbus.
Gaminti kvepalus namie galima keliais būdais. Vienas jų – naudoti įvairius eterinius aliejus. Kitas – iš augalų žiedų. Kuris tinkamiausias jums, nuspręsite patys.
Gamyba iš eterinių aliejų – greita ir nesudėtinga
Jums reikės: 2 šaukštų distiliuoto vandens (nenaudokite kitokio), 15 ml simondsijų arba migdolų aliejaus, 25 ml 2–3 rūšių eterinių aliejų, 75 ml etanolio (degtinės ar spirito).
Atminkite, kad kvepalų aromatas priklausys nuo pasirinktų eterinių aliejų. Įprasta naudoti trijų pagrindinių natų – viršutinės, vidurinės ir pagrindinės – aliejus, tačiau jei norite galite rinktis tik dvi. Galbūt kvapas nuo to bus tik įdomesnis. Viršutinė jaučiama 10–15 min. (citrusiniai, gėlių aromatai), viduriniai aromatai jaučiami po 30 min. (tai stipresni gėlių aromatai), pagrindiniai išlieka ilgiausiai, kvapas gali būti jaučiamas net iki 24 val. (muskusas, vanilė, kedras, imbieras ir pan.).
Gamybos procesas – paprastas
Kvepalus iš eterinių aliejų pasigaminti nėra sudėtinga. Kai turite ingredientus, galite pradėti patį įdomiausią procesą – gaminti kvepalus. Geriausiai tai daryti į kokį nors buteliuką. Pirmiausiai į butelį supilkite simondsijų ar migdolų aliejų ir sulašinkite išsirinktus eterinius aliejus.
Tada įpilkite etanolio, o butelį stipriai užsukite ir suplakite. Tada savo gaminį padėkite į tamsią ir sausą vietą, pavyzdžiui, spintelę, į kurią nepatenka šviesa. Ten namų gamybos kvepalus palaikykite savaitę, tačiau nepakenktų net keletą savaičių ar mėnesį. Tik per ilgesnį laiką išgaunamas intensyviausias kvapas.
Kai nuspręsite, kad kvepalus jau norite naudoti, reikėtų juos perfiltruoti. Tam tinkamas ir kavos filtras. Perfiltravę užtikrinsite, kad neliks nuosėdų ar drumzlių. Jei jaučiate, kad kvapas jums per stiprus, įpilkite dar šiek tiek distiliuoto vandens.
Galite rinktis ne eterinius aliejus, o gėlių žiedus
Norėdami dar natūralesnių kvepalų, galite rinktis ne eterinius aliejus, o gėles (jazminus, rožes, bijūnus, levandas ir pan.). Tačiau atminkite – tam reikia išties nemažai gėlių žiedų.
Jums reikės: keleto didelių saujų gėlių žiedų (kuo daugiau žiedų, tuo daugiau kvepalų išgausite), keleto metalinių arba keraminių indų (didesnių ir mažesnių), pipetės, ledukų.
Gamyba
Išsirinkę gėles, nuskabykite jų žiedus, juos susmulkinkite, suplėšykite, kad jie paskleistų stipresnį aromatą, ir sudėkite į dubenį (geriausiai tokį, kuris nebijo karščio – metalinį ar keraminį).
Indo viduryje, įstatykite nedidelį tuščią indelį (taip pat metalinį ar keraminį). Jis skirtas tam, kad jame kauptųsi gėlių vanduo, kurį išskleis gėlių žiedlapiai. Susmulkintus žiedus sudėkite į metalinį indą aplink viduje esantį dubenėlį, įpilkite į metalinį indą vandens santykiu 10 su 15, kitaip tariant, vienai stiklinei žiedlapių turi tekti vienas su puse stiklinės vandens.
Ant viršaus uždėkite dar vieną karščio nebijantį indą, pavyzdžiui, stiklinį. Į jį dėkite ledukų, kuriems ištirpus juos būtina pakeisti naujais.
Visą dubenų rinkinį su gėlių žiedlapiais reikia virti neaukštoje temperatūroje, tačiau svarbu, kad patys žiedlapiai nepradėtų virti. Kai matysite, kad gėlių žiedlapiai prarado spalvas, tai bus signalas, kad reikia nustoti šildyti. Pamatysite, kad nedideliame dubenėlyje turėtų būti susidarę skaidraus gėlių vandens. Gautą gėlių vandenį pipete sulašinkite į buteliuką. Apsišarvuokite kantrybe – gamyba iš gėlių žiedų lėtas ir atsakingas procesas.
Atminkite, kad namų gamybos kvepalai yra silpnesnio aromato ir greičiau išgaruoja. Visgi tai labai malonus, įdomus, kūrybiškumą ir kantrybę lavinantis procesas. Be to, žinote, iš kokių medžiagų gaminate.
Image: FreeDigitalPhotos.net