cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif
blog image

Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas: „Kremo nuo raukšlių nepakanka“

Su „DR Klinikos“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoju Renaldu Vaičiūnu kalbamės apie visų moterų siaubą – raukšles. Gydytojas pastebi, kad nepageidautinos linijos veide neretai išryškėja vos perkopus 20-metį, todėl nenuostabu, kad į specialistą kasdien kreipiasi moterys su prašymu grąžinti jaunystę.

Kaip susiformuoja raukšlės?

Išskiriamos kelios raukšlių rūšys: mimikos, gravitacinės, miego ir dehidratacinės. Dažnai viename veide gali būti visų tipų raukšlių.

Mimikos raukšlės susiformuoja dėl per didelio mimikos raumenų tonuso – nuolatinio įsitempimo. Pavyzdžiui, reguliariai sportavęs asmuo nutraukia treniruotes, tačiau sako, kad vis tiek jaučia tonusą. Lygiai taip pat yra su raiškiai ir dažnai emocijas reiškiančiais žmonėmis, kurie net patirdami ramybę nesugeba atpalaiduoti veido raumenų.

Anatomiškai vienas mimikos raumenų sluoksnis yra prisitvirtinęs prie kaulo, o kitas – prie odos. Todėl kai tik susitraukia raumuo, toje vietoje susitraukia ir oda – taip atsiranda raukšlė.

Gravitacinės raukšlės susidaro dėl metams bėgant mažėjančio odos elastingumo ir jos svorio, kurį veikia žemės trauka. Todėl senstant oda tiesiog nukara.

Miego raukšlės susiformuoja žmogui ilgą laiką miegant viena poza, kai veidas nuolat prigludęs toje pačioje vietoje.

Smulkios dehidratacinės raukšlelės atsiranda su amžiumi, kai oda nebeišlaiko drėgmės, džiūsta.

Ar įmanoma išvengti raukšlių ribojant mimiką, keičiant miegojimo poziciją?

Gebant save kontroliuoti, kažkiek galima būtų išvengti ryškių raukšlių, tačiau tai sudėtinga, juk esame gyvi žmonės – kalbėdami reiškiame emocijas, nuolat keičiame veido išraiškas.

Miego raukšlių atsikratyti sunkiausia, nes pakeisti miego pozos įpročių beveik neįmanoma. Nebent pakeistume priežastis, kurios lėmė vieną ar kitą miegojimo pozą – pavyzdžiui, pagalvę ar patalynę.

Kaip raukšlės priklauso nuo gyvenimo būdo?

Labai (šypteli). Tikriausiai ne kartą esate girdėję sakant: „Vėjo nugairintas veidas.“ Jei daug laiko praleidžiate vėjyje ir saulėje, raukšlės susidaro daug greičiau ir būna gilesnės. Odą būtina saugoti nuo aplinkos poveikio, ypač kenksmingų saulės spindulių.

Dar vienas dalykas, kuris kenkia odos grožiui, – rūkymas. Patikėkite, tai nėra propaganda. Traukiant dūmą, ima spazmuoti odos kapiliarai – oda blogiau aprūpinama deguonimi ir daug greičiau sensta, prasčiau sulaiko drėgmę. Atminkite, viską, kas vargina organizmą – žalingus įpročius, prastą mitybą, kenksmingas aplinkos sąlygas ir kt., – pirmiausia atspindi odos būklė.

Ar susidariusias raukšles galima išlyginti naudojant kremus?

Įprastais kremais galime drėkinti odą, sumažinti dėl drėgmės trūkumo atsiradusias smulkias raukšleles, tačiau jei susidaro gilios mimikos raukšlės, kremai nepadės.

Kur patartumėte pirkti kremus?

Jaunimas odos priežiūrai reikalingų kremų gali įsigyti ir prekybos centruose ar vaistinėse. Čia rasite kokybiškų ir patikimų produktų. Bet jei odos problemų atsirado vyresniame amžiuje, reikėtų apsilankyti pas specialistą. Jis tiksliai nustatys odos tipą, įvardys problemą ir padės pasirinkti tinkamų priemonių.

Specializuoti kremai parduodami grožio salonuose arba vaistinėse. Jie kainuoja daugiau, tačiau yra efektyvesni.
Pakalbėkime apie rimtesnes grožio procedūras. Ar moterys dažnai dėl raukšlių kreipiasi į plastikos gydytojus?

Kasdien. Tačiau niekas nepuola iškart operuoti. Visuomet parenkamas mažiausiai intervencinis būdas. Jei matome, kad raukšleles galima užmaskuoti makiažo priemonėmis, tą ir rekomenduojame (šypteli).

Niekada nereikia pulti operuotis, nes yra įvairiausių procedūrų, kurios ne tokios invazyvios, tačiau veikia puikiai – tai kosmetika, botulino toksino injekcijos, hialurono rūgšties užpildai, mezoterapijos procedūros, šveitimai (cheminiai, mechaniniai ar lazeriu) ir kt. Pasirinkimas platus, priklauso nuo raukšlių ir problemų, sukeliančių jų atsiradimą ar ryškėjimą.

Kokios priemonės tinka kokioms raukšlėms naikinti?

Kaip minėjau, mimikos raukšlės atsiranda dėl raumenų tonuso, todėl norint jas išlyginti, reikia paveikti raumenų tonusą. Tai padaryti galima botulino toksino, plačiai vadinamo „botoksu“, injekcijomis.

Gravitacinėms raukšlėms patempti reikėtų užpildo (pvz., hialurono rūgšties).

Jei oda susiraukšlėjusi dėl drėgmės trūkumo, galima taikyti mezoterapines procedūras.

Kiekvieno paciento atvejis yra individualus. Reikia gero specialisto, kuris tiksliai nustatytų raukšlių atsiradimo priežastis ir paskirtų tinkamą gydymą. Beje, visi gydymo metodai, reikalui esant, gali būti derinami. Tačiau, pasikartosiu, visuomet gydyti pradedame nuo minimalios intervencijos.

Kaip dažnai reikia kartoti tokias grožio procedūras?

Grožio procedūros neatliekamos visam laikui. Visi preparatai laikui bėgant suyra. Tačiau per kiek laiko tai įvyks, yra labai individualu. Priklauso nuo žmogaus organizmo (kaip greitai jis suskaidys visas medžiagas), šiek tiek nuo aplinkos poveikio ir tų priemonių kokybės.

Paprastai botulino toksinas žmogaus organizmo suskaidomas per 4–6 mėnesius. Hialurono rūgšties užpildų poveikio trukmė priklauso nuo rūgšties koncentracijos, gali veikti nuo 8 mėn. iki 1,5 metų, kai kurie net iki 4 metų.

Spaudoje kartais aprašomi nepavykusių plastinių operacijų atvejai. Kaip žinoti, kad grožio procedūra atlikta tinkamai?

Su grožio procedūromis ir injekcijomis yra kiek kitaip nei su plastinėmis operacijomis, kur akivaizdžiai gali būti matomos klaidos, komplikacijos. Kalbant apie pačias paprasčiausias procedūras, kai gydytojas kišasi minimaliai, jų kokybė vertinama per asmeninę prizmę – patinka ar nepatinka. Jei atlikta procedūra nepatinka, kitą kartą tiesiog rinkitės kitą specialistą.

Man, kaip šios srities profesionalui, blogai atlikta procedūra yra tada, kai matau, kad kažkas padaryta. Kokybiškai atlikta procedūra yra nepastebima, aplinkiniai mato tik tai, kad atrodote pailsėjusi, graži, atjaunėjusi, bet negali pasakyti, kad kas nors padaryta jūsų veidui.

Ar pasitaiko, kad atkalbate nuo procedūros?

Ne tiek atkalbame, kiek paaiškiname. Ir džiaugiuosi, kad jūs domitės, nes žmonės nežino, jog yra skirtingų raukšlių, jiems raukšlės yra raukšlės, ir viskas. Girdėjo, kad botulino toksinas išlygina raukšles, ir atėję prašo būtent tokios procedūros. Bet, kaip minėjau, botulino toksino injekcijos naudojamos tik vienos rūšies raukšlėms išlyginti. Apžiūrėjus paciento raukšles kartais tenka rekomenduoti visai kitą gydymą, o jam žmogus, atėjęs su išansktinėmis nuostatomis, dar būna nepasiruošęs.

Tuomet jis iškeliauja namo pasvarstyti, ar verta, ar jis tikrai to nori ir panašiai.

Nesiruošiu atkalbinėti nuo procedūrų – jei žmogui kyla problema, reikia padėti. Tik svarbu parinkti tinkamą metodą. Nes ne visi aptarti būdai yra geri, o kai geras metodas panaudojamas ne taip, kaip reikia, jis pats save diskredituoja.

Kaip pasiruošti pirmam vizitui pas plastikos chirurgą?

Geriausia nieko nedaryti veidui, kad gydytojas galėtų matyti tikrą jo būklę ir tiksliai nustatyti problemą bei parinkti tinkamą gydymo metodą. Būkite pasiruošę išgirsti ir neigiamą atsakymą prašant vienos ar kitos procedūros, nes kiekvienas gydymo būdas turi kontraindikacijų, kai jo taikyti negalima.

Jei jums bus parinkti preparatai, kuriuos reikės sušvirkšti, turėkite omenyje, kad gali kuriam laikui atsirasti mėlynių. Veido srityje daug kraujagyslių, platus kapiliarų tinklas, todėl „užsidirbti“ laikiną mėlynę yra realu.

Ar moterys nepapiktnaudžiauja grožio procedūromis, nesidaro per dažnai?

Viskas priklauso nuo specialisto. Net jei moteris nori naujos procedūros, ją darau tik tada, kai matau, kad tai būtina.

 

Informacija iš:

Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas: „Kremo nuo raukšlių nepakanka“

Image: FreeDigitalPhotos.net

camelia_brontex_202411.jpg
Grožis
Skaityti daugiau
masks
Aknė – veido odos liga, kurią gydant lengva suklysti: kaip tinkamai ja pasirūpinti?
masks
10 priežasčių, plaukų transplantacijai
masks
Pirmas lietuvių grožio sampratos tyrimas: išvaizda svarbi 6 iš 10