Žmogaus petys yra sudėtinga anatominė struktūra, sudaryta iš peties sąnario, petinio raktikaulio sąnario, krūtinkaulinio raktikaulio sąnario ir popetinio bei pomentinio tarpų. Kiekvienas sąnarys sudarytas iš kaulų ir minkštųjų audinių, kurie suteikia sąnariui judrumo ir stabilumo. Peties sąnarys yra judriausias žmogaus organizme.Skausmas yra pagrindinis negalavimas, dėl kurio žmogus kreipiasi į gydytoją pagalbos. Dėl skausmo sutrinka rankos funkcija: sumažėja judesių amplitudė, trūksta jėgos. Atsiradus ūminiam skausmui, reikia išsiaiškinti jo priežastį. Jeigu tai įvyko dėl traumos ir stipriai skauda, reikia nedelsiant kreiptis į ligoninę. Traumos metu gali lūžti arba išnirti kaulai, plyšti raiščiai. Šiuos sužeidimus tinkamai diagnozuoti, suteikti būtinąją pagalbą ir vėliau gydyti gali tik specialistas ortopedas traumatologas. Netgi dėl minimalios traumos (pasuko arba patempė ranką) gali atsirasti stiprus skausmas. Dažniausiai diagnozuojamas raumenų arba sausgyslių patempimas. Šiuo atveju tinkamą gydymo būdą gali paskirti šeimos gydytojas. Labai dažnai ortopedinės ligos pasireiškia be aiškios priežasties. Skausmas staiga atsiranda naktį, o pacientas negali paaiškinti jokių stiprų skausmą galinčių sukelti priežasčių.Jeigu skausmo nepavyksta numalšinti paprastomis priemonėmis, sutrinka rankos funkcija, rekomenduojama kreiptis pas ortopedą-traumatologą. Prieš tai šeimos gydytojui paskyrus atliekamos peties sąnario priekinė, šoninė ir ašinė rentgenogramos. Atsiradus ūminiam skausmui peties srityje, pirmas dvi paras rekomenduojamas šaltis. Šaldomosios procedūros nėra malonios pacientui, tačiau jos labai veiksmingos. Šaltis mažina skausmą, patinimą ir uždegimą. Šaltį reikia išlaikyti apie 20–30 minučių. Per šį laiką šaltis prasiskverbia giliau į minkštuosius audinius ir slopina skausmą. Šalčio procedūras reikia kartoti 3–5 kartus per dieną. Kartu su šalčio procedūromis skiriama vaistų nuo skausmo, ranka imobilizuojama specialiu įtvaru arba parišama skarele.
Šiuo metu vaistinėse parduodama gausybė analgetikų, todėl tinkamą vaistą gali būti sunku pasirinkti. Nėra universalaus vaisto, tinkamo visiems pacientams, todėl jis parenkamas individualiai. Ūminiam skausmui slopinti skiriama greitą poveikį turinčių vaistų, todėl ilgai veikiantys nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) netinka. Kai kurie NVNU būna tepalo ar gelio formomis. Veiklioji medžiaga (ketoprofenum, ibuprofenum, diclofenacum) pasiekia minkštuosius audinius prasiskverbusi pro odą. Šie vaistai labai tinka mažoms traumoms gydyti, kai skausmas nėra stiprus. Jeigu skausmas stiprus, nerekomenduojama trinti skaudamos vietos. Geriau pasirinkti geriamuosius analgetikus. Ilgo veikimo gliukokortikosteroidų (GKS) injekcijos gali sumažinti skausmą. Šių vaistų skiriama tik nustačius diagnozę ir jeigu nepadeda geriamieji arba parenteriniai (injekcijomis) analgetikai. Tai nėra pirmos eilės vaistas.Pasyvių judesių mankšta – labai veiksminga ir naudinga gydomoji priemonė. Ji skiriama pacientams, kuriems nuslopintas stiprus ūminis skausmas. Šie pratimai skirti peties sąnario judrumui išsaugoti, nuo skausmo įsitempusiems raumenims atpalaiduoti. Pasyvių judesių mankštą galima atlikti 3–5 kartus per dieną po 5 minutes. Pats paprasčiausias pratimas yra švytuokliniai rankos judesiai pasilenkus. Mankštos metu jie neturėtų sukelti skausmo. Praėjus ūminiam skausmui, papildomai paskiriami peties raumenis stiprinantys pratimai.Jeigu skausmui malšinti nepadeda konservatyvios priemonės, reikia, kad konsultuotų operuojantis ortopedas-traumatologas ir išsiaiškintų, ar nereikėtų atlikti operacijos.Parengė
gyd. ortopedas-traumatologas Sigitas Ryliškis
--------------------------------------------------------------------- Vilniaus širdies chirurgijos centras (UAB „Kardiolita“)
Vilniaus širdies chirurgijos centro poliklinikoje lapkričio-gruodžio mėn. vyksta akcija
„Įveik judamojo aparato ligas!“
Akcijos metu gydytojų ortopedų-traumatologų ir reumatologų konsultacijoms ir tyrimams taikoma 20 proc. nuolaida.
Registratūros tel. (8 5) 2390 500, 2390 559, 2390 599
Informacija apie operacijas tel. (8 5) 2390 584, mob. tel. 8 682 49645
Laisvės pr. 64A, LT-05263 Vilnius
www.kardiolita.lt