Apsaugokite maisto atsargas nuo graužikų
Kiekvienais metais atvėsus orams gyventojai dažnai skundžiasi, kad į namus ir į maisto sandėliavimo patalpas veržiasi graužikai: pelės ir žiurkės. Panevėžio visuomenės sveikatos centro (toliau - Centras) specialistai pataria imtis profilaktikos priemonių ir atsikratyti „nepageidaujamais svečiais“, kurie gali tapti ir rimtų ligų priežastimi.
Centro duomenimis, tiesiogiai graužikų platinamų ligų grupėje Panevėžio apskrityje daugiausiai registruojama leptospirozės ir jersiniozės atvejų. 2013 m. sergamumas šiomis ligomis siekė 0,17 ir 0,21 atv./10 tūkst. gyv. (atitinkamai 4 ir 5 atv.). Šiais metais sausio - rugsėjo mėnesį leptospirozės atvejų nebuvo registruota, tačiau jersiniozės susirgimų skaičius išaugo beveik 2 kartus lyginant su 2013 m. tuo pačiu laikotarpiu.
Primename, kad jersiniozė yra užkrečiama liga, kurią sukelia Yersinia genties bakterijos. Žmonės dažniausiai užsikrečia nuo gyvūninio maisto, gyvūnų išmatomis užteršto maisto ar vandens. Galimas užsikrėtimas ir dėl tiesioginio kontakto su sergančiu gyvūnu ar namų augintiniu; kūdikius gali užkrėsti juos prižiūrintys asmenys, jei jų rankos buvo užterštos bakterijomis.
Inkubacinis periodas vidutiniškai trunka 5-7 dienas. Kūdikiams ir mažiems vaikams liga pasireiškia karščiavimu, pilvo skausmu, viduriavimu kartu su krauju, suaugusiems simptomai gali būti panašūs į ūmų apendicitą. Retesniais atvejais infekcija gali komplikuotis odos bėrimais, sąnarių skausmu, arba patekę į kraują ligos sukėlėjai gali pažeisti kitus organus.
Leptospirozė yra užkrečiamoji gyvulių ir žmonių liga, kurią sukelia bakterijos Leptospira interrogans. Žmonės užsikrečia per tiesioginį ar netiesioginį kontaktą su laukiniais ir naminiais gyvūnais. Leptospiros į žmogaus organizmą patenka per odą, ypač jei ji pažeistą, bei gleivines: tiesioginio sąlyčio su infekuotais gyvuliais, jų šlapimu ar kitais kūno skysčiais metu, liečiant infekuotų gyvulių audinius, organus. Taip pat vartojant infekuotus maisto poduktus ir vandenį. Žmogus nuo žmogaus užsikrečia labai retai (lytiniu būdu, kūdikis nuo motinos per placentą, per motinos pieną, perpilant kraują).
Inkubacinis ligos periodas vidutiniškai trunka nuo 5-14 dienų, rečiau iki 30 d. Leptospirozė prasideda staiga: pakyla temperatūra, skauda galvą, strėnas, ypač blauzdų raumenis. Kartais liga gali prasidėti pilvo skausmu, pykinimu, vėmimu. Kai kuriems ligoniams atsiranda meningitas, bėrimas, gelta ir inkstų funkcijos nepakankamumas.
Siekiant užkirsti kelią graužikų platinamoms ligoms, Centro specialistai pataria tinkamai tvarkyti ir laikyti išaugintas daržoves bei naikinti graužikus. Svarbu vartoti tik pakankamai termiškai apdorotą mėsą, pasterizuotą ar virintą pieną ir jo produktus. Nepamiršti prieš vartojimą švariai nuplauti vaisius ir daržoves. Laikytis higienos reikalavimų dirbant fermose, skerdyklose, prižiūrint kanalizacijos įrenginius, dėvėti specialią aprangą. Taip pat svarbu kruopščiai plauti rankas su muilu po kiekvieno kontakto su naminiais gyvūnais, po žemės darbų bei po darbų, kur galimas aplinkos užteršimas graužikų ekskrementais. Negerti ir nenaudoti buities reikmėms atvirų vandens telkinių vandens.
Informacija iš:
www.sam.lt
Image: FreeDigitalPhotos.net